Tištěné vyúčtování bude brzy nadstandard

O peníze tady půjde „až v první řadě“. Podraží Pošta, podraží i operátoři a kdo že to všechno zaplatí?
Tištěné vyúčtování bude brzy nadstandard

Česká pošta v příštím roce citelně podraží, například za obyčejný dopis zaplatí zákazník místo současných 7,50 Kč rovnou desetikorunu. Ptáte se jakou to má souvislost s mobily? Jak se říká, všechno souvisí se vším, takže vycházejme z toho, že každý majitel mobilního telefonu je zároveň zákazníkem některého operátora. Ti paušální pak většinou měsíčně dostávají do své poštovní schránky vyúčtování služeb. Tištěná faktura má podobu dopisu a ten je zasílán prostřednictvím České pošty. A Česká pošta od nového roku podraží...

T-Mobile bude první

První, koho se tato změna dotkne budou bezesporu zákazníci T-Mobilu s tarifem Kredit 150, doposud dostávali tištěné vyúčtování zdarma, ale od 1. ledna 2008 si budou muset připlatit. Pokud nemají pod danou fakturační skupinou žádnou jinou SIM kartu, bude jim za poskytnutí každé tištěné faktury účtována částka 19 Kč. Dalších dvacet korun pak zaplatí na poště za zpracování složenky typu A, zde se tedy výše poplatku zatím nemění. To je ostatně jediná alespoň trochu pozitivní informace i pro zákazníky zbylých dvou operátorů, kteří platí složenkou.

Pokud máte nejnižší Kreditní tarif T-Mobilu a chcete se vyhnout poplatku za tištěné vyúčtování, pak máte v zásadě dvě možnosti. Tou první je přejít na vyšší tarif, tedy alespoň na T 30 nebo Kredit 250. Stejně jako u všech dalších tarifů u nich operátor zatím poplatek za tištěnou fakturu vybírat nebude. Druhá možnost spočívá v aktivaci elektronického vyúčtování služeb, které je zdarma. Elektronické vyúčtování je u T-Mobilu navíc platným daňovým dokladem, který můžete použít do svého účetnictví, můžete si k němu také nechat vystavovat podrobný výpis hovorů v elektronické podobě za 1 Kč.

Tip: Podrobné informace o elektronickém vyúčtování se dozvíte na webu operátora

Šetřte lesy a získáte něco navíc

Také se vám doma pomalu ale jistě hromadí obálky s fakturami, které po prostudování už v podstatě nepotřebujte? Pak jistě oceníte možnost nechat si vystavit elektronické vyúčtování místo tištěného. Vyúčtování v elektronické podobě má řadu výhod jak pro zákazníka, tak pro operátora. Operátor ušetří nemalé náklady na tisk, doručení a lidskou práci, za to může zákazníkovi nabídnout řadu výhod. Například podrobné vyúčtování, slevu na volání, rychlost s jakou je faktura vystavena. Nevýhodou pro zákazníka může být nemožnost použít fakturu ve svém účetnictví, ale to je u každého operátora různé.

Ani u O2, ani u Vodafone se zatím poplatky za tištěné vyúčtování nechystají, nebo možná ano, ale dozvíme se to až po Novém roce. Přeci jen mají oba miliony paušálních zákazníků, náklady na tištěné vyúčtování tak musejí být každý měsíc značné. Poďme se proto podívat jaké možnosti svým zákazníkům nabízejí už nyní.

Vodafone

Náš nejmladší operátor je v oblasti správy zákaznického účtu a průběžné kontroly útraty u nás průkopníkem. Svým zákazníkům, kteří se „spokojí“ s podrobným elektronickým vyúčtování nabízí službu Po svém. Aktivací této služby se stáváte do značné míry samostatní, nastavení služeb a ostatní úkony provádíte sami prostřednictvím samoobsluhy, za hovor s živým operátorem zaplatíte 35,70 Kč. Na oplátku získáte ještě zdarma SIM kartu plus a zákazníci s vybranými tarify ještě 20% slevu na volání pro vyčerpání tarifního kreditu (minut).

O2

Zákazníci O2 mají jednoduše smůlu, elektronické vyúčtování nenabízí operátor vůbec a tištěné lze objednat jen za velmi vysokou cenu. Pokud byste chtěli u O2 detailní přehled o svých hovorech, zprávách, atd. musíte si připlatit 90,44 Kč při pravidelném vystavování a 113,05 Kč při jednorázovém vystavení. Kvůli těmto poplatkům na podrobný výpis zákazníci raději ani nemyslí a nezbude jim, než operátorovi ve vyúčtování věřit.

Co náš čeká a nemine

Vzhledem k tomu, že poštovní služby budou pravděpodobně velice brzy opět zdražovat, můžeme se už během několika let dočkat doby, kdy tištěné vyúčtování bude jakýsi nadstandard, za který si budeme muset připlácet. Česká pošta porovnává své ceny s cenami v okolních státech, například s Německem či Rakouskem, kde jsou zhruba 3× vyšší. Současný trend velí vyrovnávat tuzemské ceny na úroveň těch „evropských“, další zdražení tak může co nevidět.

První, kdo se u nás uchýlil k zpoplatnění tištěné faktury je T-Mobile. Jeho zákazníci s Tarifem Kredit 150 přijdou na řadu už příští rok, od 1. ledna 2008 jim bude tištěné vyúčtování zpoplatněno částkou 19 Kč. Osobně nepochybuji o tom, že je to jen první krůček, pro operátory znamená zvýšení cen poštovních služeb vyšší náklady, které jednoduše převedou na zákazníka a ještě jim to „něco hodí“. Pro nemalý počet zákazníků, kteří nemají přístup k internetu to určitě může představovat problém. Nejméně se asi zatím mohou obávat zákazníci O2, jenž by pro zabezpečení použitelné webové správy služeb musel vybudovat novou infrastrukturu.

Diskuze (51) Další článek: Mobil za korunu pro firemní zákazníky Vodafonu

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, T-Mobile, Vyúčtování, První krůček, Podrobné vyúčtování

Určitě si přečtěte