Test prohlížečů obrázků pro Pocket PC

Kapesní počítače s operačním systémem Pocket PC vynikají svou podporou multimédií, mezi které patří s trochou nadsázky i obyčejné obrázky. Existuje několik prohlížečů lišících se funkcemi i cenou, my vám v našem testu doporučíme ten nejlepší.

Snad všechny dnešní kapesní počítače, ať jsou na jakékoli platformě, umožňují prohlížení obrázků. Ty jsou na kapesním počítači omezeny jedním důležitým faktorem, a to displejem, tedy rozlišením a barevnou hloubkou. Zde si vedou nejlépe již zmíněná PDA s Pocket PC. Palmy se svým téměř polovičním rozlišením a většinou černobílým displejem mnoho úspěchu - co se grafiky týče – neutrhnou. Psiony jak by smet. Právě proto se v dnešním malém srovnávacím testíků podíváme na šest prohlížečů obrázků pro Pocket PC. V závěrečné tabulce najdete všechny programy - jejich funkce, omezení a odkazy na stránky výrobce.

Coolviz 1,02

Prvním prográmkem je placený Coolviz, stojí 9,95 dolarů. Za svou cenu nenabízí mnoho nadstandardních funkcí, krom propracované konverze do formátů PNG, BMP, TGA, TIF a JPEG. Krom BMP lze u všech nastavit stupeň kvality či povolení komprimace. Potěší přímé odeslání a přijetí obrázků po infraportu. Zajímavě je též vyřešené otvírání obrázků. To neprobíhá klasickým stromovým nalistováním adresáře, ale program vybere z celé paměti jen ty adresáře, které nějaký obrázek obsahují. Tato „fičurka“ však nenahradí některé důležité funkce, které bychom mohli za cenu desíti dolarů očekávat.

Klepněte pro větší obrázek

Digisoft PictPocket v1.20

PictPocket je uživatelsky velmi přívětivý program. V horní části obrazovky jsou v náhledu všechny obrázky adresáře – podobně jako u stolního ACDSee. Ke kladům patří rychlost načítání náhledů, podpora mnoha typů obrázků a v neposlední řadě možnost nahrání zvukové poznámky k obrázku. Dokonce mu nejsou cizí ani videa, která však nepřehraje tak plynule jako třeba specializovaný program PocketTV. K dokonalosti chybí típač obrazovky a také podpora animovaných GIFů. Cena za rychlost a propracovanost je však vcelku vysoká - 19,95 dolarů a 1,1MB paměti v kapesním počítači.

Peter's Viewer v2.5

Peter's Viewer v2,5 je velmi jednoduchý freewarový prográmek pro prohlížení obrázků. Rychlejší bude vyjmenovat to, co umí, než to, co v poměru s jinými programy neumí. Viewer umí v podstatě jen přiblížení obrazu či spuštění jednoduché slideshow. Zabírá pouhých 43 kB, což může být vážný argument pro jeho volbu. Po jeho spuštění jednoduše nalistujete adresář s obrázky, ty se v lepším případě načtou do náhledů. Nestane-li se tak, obrázky jsou příliš velké a načtení trvá velmi dlouho, stejně jako načtení větších obrázků do fullscreenu. Peter's Viewer je určen pro velmi nenáročné prohlížení obrázků, nezazlívám mu ani tak absence funkcí, jako spíše celkovou rychlost. Chcete-li víc, musíte se ohlédnout jinde. Za zkoušku však Peter's Viewer stojí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Picture Perfect 5,1

Hned na úvod je třeba poukázat na vcelku vysokou cenu, a to 19,95 dolarů. Program je sice uživatelsky přívětivý, není však nijak rychlý a hlavně nepodporuje funkce, které bychom za onu cenu očekávali. Třeba přímé odeslání přes infraport či poštu, nebo konverzi do jiného formátu. Celkově nejde o špatný program, jen by jeho cena mohla být v poměru s konkurencí nižší.

