Telefony od dvou do tří tisíc: s cenou na podlaze

Nejlevnější mobily se před Vánocemi těší velké oblibě. Co si budeme namlouvat, drahé modely jsou samozřejmě fascinující, ale pro běžné uživatele, děti anebo seniory většina jejich funkcí a doplňků ztrácí smysl.
Telefony od dvou do tří tisíc: s cenou na podlaze
Kapitoly článku

Políček adventního kalendáře zůstalo zavřeno jen málo, a tak pokračujeme v oblíbeném přehledu, ve kterém mapujeme předvánoční trh s mobilními telefony. Už jste si mohli přečíst o telefonech s cenou nad deset tisíc korun, zabývali jsme se i telefony s cenou od osmi do deseti tisíc a od šesti do osmi tisíc korun. Následoval přehled věnovaný telefonům od pěti do šesti tisíc, a pak relace od čtyř do pěti tisíc.

Pak jsme nepatrně porušili tradici a místo toho, abychom sešli o stupínek níže, připravili jsme pro vás přehled telefonů podle užití a zacílení na přehrávání hudby, pořizování fotografií apod. Vybírali jsme velmi úzce – tři zajímavé zástupce z každé kategorie tak, aby jeden pocházel z rodu drahých špičkových telefonů, cena druhého se pohybovala tu ve vyšších, tam ve středních vodách a poslední v trojici byl mobil za částku co možná nejnižší. Přehled takových „mobilů na míru“ najdete tady.

Předposlednímu přehledu logicky připadla kvóta do čtyř tisíc a tak si dnes bereme na paškál skutečně jen základně vybavené modely, s přehráváním MP3 souborů nebo pořizováním kvalitních fotek to proto nebude až tak žhavé. Ba co víc, v takové cenové kategorii je už třeba začít se bát o kvality displeje nebo kapacitu adresáře. Najde se ale i pár světlých výjimek zvládajících potěšit vzhledem, zvukovým projevem a rychlým prostředím.

Ceny čerpáme z ceníků mobilních operátorů uvedených na internetových stránkách. V případě běžných cen saháme k několika ověřeným obchodům, o kterých víme, že prodávají oficiální zboží. Nevylučujeme ale, že lze telefony sehnat levněji.

Tipy: článek si můžete přečíst nerozdělený v textové verzi MobilManie, po klepnutí na obrázek telefonu s názvem se dostanete přímo na jeho kartu v katalogu mobilů, kde najdete všechny podrobné parametry.


Budeme postupovat tentokrát abecedně podle jednotlivých výrobců. Možná trochu suché, ale řazení podle konstrukce nebo stylovosti apod., které jsme uplatňovali ve dřívějších přehledech, by u tak nízké cenové kategorie postrádalo smysl.

Jediného zástupce z rodu „A“ připravil Alcatel. Model s označením OT355 je jednoznačně mobil určený dětem. Malý a velmi lehký telefon s překvapivě dobrou klávesnicí. Čtvercový pasivní CSTN displej nás ale nepotěšil, stejně jako podivné ukládání textových zpráv prioritně na kartu SIM. Až posléze je umožněn jejich přesun do vnitřní paměti telefonu. Alcatel dříve prosazoval predikci slovníku Zi, v tomto modelu se ale setkáte už s dobře pracující „té devítkou“. Pro lepší komunikaci s okolím by se ovšem hodil alespoň infraport.

Klepněte pro větší obrázek
Běžná cena: 2 699 Kč


Zejména ženám se zřejmě více zalíbí véčko od LG s označením C1200. Je typické svoji rudou barvou krytů doplněnou o stříbrné doplňky a kulaté zrcátko na místě vnějšího displeje. Jeho informační funkci zastupuje pouze dioda. Vnitřní displej je velký a kvalitní, vyzvánění patří rovněž ke špičce v této třídě. K dispozici je vícepoložkový adresář pro dvě stovky jmen a nechybí ani jednoduchý kalendář s upomínkami. Textové zprávy nejsou zkracovány. Mezi negativa LG C1200 počítáme zejména chybějící vnější displej a vyčnívající anténu.

Klepněte pro větší obrázek
Běžná cena: 2 473 Kč


Minimum funkcí ve véčkovém provedení nabízí Motorola V171. Za dva a půl tisíce korun získáte telefon, který dobře vypadá a má dokonce barevný displej. Jeho kvalita i velikost však dost pokulhává za dnešním standardem. Vnější displej chybí úplně, stejně tak paměť na kontakty i zprávy. Daleko lepší alternativou za nepatrně větší peníze je Siemens CF62, o kterém si povíme dále.

Klepněte pro větší obrázek
Běžná cena: 2 000 Kč

Nechcete-li se spokojit s úplným základem a značka Motorola je vám blízká, potěší vás třeba model C650. Design telefonu trochu ubírá na atraktivnosti, ale není nijak výstřední. Telefon ve svých kompaktních rozměrech nabídne v této třídě poměrně kvalitní barevný displej, čtyřiadvacetihlasé vyzvánění a uživatelskou paměť o velikosti 1,8 MB. Do telefonního seznamu se navíc vejde ohromná tisícovka vícepoložkových kontaktů. A co víc, telefon má i vestavěný VGA fotoaparát a rozumí si samozřejmě s multimediálními zprávami. Nechybí dokonce ani datové přenosy GPRS třídy 10 a Java verze 2.0. Při psaní si ovšem musíte zvyknout na méně rozšířený slovník iTap.

Klepněte pro větší obrázek
Běžná cena: 2 905 Kč

Podobnou výbavu ve véčkovém provedení nabízí Motorola V180. Má stejný barevný displej, který doplňuje ještě vnější monochromatický displej. Paměť je stejná, nechybí ani Java, GPRS a několik doplňkových funkcí. Co však můžete postrádat, je fotoaparát. Design telefonu je strohý, ale elegantní; dojem kazí akorát vyčnívající anténa. Cena už se hodně přibližuje třítisícovému limitu.

Klepněte pro větší obrázek
Běžná cena: 2 987 Kč


Druhá kapitola bude patřit produkci značek Nokia, Philips a podíváme se i na jeden Sagem – vše samozřejmě do limitu tří tisíc

Témata článku: LG, Motorola, Nokia, Samsung, Smartphony, Telefony, LG C1200, Motorola C650, Motorola V171, Motorola V180, Nokia 2300, Nokia 3100, Nokia 3120, Nokia 3120 classic, Nokia 6030, Philips 355, Philips 530, Philips 639, Philips 650, Sagem myC-3b, Samsung X450, Siemens AX75, Siemens C65, Siemens CF62, Sony Ericsson J210i


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82