Test telefonu Nokia 7110 – konec kapesních počítačů?

Do redakce dorazil jeden z prvním prodejních vzorků telefonu Nokia 7110, již žádná betaverze, a podívali jsem se podrobněji na jeho možnosti.
Test telefonu Nokia 7110 – konec kapesních počítačů?
Producenti mobilních telefonů volí v poslední době podobnou strategii: své výrobky s patřičným halasem ohlašují dlouhé měsíce dopředu a očekávání, která vzbudí, jsou skvělou reklamou téměř zdarma. S tímto postupem se však pojí riziko: nikdo se nedokáže těšit věčně a když se termíny uvedení stále oddalují, může se tato taktika obrátit i proti výrobci.

Modla jménem 7110
Z telefonu Nokia 7110 se od doby jeho ohlášení na počátku tohoto roku stal mobilní mýtus, a i když první kusy jsou právě v současné době v prodeji, na většinu zájemců (a že jich není málo) se dostane až v příštím tisíciletí. Není to ojedinělý případ: reklamní kampaň Ericssonu na malinký mobil T28 se kvůli jeho nedostupnosti míjí účinkem, je možné, že Vánoce nestihnou ani další dva nové telefony Nokia, ve zpoždění je i Bosch. Přitom si nedají pokoj … Ericsson před několika dny na Comdexu slavnostně oznámil, že nabízí první zařízení pracující s novou bezdrátovou technologií Bluetooth. Skvělé, ale v prodeji bude až v polovině roku 2000.

Telefon Nokia 7110 však máme pro testování v ruce. První pohled na mobilně-telefonní funkce najdete na webu časopisu Mobility, v tomto článku se zaměříme na možnosti telefonu, které byly doposud vlastní jen kapesním počítačům. Hned po podpoře WAPu (to je mimochodem téma na další článek) se totiž nejvíc povyku točilo kolem nich.

Palmy, třeste se
Rozměrný displej, skvělé ovládání, nezvykle vysoká kapacita paměti, více údajů k jednomu jménu … tyto argumenty finského výrobce vzali rádi za své i potenciální zákazníci. Vždyť proč by s sebou měli nosit dvě – byť kapesní – zařízení, když jim postačí jeden mobilní telefon?

Displej je opravdu obrovský (65 x 96 bodů) a ačkoli by místy šel využít účelněji, větší na běžných mobilech nenajdete. Ovládání zachovalo standardy stanovené předchozími telefony Nokia, kvůli kterým se někteří uživatelé odmítají na jiné přístroje jen podívat. A přibyl váleček! Úžasný nástroj, který se inspiroval kolečkem na myši Microsoftu. Lze jím otáčet a rychle probíhat menu a seznamy, lze jej tisknout a volit tak vybranou funkci.

Hodily by se přesýpací hodiny?
Váleček naráží na vlastnost, na kterou si u mobilních telefonů budeme muset začít zvykat – na rychlost operačního systému. Válečkem tak můžete otáčet ohromnou rychlostí, ale operační systém se vám nepřizpůsobí a listování nebude o mnoho rychlejší než práce s tlačítky na starších Nokiích (otáčení válečkem je ale příjemnější než mačkání tlačítek). Bude také zajímavé sledovat, jak se válečku bude dařit po měsících používání telefonu. Mechanickým součástem hrozí největší opotřebení a to platí také o výsuvném krytu telefonu, ve kterém je umístěn mikrofon .

Znáte vůbec tolik lidí?Jedničku si zaslouží paměť telefonu. Kdybyste ke každému jménu přiřadili tři čísla a jeden textový záznam, vejde se jich do paměti rovných tisíc. Když využijete všech možností a ke jménu přiřadíte až pět čísel a dvě textové poznámky (e-mail, poštovní adresa nebo poznámka), bude jich sice méně, ale i tak je to množství, které průměrný uživatel jen těžko kompletně využije.

V menu Nokia 7110 je také položka kalendář. I přes obří displej sice zobrazení není nejpřehlednější, ale i tak se je možné kalendář prohlížet v měsíčním, týdenním a denním pohledu. Do kalendáře lze přidat poznámky o jednání (údaj s časem), upozornění, že máte někam zavolat, je možné přidat výroční události (typicky narozeniny) nebo jednoduché textové upomínky. Celkem jich může být až 660 a vzhledem k tomu, že telefon starší záznamy dokáže automaticky mazat, mělo by to stačit.

Nevěřte, že 7110 nahradí kapesní počítač
Nemyslím si, že Nokia 7110 může nahradit časově-organizační funkce kapesních počítačů. Nejdůležitější vlastností PDA je možnost jednoduše komunikovat s osobním počítačem, vyměňovat s ním data a to Nokia neumí. Zadávat texty přímo na mobilním telefonu bych nikomu nepřál a když telefon neumí synchronizovat svá data s programy na PC (např. Outlookem), jako organizátor není příliš použitelný. Časově-organizační funkce Nokia 7110 lze přirovnat k tzv. organizérům – levným elektronickým diářům. Těm ale právě z důvodu velmi omezených možností komunikace nepatři budoucnost.

Tímto článkem nechci zpochybňovat možnosti mobilního telefonu Nokia 7110, kterým se Nokia opět konkurenci vzdálila k nedohlednu. Je to však telefon, nikoli kapesní počítač, a i když podporuje některé z jeho běžných funkcí, jako náhradu PDA jej není nemůžu s klidným svědomím doporučit.

Test mobilního telefonu Nokia 7110 najdete v časopisu Mobility 1/00, první pohled na telefon je na webu Mobilit již nyní.

Témata článku: Nokia, Software pro mobily, Test, Software pro PC

Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

Honor 6A: kvalitní základ [recenze]

** Povedený telefon s rozumnou cenovkou ** Evropská verze bohužel bez čtečky otisků prstů ** Odladěné prostředí nad Androidem 7 s řadou užitečných funkcí

13.  8.  2017 | Herodek Martin | 13

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

10.  8.  2017 | Láska Jan | 30

Nokia 5: kovový odkaz na řadu Lumia je jen dobrý [recenze]

Nokia 5: kovový odkaz na řadu Lumia je jen dobrý [recenze]

** Precizní kovové zpracování a líbivý design ** Výdrž na baterii je solidní a čistý Android je velké plus ** Zklamala pomalá čtečka otisků i škobrtání fotoaparátu

9.  8.  2017 | Vrbacký Jakub | 34

Honor 9: Když je jedno z dvojčat hezčí a levnější [recenze]

Honor 9: Když je jedno z dvojčat hezčí a levnější [recenze]

** Srovnáváte s Huawei P10? Volba je jasná – Honor 9 ** Designem a poměrem výkon/cena obstojí i proti ostatní konkurenci ** Oproti loňské generaci je dražší, ale dostanete dvojnásobek paměti

6.  8.  2017 | Kůžel Filip | 85

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

** Vodafone Smart V8 je letošní jedničkou modelové řady od Vodafonu ** Svou výbavou se řadí do nižší střední třídy ** Lákat bude na kovové zpracování nebo čtečku otisků prstů

30.  7.  2017 | Měchura Milan | 9


komerční sdělení

Komerční sdělení