Test telefonu Nokia 7110 – konec kapesních počítačů?

Do redakce dorazil jeden z prvním prodejních vzorků telefonu Nokia 7110, již žádná betaverze, a podívali jsem se podrobněji na jeho možnosti.
Test telefonu Nokia 7110 – konec kapesních počítačů?
Producenti mobilních telefonů volí v poslední době podobnou strategii: své výrobky s patřičným halasem ohlašují dlouhé měsíce dopředu a očekávání, která vzbudí, jsou skvělou reklamou téměř zdarma. S tímto postupem se však pojí riziko: nikdo se nedokáže těšit věčně a když se termíny uvedení stále oddalují, může se tato taktika obrátit i proti výrobci.

Modla jménem 7110
Z telefonu Nokia 7110 se od doby jeho ohlášení na počátku tohoto roku stal mobilní mýtus, a i když první kusy jsou právě v současné době v prodeji, na většinu zájemců (a že jich není málo) se dostane až v příštím tisíciletí. Není to ojedinělý případ: reklamní kampaň Ericssonu na malinký mobil T28 se kvůli jeho nedostupnosti míjí účinkem, je možné, že Vánoce nestihnou ani další dva nové telefony Nokia, ve zpoždění je i Bosch. Přitom si nedají pokoj … Ericsson před několika dny na Comdexu slavnostně oznámil, že nabízí první zařízení pracující s novou bezdrátovou technologií Bluetooth. Skvělé, ale v prodeji bude až v polovině roku 2000.

Telefon Nokia 7110 však máme pro testování v ruce. První pohled na mobilně-telefonní funkce najdete na webu časopisu Mobility, v tomto článku se zaměříme na možnosti telefonu, které byly doposud vlastní jen kapesním počítačům. Hned po podpoře WAPu (to je mimochodem téma na další článek) se totiž nejvíc povyku točilo kolem nich.

Palmy, třeste se
Rozměrný displej, skvělé ovládání, nezvykle vysoká kapacita paměti, více údajů k jednomu jménu … tyto argumenty finského výrobce vzali rádi za své i potenciální zákazníci. Vždyť proč by s sebou měli nosit dvě – byť kapesní – zařízení, když jim postačí jeden mobilní telefon?

Displej je opravdu obrovský (65 x 96 bodů) a ačkoli by místy šel využít účelněji, větší na běžných mobilech nenajdete. Ovládání zachovalo standardy stanovené předchozími telefony Nokia, kvůli kterým se někteří uživatelé odmítají na jiné přístroje jen podívat. A přibyl váleček! Úžasný nástroj, který se inspiroval kolečkem na myši Microsoftu. Lze jím otáčet a rychle probíhat menu a seznamy, lze jej tisknout a volit tak vybranou funkci.

Hodily by se přesýpací hodiny?
Váleček naráží na vlastnost, na kterou si u mobilních telefonů budeme muset začít zvykat – na rychlost operačního systému. Válečkem tak můžete otáčet ohromnou rychlostí, ale operační systém se vám nepřizpůsobí a listování nebude o mnoho rychlejší než práce s tlačítky na starších Nokiích (otáčení válečkem je ale příjemnější než mačkání tlačítek). Bude také zajímavé sledovat, jak se válečku bude dařit po měsících používání telefonu. Mechanickým součástem hrozí největší opotřebení a to platí také o výsuvném krytu telefonu, ve kterém je umístěn mikrofon .

Znáte vůbec tolik lidí?Jedničku si zaslouží paměť telefonu. Kdybyste ke každému jménu přiřadili tři čísla a jeden textový záznam, vejde se jich do paměti rovných tisíc. Když využijete všech možností a ke jménu přiřadíte až pět čísel a dvě textové poznámky (e-mail, poštovní adresa nebo poznámka), bude jich sice méně, ale i tak je to množství, které průměrný uživatel jen těžko kompletně využije.