Klepněte pro větší obrázek

PQView 2.0

PQView bych hned z počátku označil za jeden z nejméně uživatelský přívětivých programů. Je to tím, že program nemá kontextovou nabídku v dolní liště, vše se ovládá nepopsanými ikonami. A že jich je! Chvíli vám potrvá, než si zapamatujete k čemu ta či ona ikonka slouží. Zvyknete-li si, bude vám program přinášet už jen samou radost. Tou největší je cena – program je pro osobní užití úplně zdarma. Také vám neukousne moc paměti, zabírá necelého půl mega. Program neumí jen přehrávat video a přiřadit obrázku zvukovou poznámku. Umí však odeslat obrázek na infraport či do emailu. Cizí mu není ani úprava jasu, kontrastu, velikosti rozlišení, převrácení horizontální i vertikální, přímý tisk přes infraport či kolébku. Pro mne důležitou předností je típač obrazovky. Právě pomocí něho se můžete v tomto článku kochat kvalitními obrázky. PQView je také velmi rychlý a stabilní. Jestliže nechcete do prohlížeče investovat žádné peníze, vyzkoušejte PQView 2.0, jde o skutečně velmi povedený program.

Klepněte pro větší obrázek

Picture Viewer 3.70

Posledním mohykánem je Picture Viewer od české firmy RESCO. Picture Viewer má jednu velkou přednost – je počeštěný včetně podrobné nápovědy. Zároveň však musím upozornit na cenu – 699Kč jako samostatný, nebo za 999Kč v balíku spolu s povedeným prohlížečem souborů a ZIP konvertorem. Program mohu označit jako „nejnadupanější“ ze všech prohlížečů. Až na típání obrazovky umí opravdu všechno, včetně přehrávání videa (opět však ne tak plynulé jako u programu PocketTV), malování do obrázku, přímé zasílání mailem či na infraport. Nechybí ani konverze – není sice tak bohatá jako v případě CoolVizu, BMP a JPEG však dle mého názoru stačí. Celkově působí Picture Viewer velmi profesionálně.

Klepněte pro větší obrázek

Který je tedy nejlepší?

Odpověď na tuto otázku je vcelku lehká, určeme si však tři kategorie:
  • Ocenění nejjednodušší program si zaslouží Peter's Viewer. Je malý a maximálně jednoduchý; na nenáročné prohlížení obrázků bohatě postačuje.
  • Ocenění za nejlepší freeware program si zaslouží PQView. Nabízí mnoho funkcí, rychlost a ani není příliš velký. Právě on zůstane na mém iPAQu po skončení testů.
  • Ocenění za nejlepší program (bez ohledu na cenu) mám to potěšení udělit programu z českých luhů a hájů - RESCO Picture Viewer. Jde o skutečně špičkový program s hromadou funkcí. Bezesporu přijatelná je i cena.

Doufám, že jsme vám dnešním malým přehledem alespoň trošku usnadnili výběr toho pravého prohlížeče. Všechny programy umožňují alespoň několikadenní provoz zdarma, můžete si tedy vyzkoušet třeba všechny. A na závěr slíbená tabulka funkcí:

  Coolviz Digisoft PictPocket v1.20 Peter's Viewer Picture Perfect 5.1 Pqview 2.0 RESCO Picture Viewer
funkce
preview ne ano ano ano ano ano
přehrávání videa ne ano ne ne ne ano
přímé zasílání na IrDA ano ne ne ne ano ano
přímé zaslání emailem ne ne ne ne ano ano
slideshow ano ano ano ano ano ano
konverze do jiného formátu ano- do JPG, BMP, PNG, TGA, TIFF ne ne ne ano ano-do JPG a BMP
otočení obrazu na šířku ano ano ne ano ano ano
zoomování ano ano ano ano ano ano
típání obrazovky ne ne ne ne ano ne
změna barvy, jasu, kontrastu ne ano ne ne ano ano
podpora animovaných GIFů ne ne ne ne ne ne
nápověda ano ne ne ano ano ano (česká)
zvuková poznámka k obrázku ne ano ne ano ne ano
podporované formáty TIFF, TGA, PNG, JPG, GIF, BMP MAB, 2BP, BMP, JPG, GIF, PCX, PCD, RAW, MPG, DCM, TIF, TIFF, CFX JPG, BMP, GIF, PNG BMP, GIF, JPG TIF, BMP, AVI, PCX, GIF, MOV, JPG, PCX, AWD BMP, JPEG, GIF, PCX, PCD, RAW, PCD, PGM, PPM, TIFF, CGX, PNG
Výrobce www.realviz.com www.digisoftdirect.com http://ce.syntact.fi/pages/ applian.com http://www.bitbanksoftware.com/ce/pocketview.htm www.resco-net.com
velikost v PDA 700Kb 1,1MB 43kB 275kB 470kB 900Kb
cena 9,95$ 19,95$ freeware 19,95$ freeware 699 Kč

Váš názor Další článek: 12.2.2002 Co nového na stránkách hry?

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Prohlížeč, Test, Specializovaný program, Obr, Pocket


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39