Test Samsung i600: velmi vydařená premiéra

Samsung na náš trh uvedl tenký komunikátor s Windows Mobile a špičkovou výbavou. Povedl se a navíc se nabízí za rozumnou cenu.
Test Samsung i600: velmi vydařená premiéra

Drobné hrbolky zvané tlačítka

Přední strana zařízení je více než pestrá. V horní části najdeme optiku přední kamerky a pochromovaný kryt sluchátka. Klávesnice je standardně rozdělená na dvě části. Systémová se skládá z šesti funkčních kláves a čtyřsměrného kruhového tlačítka s potvrzovacím středem. Navigační tlačítko je lesklé a proto na něm prst trošku klouže. Ovšem není to žádný nepřekonatelný problém. Tlačítka pro přijetí a odmítnutí hovoru jsou jasně barevně označená a dají se lehce najít i podle hmatu. Velkou výhradu mám k umístění tlačítka zpět do pravého horního rohu. Při běžné práci často přehmátnete na červené tlačítko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
QWERTY není bez výhrad, ale po pár hodinách zvykání byste neměnili

Alfanumerická klávesnice je o něco zajímavější. Je to plnohodnotný kousek s 37 alfanumerickými tlačítky. Její rozložení je klasické QWERTY, přičemž čtvrtý řádek s písmenky s diakritikou chybí. Tlačítka jsou podlouhlá, velmi úzká. Jsou vyrobena z plastu a na můj vkus jsou až příliš tuhá. Celá klávesnice je rovnoměrně bíle podsvětlená.

Než začnete psát svižně oběma palci, chvíli to potrvá. Po dvou dnech jsem si ale zvykl. Numerická klávesnice je zvýrazněna šedými tlačítky. S nimi jsou navíc v páru tlačítka vpravo sousedící, která získají stejnou funkci. Ať už tedy stisknete G nebo H, na displeji se objeví číslice 5. Je to velmi praktické řešení.

Nečekejte domácí kino

Samsung i600 disponuje aktivním TFT displejem orientovaným na šířku. Zobrazí 65 tisíc barev na úhlopříčce 2,4 palce. Displej pracuje v QVGA rozlišení, tedy 320 × 240 obrazových bodů. Na slunci je dobře čitelný.

Displej není dotykový. Původně jsem tuto vlastnost chtěl zkritizovat, ovšem několik minut mi stačilo k tomu, abych zjistil, že k tomuto zařízení by se dotykový displej nehodil. Telefon se skvěle ovládá pouze za pomoci klávesnice a kolečka JogDial. Úhlopříčka displeje není navíc příliš velká a ovládání přes dotykový displej by proto vyžadovalo přesnost a soustředění uživatele.

Okna do světa

Samsung i600 je smartphone s operačním systémem Windows Mobile 5 v edici pro smartphony. Je obrovská škoda, že si novinka netroufla na Windows Mobile 6, kde najdeme mnoho nenápadných, ale velmi důležitých změn. Přesto se jedná o kvalitní systém, který výrobce ještě dovybavil zajímavými funkcemi.

O bezproblémový běh systému se stará sice starší, ale stále dobrý procesor TI OMAP 1710 taktovaný na 220 MHz. Je velká škoda, že se Samsung nerozhodl nový telefon osadit procesorem Intel XScale s taktem 416 MHz. Ale nestěžuji si, třeba oproti takovému HTC S710 je Samsung i600 blesk. Mezi smartphony patří k těm rychlejším. Procesoru sekunduje 64 MB operační paměti RAM a 128 MB FlashROM. Paměť se dá dále rozšířit kartami microSD. V balení bohužel žádnou nenajdete.

 

Prostředí Windows Mobile 5 je určitě každému fanouškovi mobilní techniky dobře známé. Samsung si jej ovšem mírně upravil k obrazu svému. Základním bodem je tzv. homescreen, neboli domovská obrazovka, s údaji o stavu baterie, síle signálu, čase a datu. U běžného smartphonu s Windows Mobile zde dále najdete pruh s ikonami pro rychlé spuštění programů, nejbližší události v kalendáři, upozornění na nové zprávy, stav Wi-Fi sítí v okolí apod.

U Samsungu i600 však najdete na homescreenu zvláštní nabídku ve formě záložek. Každá záložka je nějak tématicky zaměřená – vyzváněcí profily, zprávy, rychlá volba, přehrávání hudby, hudební knihovna, obrázky, kalendář. Karty se přepínají vertikálními směry a jedná se o pěkně animovaný proces. V rámci jedné záložky se lze pohybovat horizontálními směry navigační klávesy. Osobně mi zde chybí ještě záložka se zkratkami k oblíbeným programům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tématicky dělené záložky jsou velkým kladem úprav operačního systému, které Samsung učinil
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Domovská obrazovka může mít vícero podob 

Pokud by se vám snad záložkový homescreen nelíbil, na výběr máte ještě další tři z produkce Samsungu, které jsou nejen praktické, ale i designově velmi atraktivní. K dispozici jsou i výchozí podoby systému Windows Mobile. Kromě homescreenu si můžete změnit i grafické téma nebo třeba obrázek na pozadí.

Hlavní nabídku najdete pod tlačítkem Strat. Může být buď ve formě matice nebo v podobě seznamu. Ve druhém případě máte na začátku každého řádku předepsané číslo, které je zkratkou k dané volbě. Stačí jej stisknout na klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nabídka Start jako matice, nebo klasický seznam

Témata článku: Samsung, Recenze, Premiéra, HTC S710, Nokia E61i, Samsung i600, Elita, Prvotřídní zpracování, Týdenní přehled, Test, Chybějící infraport, Malá baterie, Nepsaný standard, Sam, Premiér, Široké tělo, Originální kabel, Nepřekonatelný problém, Dobrý procesor, Špatný zvuk, Velký konkurent, Praktické řešení, Bluetooth či wi-fi, Mobilní protějšek, Druhá baterie


Určitě si přečtěte

Testujeme Galaxy A50: první Samsung s optickou čtečkou otisků prstů v displeji

Testujeme Galaxy A50: první Samsung s optickou čtečkou otisků prstů v displeji

** Samsung rozjíždí střední třídu pro rok 2019 ve velkém stylu ** Po Galaxy M20 se nám do redakce dostal Galaxy A50 ** Mezi hlavní přínosy patří velký AMOLED displej s otickou čtečkou, trojitý fotoaparát i slušná kapacita baterie

Martin Chroust | 26

RECENZE: Huawei P Smart (2019) — lákavá skořápka s překvapením uvnitř

RECENZE: Huawei P Smart (2019) — lákavá skořápka s překvapením uvnitř

** Huawei P Smart (2019) nabízí 6,21palcový FullHD+ IPS displej ** Baterie s kapacitou 3 400 mAh by měla zaručit dobrou výdrž ** Duální fotoaparát disponuje 13Mpx a 2Mpx (hloubkovým) snímači

Milan Měchura | 9

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 24

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

** Honor 20 a 20 Pro míří na vyšší střední třídu telefonů ** Zaujmou hlavně dírkou v displeji a čtyřmi fotoaparáty na zadní straně ** Uvedení následuje těsně po agresivním kroku USA, ohrožujícím celou budoucnost Huawei a Honoru

Tomáš Holčík, Filip Kůžel | 85