Textovka, která zničí mobilní telefon?

Opět zde máme oblíbené téma, viry na mobilních telefonech. Tentokrát však nejde o "okurkový" článek, ale o záležitost předvedenou na bezpečnostní konferenci Black Hat: textová zpráva dokázala zablokovat některé telefony Nokia.
Textovka, která zničí mobilní telefon?

Job de Haas je holandský odborník na bezpečnost počítačových systémů a klíčová osoba konzultační společnosti ITSX. Minulý týden na bezpečnostní konferenci Black Hat, která se konala v Amsterdamu, předvedl, jak pomocí jedné textové zprávy zaslané z počítače připojeného k Internetu zablokovat Nokii 6210.

Nešlo samozřejmě o běžnou textovku, kterou lze poslat z mobilu na mobil, jednalo se o SMS s patřičně upravenou hlavičkou odeslanou z počítače programem sms_client. Jakmile tato zpráva dorazila, telefon se zablokoval a už jej nebylo možné znovu zapnout. Zatím nebyly vyzkoušeny všechny mobilní značky, jisté je, že zmíněný problém se týká mobilů Nokia (konkrétně modelů 6210 a 33xx) a že mobilní telefony Siemens jsou vůči této textovce imunní.

Zmíněná textová zpráva ale telefon samozřejmě nezničí, náprava je relativně snadná. Stačí prý kartu SIM z infikovaného mobilu použít v jiném telefonu (neuvádí se, jestli je v něm třeba SMS smazat). Druhým možným způsobem nápravy je smazat textovky v telefonu z počítače, ale zde mi není jasné, jak to udělat, když se telefon ani nezapne - třeba se tím ale myslí čtečka karet SIM.

K tomu, aby bylo možné program sms_client nebo jinou počítačovou aplikaci pro posílání textovek zneužít k zablokování telefonu, jsou však nutné poměrně rozsáhlé znalosti. Zatím jde spíš jen o zajímavost než o velké bezpečnostní riziko.

Internetové odkazy

Diskuze (39) Další článek: Snížení cen Twist sad a telefonů Paegasu

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Telefon, Textovka, Mobil, Text, Mobilní telefon


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15