V menu Nokia 7110 je také položka kalendář. I přes obří displej sice zobrazení není nejpřehlednější, ale i tak se je možné kalendář prohlížet v měsíčním, týdenním a denním pohledu. Do kalendáře lze přidat poznámky o jednání (údaj s časem), upozornění, že máte někam zavolat, je možné přidat výroční události (typicky narozeniny) nebo jednoduché textové upomínky. Celkem jich může být až 660 a vzhledem k tomu, že telefon starší záznamy dokáže automaticky mazat, mělo by to stačit.

Nevěřte, že 7110 nahradí kapesní počítač
Nemyslím si, že Nokia 7110 může nahradit časově-organizační funkce kapesních počítačů. Nejdůležitější vlastností PDA je možnost jednoduše komunikovat s osobním počítačem, vyměňovat s ním data a to Nokia neumí. Zadávat texty přímo na mobilním telefonu bych nikomu nepřál a když telefon neumí synchronizovat svá data s programy na PC (např. Outlookem), jako organizátor není příliš použitelný. Časově-organizační funkce Nokia 7110 lze přirovnat k tzv. organizérům – levným elektronickým diářům. Těm ale právě z důvodu velmi omezených možností komunikace nepatři budoucnost.

Tímto článkem nechci zpochybňovat možnosti mobilního telefonu Nokia 7110, kterým se Nokia opět konkurenci vzdálila k nedohlednu. Je to však telefon, nikoli kapesní počítač, a i když podporuje některé z jeho běžných funkcí, jako náhradu PDA jej není nemůžu s klidným svědomím doporučit.

Test mobilního telefonu Nokia 7110 najdete v časopisu Mobility 1/00, první pohled na telefon je na webu Mobilit již nyní.

Témata článku: Nokia, Software pro mobily, Software pro PC, Test, Konec, Rovný tisíc, Počítač, Kapesní počítač, Telefon

Určitě si přečtěte

Fitbit Ionic: chytřejší náramek v hodinkovém provedení [recenze]

Fitbit Ionic: chytřejší náramek v hodinkovém provedení [recenze]

** Hodinky mají svůj platební systém, v ČR jim ale zatím chybí podpora ** Jejich velkou předností je baterie, která je v chodu udrží i celý týden

Dnes | Měchura Milan | 1

Huawei Mate 10 Pro: sexy mozek s umělou inteligencí [recenze]

Huawei Mate 10 Pro: sexy mozek s umělou inteligencí [recenze]

** Špičkový smartphone s bezrámečkovým AMOLED displejem ** Výkonu je na rozdávání a prostor dostává umělá inteligence ** Nedostatky má také, ale nejsou tak závažné

10.  12.  2017 | Láska Jan | 33

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

** Hledáte bezdrátový reprák na cesty či na piknik? ** Otestovali jsme jich pro vás hned 18 ** Nový Computer je na stáncích!

6.  12.  2017 | redakce | 6

Apple iPhone 8 Plus: sázka na jistotu bez rizik [recenze]

Apple iPhone 8 Plus: sázka na jistotu bez rizik [recenze]

** Dva objektivy dělají lepší práci než loni ** Baterie zhubla, výdrž je ale delší ** Větší skleněná záda působí lépe než u malého modelu

4.  12.  2017 | Michlovský Jakub | 184

HTC U11 Life: citlivka na dotek ve střední třídě [recenze]

HTC U11 Life: citlivka na dotek ve střední třídě [recenze]

** Od sourozenců se naučil ovládání pomocí stisknutí boků Edge Sense ** Svým vzhledem s Liquad Surface povrchem připomíná model U11 ** Chybí mu 3,5mm jack, což ale nahrazuje vynikajícími sluchátky USonic

30.  11.  2017 | Měchura Milan | 3

Asus Zenfone 4: pevný a sebejistý středobod nové rodiny [recenze]

Asus Zenfone 4: pevný a sebejistý středobod nové rodiny [recenze]

** Zenfone 4 je nejdůležitější smartphone aktuálního portfolia Asusu ** Zařízení vyšší střední třídy je dělané na míru masového zákazníka ** Největší překážkou může být až příliš odvážně nastavená cena

26.  11.  2017 | Láska Jan | 19