Tim Cook točí kormidlem, Apple nabírá nový směr

Tim Cook je u kormidla déle než rok, dovnitř společnosti i navenek se začínají projevovat změny. Apple pomalu, ale jistě, dostává nový směr.
Tim Cook točí kormidlem, Apple nabírá nový směr

Když se americký prezident Barack Obama v roce 2011 zeptal Steva Jobse, jestli Apple neuvažuje o tom, že přesune část výroby z Číny zpátky do Spojených států, dostal jasně zamítavou odpověď. Jobsův nástupce v čele technologického gigantu už mluví jinak: část produkce se má nově odehrávat právě v USA. Rozhodnutí Tima Cooka je podle komentáře agentury AP součástí jeho širší snahy najít pro Apple vlídnější tvář.

Klepněte pro větší obrázek 

Tim Cook tento týden oznámil, že chce Apple příští rok část výroby počítačů Mac vrátit z Číny do Spojených států. Apple podle něj do výroby počítačů v USA hodlá investovat přes 100 milionů dolarů.

Cook dodal, že firmy jako Apple si k výrobě nevybírají Čínu kvůli nižším nákladům. Hlavním důvodem je to, že Američané už nemají takové dovednosti, které jsou k výrobě přístrojů Apple nezbytné. Cook poznamenal, že světoví výrobci spotřební elektroniky nikdy neměli v USA významnou výrobní základnu. Krok Applu tak podle Cooka znamená spíše zahájení výroby v USA, než že by ji podnik vracel zpět.

Na celkové výrobě Applu se jedna řada počítačů se značkou „made in USA“ bude podílet jen mizivě, většina produkce se bude dál odehrávat v Asii. Zřízení výrobní linky ve Spojených státech ale znamená symbolický příslib naděje pro americkou dělnickou třídu, která má pocit, že globalizace na ni má hlavně negativní dopad. Podle analytičky Gartneru Caroliny Milanesi se tak Tim Cook snaží směřovat Apple do pozice zodpovědnější korporace. „Je to částečně i nutnost, protože lidé by u nového šéfa netolerovali aroganci Jobse. Je to ale i odraz odlišné Cookovy osobnosti,“ uvedla Milanesi.

Klepněte pro větší obrázek

Cook zavádí pracovní novinky doma i zahraničí

Přístroje Apple sestavují smluvní firmy kolem tchajwanské společnosti Foxconn Technology Group. Apple i Foxconn letos čelily silné kritice kvůli pracovním podmínkám zaměstnanců v čínských závodech Foxconnu. Cook Čínu navštívil a prosadil limit pracovních hodin i plošné zvýšení platů.

Pro zaměstance v USA pak zavedl Cook možnost dvoutýdenního propláceného volna, kdy se mohou věnovat svým alternativním zálibám, z kterých by nakonec mohl těžit i Apple. Podobný program má Google, jehož pracovníci dostávají k dispozici 20 % pracovního času na „koníčky s podnikatelským potenciálem“.

Cook také na rozdíl od Jobse tíhne k filantropii. Podporuje ji v rámci firmy a on sám dal letos na charitu 100 milionů dolarů. Apple navíc otevřel své obrovské finanční rezervy investorům. Jobs se svou zkušeností z devadesátých let, které byly pro firmu trudné, až úzkostlivě akumuloval hotovost na horší časy. Na účtech Applu se tak nastřádalo téměř 100 miliard dolarů, které ležely nevyužité. Společnost letos poprvé po dvou dekádách vyplatila dividendy ve výši asi 10 miliard dolarů.

Do patentové války přináší Cook více diplomacie

Cook se snaží nepřilévat oleje do ohně patentových válek, které by mohly paralyzovat technologické inovace. Stávající šéf Applu má jiný přístup než Jobs, který uvedl, že je ochoten kvůli zničení Androidu rozpoutat i „termonukleární válku“. Cook se snaží zapojit do líté patentové řežby více diplomacie. Mír už vyhlásil alespoň na jedné frontě, když se s HTC dohodl na 10 letech klidu zbraní.

Klepněte pro větší obrázek

Mírný neznamená padavka

Analytik Yankee Group Carl Howe ale upozorňuje, že „měkčí“ image Applu ještě neznamená, že Cook je nějaká „měkota“. „Tady bacha, on nemusí být milý a mírný chlap, když potřebuje něco prosadit. Je to velmi neústupný a náročný šéf,“ říká Howe. Připomíná, že Cook stojí za velkým personálním zemětřesením z letošního podzimu. Na jeho popud odstoupil ředitel divize pro software Scott Forstall a odešel také ředitel sekce pro maloobchodní prodej John Browett.

Forstall měl na starosti mobilní operační systém iOS. V nejnovější šesté verzi tohoto systému se objevily velké problémy s mapami, které se staly terčem kritiky. Browett se pak prý snažil obejít hledání úspor omezováním zákaznické podpory. „Být mírný nemusí vůbec znamenat být zároveň padavka,“ uzavírá Cookovo hodnocení příměrem Milanesi.

Diskuze (68) Další článek: Další skokani z T-Mobilu: tentokrát volají skoro Zadara

Témata článku: Apple, Hospodaření a finance, Tim Cook, Obama, Americký prezident, Podobný program, APP, Směr, #Apple, Tim


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 45

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29