Textovkový FunTom: znáte jej?

Až doposud bylo posílání krátkých textových zpráv doménou našich mobilních telefonů. Časy se však mění a textové či obrázkové zpravy teď můžete posílat prostřednictvím běžné telefonní linky.
Textovkový FunTom: znáte jej?

Již dnes je jasné, že v blízké budoucností budou umět textovky odesílat i telefony připojené na pevné lince. Abychom však mohli vyťukávat textovky na obyčejných telefonech, potřebujeme k tomu jednu maličkost - podporu ze strany telefonního operátora - v současné době tedy Českého Telecomu. Přesto však můžete odesílat textovky z pevné linky již dnes - potřebujete k tomu však počítač s modemem.

Odesílat textovky přes telefonní drát vám umožní prográmek SMS FunTom. Program si můžete stáhnout z webových stránek výrobce či jej najdete přibalen ke každému modemu značky Microcom. FunTom však nefunguje na všech počítačích, protože si při startu zjišťuje výrobce vašeho modemu a pokud nemáte modem od Microcomu, odmítne se spustit.

Klepněte pro větší obrázek

Jak tedy program odesílá textovky, když tuto službu Český Telecom nenabízí? Jednoduše - program se prostřednictvím modemu připojí nikoli k Internetu, ale k modemu společnosti Fincom, odkud jsou doručeny do textovkového centra příslušného mobilního operátora.

Pro odesílání se používá speciálně tarifikovaného čísla - každá textovka se totiž odesílá přesně stanovenou dobu a podle nastaveného tarifu za odeslání zprávy také zaplatíte. Cenu za textové zprávy na telefonním účtu nepoznáte, protože z pohledu Telecomu se jedná o běžný hlasový hovor.

Skutečný fantom?

SMS FunTom zarazí již při prvním spuštění, kdy se vyptává na všechny vaše osobní údaje a upozorní nás, že tato instalace bude vázána pouze na zadané telefonní číslo. Že se mi nelíbí uchovávání a posílání mých osobních informací třetímu subjektu nemusím ani zdůrazňovat.

Klepněte pro větší obrázek

Přestože si program při prvním spuštění zjistí výrobce modemu (zda se skutečně jedná o podporovaný Microcom modem), nedokáže si korektně zjistit jeho verzi. Tu pak musíte vybrat v rozbalovací nabídce a přestože vlastníte například DeskPorte Pocket, máte na výběr ze tří variant tohoto modemu (liší se pouze verzí firmwaru), takže musíte postupovat metodou pokus - omyl. Ano, hádáte správně: poslední možnost bude vždy ta správná.

Představu o pracovním prostředí tohoto programu si můžete udělat z ilustračních obrázků. SMS FunTom umožňuje vytvářet a skladovat nejen běžné textové zprávy, ale také obrázkové textovky, loga operátora či vyzváněcí melodie. Textovky můžete poslat na jakýkoli mobilní telefon, obrázkové textovky a zvonění však přijmou pouze majitelé mobilů značky Nokia. Potěšila by také podpora zpráv ve formátu EMS, který již podporuje velká většina nových mobilních telefonů.

V základním okně programu máte k dispozici čtyři obrazovky, ve kterých můžete psát textovky, kreslit loga či obrázky, skládat vyzváněcí melodie či sledovat zprávy zařazené do fronty. Ano, vytvořené zprávy se totiž neodesílají ihned po jejich dokončení, ale jsou ukládána do fronty. Zde čekají na váš povel k vytočení příslušného čísla a na své odeslání do centra. Zprávy uložené ve frontě můžete editovat i mazat.

Klepněte pro větší obrázek

K psaní textových zpráv toho není příliš co napsat - snad jen, že jsou podporovány dlouhé textovky, které se odesílají jako patřičný počet textovek běžné délky. Editor obrázků také ničím nepřekvapí - nabízí vše, co můžeme od této aplikace očekávat; do připravené mřížky myší malujeme buď jednotlivé body či můžeme využít připravených geometrickým obrazců nebo zadávání textu. K editaci vyzváněcích melodií však připomínky mám: výška noty (její poloha na notové osnově) se volí poměrně nešťastně bočním posuvníkem. Toto provedení skládání melodií poměrně zdržuje - mnohem raději bych noty umísťoval do osnovy přímo jejich tažením myší. Nebo například využití kolečka na myši by nebylo k zahození. Druhá připomínka se týká přehrávání - ve skladateli totiž můžete přehrát pouze celé zvonění, což je pro běžné ne-hudebníky poměrně nepraktické. Proč nemůžu slyšet notu přímo při jejím posouvání notovou osnovou?

Jak obrázky, tak vyzváněcí melodie můžete ukládat na pevný disk svého počítače a později pokračovat v jejich editování. V základním balíčku dostanete s programem několik desítek již hotových log a melodií. Protože se však jedná o skladby známých populárních skupin, musí mít Fincom odpovídajícím způsobem vyřešena autorská práva.

Z ovládání celého programu mám smýšené dojmy - přestože nabízí dostatek funkcí a možností, celé jeho ovládání mi přijde poněkud zmatené a dýchá na mně logikou starých časů; dnes se již intuitivní uživatelské rozhraní tvoří poněkud odlišněji.

Brát či nebrát?

Přestože ovládací program není úplně bez chybičky, je posílání textovek z pohodlí domácího počítače za společné peníze určitě lákadlem pro spoustu našich -náctiletých potomků. A pokud si zakoupíte modem Microcom, dostanete automaticky SMS FunTom zdarma, což je poměrně slušná cena. Mohu vám tedy doporučit jej vyzkoušet a rozhodnout se sami. Velkou nevýhodou tohoto systému je fakt, že adresát textovky vám nedokáže odpovědět - jedná se totiž pouze o jednosměrnou komunikaci.

Ve zkratce:

  • Program SMS FunTom
  • Cena: zdarma (funguje pouze s modemy Microcom)
Diskuze (26) Další článek: Siemens v pondělí představí novinky!

Témata článku: Ostatní, Text


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15