Tipy pro začínající: jaký koupit mobil, část I.

Pořízení vhodného mobilního telefonu může být oříšek. Lze věřit informacím na reklamách a prodejcům, jejichž cílem je „hlavně prodat“? Nebo přátelům, kteří znají jen svůj telefon a všichni do jednoho jsou přesvědčeni, jak dobře koupili?
Tipy pro začínající: jaký koupit mobil, část I.

Hned v úvodu na rovinu řekněme, že ideální mobil neexistuje a zřejmě ani nikdy nebude existovat. Požadavky uživatelů se značně různí a nikdy se nesjednotí do jednoho celku. Každý člověk je jinak náročný, každý potřebuje něco jiného.

Naprostá většina uživatelů ale chce logicky s mobilem hlavně telefonovat a psát textové zprávy, hodně lidí vůbec nezajímají nějaké další funkce. Přesto by se ale nevzdali třeba vibračního vyzvánění, pohodlného ovládání, hodí se delší výdrž, vnitřní paměť na telefonní čísla nebo textovky také není zcela od věci, takže se nakonec dostaneme k výčtu funkcí, které u každého telefonu rozhodně nenajdeme.

Důležitá kritéria

  • Nekupovat hned v prvním obchodě: Ceny se totiž u jednotlivých prodejců hodně liší a nemáte-li přehled, můžete i u levných přístrojů prodělat několik tisíc. Obejděte více obchodů, podívejte se na Internet.
  • Telefon lze koupit na splátky. V tomto případě zaplatíte pouze menší část celkové ceny telefonu, zbytek ale musíte po určitou dobu splácet, což je zavazující.
  • Pořídit dotovaný přístroj u operátora. Na první pohled by se mohlo zdát, že dotované přístroje Paegasu a Eurotelu (Oskar dotované ceny nenabízí) vycházejí velmi výhodně. Musíte ale vzít v úvahu fakt, že se upisujete k využívání služeb a placení paušálu na dva roky. Zaplatíte také poplatek za aktivaci a většinou také zálohu ve výši ceny měsíčního paušálu. Za většinu dotovaných telefonů ve skutečnosti hned na začátku zaplatíte víc, než kdybyste si je koupili za plnou cenu.
  • Sledovat nabídku předplacených sad. Někdy se stane, že se v předplacených sadách objeví telefony za velmi výhodné ceny a navíc dostanete ještě kredit a kartu SIM. V poslední době se takto výhodně dají koupit například Sony CMD-J6 v sadě Go nebo Ericsson T20e ve Twistu. Kdybyste tyto telefony koupili samostatně, zaplatili byste mnohem víc.
  • Pátrat po speciálních akcích operátorů. Mobilní operátoři občas nabízejí telefony za zvýhodněných podmínek, například na základě kuponu, který lze většinou snadno sehnat. Někdy nabídnou výhodné balíčky: např. současná nabídka Eurotelu s Motorolou T180 za korunu k sadě Go s Nokií 3310.
  • Koupit telefon u Oskara. Ač to může vypadat jako reklama, ceny u Oskara jsou v průměru asi o dvacet procent nižší než u jiných operátorů. Menší je však i jeho nabídka.
  • Sehnat telefon „z druhé ruky“.

Jak vybírat

Při výběru mobilů nesmíme opomenout ani atraktivitu. Posuzování této vlastnosti je ovšem zcela individuální a co se líbí jednomu, může být nepřijatelné pro někoho jiného. I když si to většina uživatelů ani neuvědomí, svůj mobil si vybírá první řadě očima a hodnotí jeho vzhled. Pokud se jim zalíbí, upřednostňují podvědomě funkce, které tento telefon má a řadu chybějících dokáží odpustit. Naopak, pokud mobil na první pohled nezaujme, často mu nepomohou ani sebelepší funkce.

Na tom ale není nic špatného – když někdo dává přednost vzhledu před funkcemi, je to pro něj zřejmě důležité, tak proč ho nějak přesvědčovat. Zajímavé je, že řada uživatelů touží po mobilu s vyšší odolností.

Dívejte se také na hmotnost a rozměry. Není nezbytné, aby telefon byl miniaturní a nebylo jej v ruce téměř vidět, protože ovládání takových mobilů bývá často vinou malých tlačítek nepohodlné. Náročnější buďte spíše při posuzování mobilních přístrojů z hlediska hmotnosti. Mobily jsou určeny k neustálému nošení po kapsách nebo za opaskem a těžší kalibry se můžou docela pronést.

Tento článek a jeho další díly vyšly v časopisu Mobility č. 11/2001.

Diskuze (46) Další článek: Nokia představí 20 nových mobilů do poloviny letošního roku

Témata článku: Ostatní, Sony CMD-J6, Tip, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21