Textujete za volantem? Studie tvrdí, že asi ano...

Řidič s mobilem může být smrtící kombinace. Nejhorší jsou přitom mladí řidiči ohrožující nejen sebe, ale i ostatní.
Textujete za volantem? Studie tvrdí, že asi ano...

Každá země na světě má jiné zákony a jinak také trestá viníky pokud se proti nim prohřeší. Stejně tak je ale třeba takové telefonování bez hands free za jízdy trestné snad ve všech vyspělých zemích. Telefonování za jízdy totiž nejen snižuje schopnost řidiče kontrolovat své vozidlo, ale také odvádí jeho pozornost někam úplně jinam, nezřídka se proto stává, že takový nezodpovědný řidič zaviní nehodu nebo hůře, když někoho zraní či dokonce usmrtí.

To máme dva tisíce s bločkem nebo tisíc bez něj...

Takoví volající jedinci, kterým na našich silnicích podobné přestupky často bez větších problémů prochází, jsou ale stále „bezpečnější“ než jiní účastníci silničního provozu, kteří při řízení rovnou píší SMS nebo e-maily. Třeba v Anglii jsou k takovým hazardérům opravdu přísní a za textování při řízení vás může soud poslat až na dva roky do chládku o pokutě nemluvě.

Klepněte pro větší obrázek
Řidiči SMSkaři mohou jít v Anglii do vězení až na dva roky, tedy v případě že se jinak nic nestalo

Ďáblův advokát

Používání mobilu za volantem je zkrátka nebezpečné a to hlavně s ohledem na ostatní. O to hůře vyznívá nedávný průzkum americké právnické společnosti FindLaw, která zkoumala jak moc jsou řidiči různého věku nezodpovědní. Výsledek příliš lichotivý není, ale právníci mohou být spokojeni, jejich teoretický počet budoucích klientů vypadá totiž velmi slibně.

Výzkum byl proveden na reprezentativním vzorku jeden tisíc respondentů ve věku od 18 let a nutno podotknout, právě ony mladší ročníky dopadly nejhůře. A to zde ani nemáme šestnáctileté výrostky, jež by určitě tuto nelichotivou bilanci ještě „vylepšili“. Ale přejděme raději k faktům, téměř polovina respondentů ve věku 18 až 24 let a více než čtvrtina (27 %) ve věku 25 až 34 let připustila, že textuje za volantem. Sedmnáct procent dotázaných se dokonce přiznalo, že píší i za jízdy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mobilní telefon za volantem ohrožuje nejen řidiče, ale hlavně ostatní účastníky silničního provozu

S rostoucím věkem počty řidičů – hazardérů klesají. Ve věkové skupině 35 až 44 let je to zhruba každý pátý a ve skupině 45 až 54 let už jen každý desátý. Mezi staršími motoristy tvoří hříšníci zanedbatelnou část. Demografický přehled výsledku průzkumu ještě jednou přehledně:

  • 18-24 let 48 %
  • 25-34 let 27 %
  • 35-44 let 19 %
  • 45-54 let 11 %
  • 55-64 let 2 %
  • 65 a více let 1 %

Možné právní dopady textování při jízdě dalece přesahují hranice pouhého porušení zákona a dopravních předpisů“, říká advokátka společnosti FindLow Stephanie Rahlfs a dodává: „Pokud se v případě dopravní nehody prokáže, že řidič psal na svém mobilním telefonu zprávu, může to být bráno jako přitěžující okolnost či důvod přiřknutí odpovědnosti za nehodu, a to i ve státech, jež psaní při jízdě zatím nezakázaly.

Třetina hazardérů

Zajímavé je, že lidé jsou zdá se nepoučitelní a navíc lehkomyslní. Průzkum Američanů totiž do značné míry kopíruje jiné šetření provedené ve Velké Británii. Tamější pojišťovna se dotazovala pro změnu dvanácti stovek svých zákazníků na totéž. Závěr bez demografického rozdělení zní podobně hrozivě: 37 % respondentů uvedlo, že už při řízení vozidla někdy textovali. A to i v zemi s takto přísnými postihy, ale jak se říká, neznalost zákona neomlouvá. Takže pokud také za jízdy nemůžete vydržet to napětí a podívat se kdo vám zrovna píše, popřípadě ještě odpovědět, raději se zamyslete nad možnými důsledky svého jednání. Poměrně živě je také můžete vidět v aktuální kampani ministerstva dopravy a trocha inspirace nikdy neuškodí.

Zdroj: IntoMobile (1,2)

Témata článku: Ostatní, Studie, Silniční provoz, Text, Ostatní účastníci, Volant

Určitě si přečtěte

Mizerné pokrytí, pak drahota. Operátoři udělali z ČR datově rozvojovou zemi

Mizerné pokrytí, pak drahota. Operátoři udělali z ČR datově rozvojovou zemi

** V časech bídného 3G naučili operátoři zákazníky data nevyužívat ** Draho je i jinde, nás sráží nízká kupní síla a podhodnocená koruna ** Premiantem je Finsko, ruku si můžeme podat s Němci a Belgičany

23.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 119

Studie: Většina Androidů obsahuje kritickou chybu

Studie: Většina Androidů obsahuje kritickou chybu

Devět z deseti mobilních telefonů s operačním systémem Android obsahuje alespoň jednu chybu zabezpečení. Tvrdí to výzkum provedený na Cambridgeské univerzitě.

16.  10.  2015 | Pastorek Jan | 3

Používání chytrého telefonu zvyšuje lenost mozku [studie]

Používání chytrého telefonu zvyšuje lenost mozku [studie]

V novém výzkumu bylo nalezeno spojení mezi používáním chytrého mobilního telefonu a zvýšenou leností přemýšlet. Koho se problém týká?

29.  3.  2015 | E15.cz , Papánek Ondrej | 15

Používáte emoji? Podle studie máte více sexu

Používáte emoji? Podle studie máte více sexu

12.  2.  2015 | Živě.cz , Papánek Ondrej | 29