Televize v mobilu: a dokonce satelitní

Samsung před týdnem představil mobilní telefon SCH-B200, který je schopný přijímat signál digitální satelitní televize. Tato problematika byla hojně diskutovaná, proto jsme se rozhodli technologii mobilní televize prozkoumat blíž.
Televize v mobilu: a dokonce satelitní
Rádio v mobilním telefonu je už dnes standardní součástí výbavy. A co následuje po rádiu? Přece televize. I když se zatím může zdát, že sledování televizních programů na displeji mobilu je hudba vzdálené budoucnosti, asijské firmy se už rozhodly tento nápad zrealizovat.

Říkají, že zdarma

Asijští vývojáři už v podstatě spustili systém, který umožní přenos signálu přes satelit až k mobilnímu zařízení koncového uživatele. Tato služba je známá pod názvem DMB – Digital Multimedia Broadcasting. Uživatelům umožňuje sledovat vysílání multimediálních programů kdekoli na planetě, kam dosáhne vysílaný signál.

Jeden geostacionární satelit byl před časem vypuštěn do vesmíru a signálem pokrývá Japonsko a část Koreje. Technologie DMB zřejmě využije již stávající systémy pro zvuk (DAB = Digital Audio Broadcasting) a video (DVB-H = Digital Video Broadcast-Handheld), jejichž zkušební provoz probíhá i na evropském kontinentu. Jenže zatímco v Evropě probíhají testy pouze pozemního vysílání mobilní televize, na dálném východě už sáhli i do vesmíru.

Komerční nabídka by se v Koreji a Japonsku měla objevit v průběhu léta tohoto roku. Koncoví uživatelé pak budou moci sledovat všechny běžné pořady, a to údajně zcela zdarma. Bude jim k tomu stačit pouze mobilní zařízení vybavené speciálním čipem, který umožní zpracování modulovaného satelitního signálu. Světoví výrobci čipů jako Texas Instruments, Frontier Silicon, Panasonic a Bosch nabízejí procesory pro mobilní TV-telefony podporující systém DMB. Také Samsung a LG Electronics již pracují na vývoji svých vlastních telefonů s vestavěnými čipovými sadami podporující mobilní vysílání. Některé tyto moderní telefony byly před měsícem prezentovány na veletrhu CeBIT v Německu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První mobil s příjmem satelitní televize

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tento telefon je určen pro příjem pozemního televizního vysílání

Satelit je na obloze a my na zemi

Systém DMB má dvě varianty. První umožňuje vysílání signálu pozemní cestou, druhá zase využívá satelitní přenos. Obě tyto varianty se od sebe liší hlavně v použitých frekvencích, na kterých je signál přenášen. Pozemní DMB využívá 200MHz pásmo, pro satelitní vysílání je vyhrazeno pásmo kolem 2,6 GHz.

Jak se může televize dostat na satelit a z něj na mobil, třeba až do obývacího pokoje? Multimediální signál je vyslán z pozemní stanice přímo k satelitu, kde se moduluje na příslušný formát tak, aby byl použitelný pro běžná mobilní zařízení na zemi. Signál přímo ze satelitu bude možné přijímat pouze se speciální anténou a pochopitelně na místech která jsou satelitem dosažitelná. Velikost antény oproti běžným parabolám ale bude výrazně menší. Např. při použití na vozidle stačí připojit malou zploštělou anténu. Pro mobilní telefony či kapesní počítače bude stačit klasická vestavěná anténa.

Prostředí, ve kterém se často nacházíme, obvykle neumožní přijímat satelitní vysílání přímo. Například při pohybu v městských ulicích, které jsou často obklopeny vysokými domy, nebo při procházkách v přírodě či jízdě autem nám v tom brání různé přírodní i umělé překážky. Tyto tzv.„šedé zóny“, do kterých se signál přímo nedostane, jsou obslouženy tak zvanými „gap-fillers“. To jsou jakési vysílače s krátkým dosahem, které umožní přenos signálu i do těchto skrytých míst včetně vnitřních prostor budov.

Pozemní vysílání funguje na podobném principu jako běžná televize. Signál není vysílán k satelitu, ale k vysílačům nainstalovaných na zemi. Ostatní struktura je již společná. S největší pravděpodobností se pro přenos videa použije formát MPEG-4 a pro přehrávaní zvuku je vhodný MPEG-2 AAC+ systém.

Co se skrývá za obrázky

Pásmo pro vysílání je rozděleno na tři základní kanály: audio, video a data. Díky datovému kanálu může divák kromě běžného televizního vysílání získávat informace s různých odvětví.

Používání mobilního telefonu pro sledování televizního vysílání je ale velmi náročné na spotřebu energie. V běžném provozu vydrží současná baterie zhruba dvě hodiny, což je samozřejmě velmi málo. V současnosti se tento problém intenzivně řeší a výrobci pracují na bateriích s větší kapacitou.

Závěrečné shrnutí

Přenos televizního signálu vybudován nad stávajícími sítěmi pro přenos digitálního zvuku

  • Formát pro přenos videa je MPEG-4, pro přehrávaní zvuku MPEG-2 AAC+
  • K distribuci pozemního i satelitního vysílání budou v případě hůře dostupných míst použitý zmenšené vysílací stanice
  • Převod signálu na displej mobilního telefonu je umožněn pomocí vestavěných čipů v mobilních telefonech
  • Kromě videa je možná kanál využít také v oblasti přenosu hudby a dat


Co myslíte? Je televize ta správná cesta, kterou by měl jít vývoj mobilních telefonů?

Diskuze (7) Další článek: Nokia slaví úspěšné čtvrtletí

Témata článku: Ostatní, Mobil, Satelitní televize, Geostacionární satelit, Dok, Vysílaný signál, Bosch, Satelit, Televize, Krátký dosah


Určitě si přečtěte

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 24

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

** Oficiálně to sice není Xiaomi, ale poměr cena/výkon má skvělý ** Dobrá výdrž, pěkné fotky a spolehlivá čtečka jsou hlavní zbraně ** Zklame horší odladěnost prostředí a slabší výsledky videa

Jakub Vrbacký | 18

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10