Téměř devadesát procent wapových stránek má chyby

Stejně jako nemusí být správně napsán kód HTML webové stránky, nemusí být dobře udělán ani kód stránky wapové. Podle posledního průzkumu je většina wapových stránek na mnoha mobilech špatně viditelných, případně se zobrazují chyby. Pokud vytváříte wapové stránky, musíte prostě zkusit funkčnost na všech mobilech.
Téměř devadesát procent wapových stránek má chyby

Tento průzkum provedla společnost Internet company Argogroup, která vyvíjí nástroje pro wapové stránky. Podle něj je pouze 11 procent všech wapových stránek plně přístupných pro majitele mobilů všech značek. Vývojaří wapových stránek totiž používají různé editační nástroje, což se samozřejmě na výsledku projeví. Naneštěstí jsou také jiné wapové prohlížeče v různých mobilních značkách; k tomu si přidejte několik existujících wapových protokolů a zmatek je na světě. Celé to lze přirovnat ke světu „velkého“ webu - autoři webových stránek většinou optimalizují pro jeden prohlížeč a neodržují schválené standardy, takže v jiných prohlížečích vypadá daná strának úplně jinak, pokud navíc je vůbec vidět.

Narozdíl od webových prohlížečů nejsou prohlížeče WAPu v mobilech upgradovatelné; je možné změnit firmware, ovšem to znamená návštěvu servisu a navíc to většinou není zadarmo. V mobilech existují také wapové prohlížeče různých výrobců (Nokia a Ericsson má vlastní, Motorola, Siemens a Alcatel mají prohlížeč Phone.com apod.).

Ale zpět k průzkumu. ArgoGroup prozkoumala celkem 1596 wapových stránek specálním programem (něco jako W3C validator pro HTML), který je schopen odhalit rozdíly ve zdrojovém kódu stránky oproti standardu. Podle něj pracovalo celkem 874 stránek (55 procent) správně alespoň na jednom typu mobilního telefonu a jen 182 stránek (11 procent) pracovalo na všech mobilech správně.

Diskuze (5) Další článek: Nedostatek mobilů T39m: Lara Croft zvýšila prodeje Ericssonu

Témata článku: Ostatní, WAP

Určitě si přečtěte