Telit GM 822 – naprosto neobvyklý design

Těžko říci, čím se italský výrobce nechal inspirovat při tvorbě designu modelu GM 822. Tenhle zajímavý prcek bez antény si dělá nárok stát se vánočním podstromečkovým hitem. Povede se mu to? Myslíme si, že šanci zaujmout určitě má.
Telit GM 822 – naprosto neobvyklý design

Italský Telit není v naší zemi příliš známou značkou. Jeho modely se alespoň prozatím v naší zemi oficiálně neprodávají, což je však podle mého názoru škoda. Toto by mohl prolomit model GM 822. Sám výrobce připouští, že jde o lowend určený nejmladší generaci mobilních uživatelů. Ovšem – právě v této kategorii je dost nabito a konkurence nespí právě před vánocemi. Podívejme se tedy, čím chce GM 822 předčit konkurenci a přesvědčit své zákazníky.

Mobil tvaru vlny

Mrknete-li očkem na okolní obrázky, jistě vám tvar připomíná vlnu na hladině moře. Že by se italští inženýři nechali inspirovat tamními plážemi s mořem, po jehož hladině se prohání spousta vln? Stále se nemohu rozhodnout, zda je design tak ledabylý, nebo perfektně promyšlený s ohledem na cílovou skupinu zákazníků. V dnešní nabídce lowendových přístrojů moc krasavců nenajdeme, což si Telit uvědomuje a sází tedy především na zajímavý design, podtržený absencí externího špalíčku antény.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

S ohledem na čtyři barevná provedení (červená, modrá, zelená a stříbrná) se přikloním k názoru, že se mobil mladé generaci líbit bude. Nezvyklý design s sebou přináší jednu (ne)výhodu. Celkový tvar přístroje i tlačítka jsou přesně určeny do pravé ruky, mobil tedy perfektně padne pravákům. Nevýhodou tohoto řešení je špatná ergonomie při používání v ruce levé.

Určeno: Mládeži 

Jak jsem se již několikrát zmínil, GM 822 si nehraje na žádný funkcemi nadupaný telefon. Výbava přesně odpovídá určení. Mladým uživatelům dnes již nestačí zasílání klasických textovek. Vyjít vstříc se jim snaží všichni výrobci, kteří do svých levným mobilů přidávají EMS. Telit není se svým GM 822 výjimkou a co víc, svou cenou se zřejmě postaví na první místo v pomyslné soutěži o nejlevnější mobil s EMS. Uvidíme, co přinese budoucnost, předpokládám však, že nástup EMS bude mnohem rychlejší než nástup WAPu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Když už jsem WAP nakousl, dnes již téměř nenajdeme přístroj, který by wapovat neuměl. Otázky už nezní má tento přístroj WAP? ale Jakým způsobem tento přístroj wapuje? Narážím na paketový přenos dat GPRS, ke kterému se vzhlíží jako k zachránci skomírajícího WAPu. Potenciál WAPu je zvláště pro mladou generaci velký (např. online chat přes mobil), ovšem klasické WAPování jak jej známe dnes je nákladný, nepohodlný, neřku-li nepotřebný. GM 822 WAP podporovat samozřejmě bude, a to dokonce ve verzi 1.2.1 ovšem ne přes GPRS - ostatně věřím, že jej ani nikdo nečekal.

Technické informace výrobce jsou zatím dosti skoupé. Je pravděpodobné, že přístroj bude umět ještě mnoho dalších užitečných funkcí.

Pod stromečkem Telit!

Telit svou horkou novinku uvedl na veletrhu SMAU 2001. Prodávat by se měl již během listopadu, kdy narůstá zájem o vánoční dárečky, tedy i mobily. Cena za tento opravdu nezvykle vyhlížející mobil se bude pohybovat někde mezi třetím až půl pátým tisícem. Otázkou zůstává, zda-li se bude model GM 822 prodávat i u nás, nejlépe v předplacených sadách našich operátorů. S odpovídající cenou by byl úspěch zaručen.

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon Telit GM 822
 • Rozměry: 111 x 51,6 x 21,5 mm
 • Hmotnost: 100 gramů
 • Baterie: Ni-MH 550 mAh
 • Udávaná pohotovostní doba: 145 hodin
 • Udávaná doba hovoru: 4,5 hodiny
 • Zvonění: 20+1 vlastní
 • Displej: rozlišení 97 x 32 pixelů.
 • Vlastnosti a funkce, které přístroj obsahuje nebo podporuje: budík, časové funkce, WAP verze 1.2.1, EMS, integrovaná anténa
 • Vlastnosti a funkce, které přístroj neobsahuje nebo nepodporuje: vnitřní paměť pro SMS i telefonní čísla, IrDA, Bluetooth, HSCSD, GPRS

 

Témata článku: Design

2 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Jirka Kuruc 5. 11. 2001 21:43:50

  Přesně tak! Zajímavý tvar je to, co dnes frčí! Navíc s podporou EMS...

 • Petr Kasa 5. 11. 2001 12:00:50
  Myslím, že na první pohled telefon vypadá úchylně. Ale když se člověk...
Určitě si přečtěte

Jaký bude iPhone 8? Vše, co zatím víme o budoucí modle Applu

Jaký bude iPhone 8? Vše, co zatím víme o budoucí modle Applu

** Vše, co chcete vědět o iPhonu 8 ** Shrnuli jsme hlavní úniky, drby a spekulace ** Článek budeme průběžně aktualizovat

20.  7.  2017 | Miksa Martin | 78

Víme první na světě. Toto jsou Vodafony Smart 8. Jestli udrží cenu, budou to hity

Víme první na světě. Toto jsou Vodafony Smart 8. Jestli udrží cenu, budou to hity

** Telefony unikly v rámci udílení cen IF Design Awards ** Předchůdci excelovali poměrem cena/výbava, ty letošní i designem ** Nejzajímavější je 8 Mini se špičkovou výbavou a malým tělem

15.  3.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 24

Alcatel Shine Lite: Když se za krásu platí výbavou [recenze]

Alcatel Shine Lite: Když se za krásu platí výbavou [recenze]

** Telefon učaruje designem ** Výkonu však bohužel moc nepobral ** Foťák je zde pouze pro případ největší nouze

28.  12.  2016 | Miksa Martin | 11


komerční sdělení

Komerční sdělení