Tohle jsou výrobci smartphonů, o kterých jste nejspíš nikdy neslyšeli. Přesto patří k největším na světě

Tohle jsou výrobci smartphonů, o kterých jste nejspíš nikdy neslyšeli. Přesto patří k největším na světě

Když se řekne výrobce smartphonů, automaticky si vybavíme značky jako Samsung, Apple nebo Huawei. Ne všechny firmy si ale telefony reálně vyrábějí samy – výrobu některých modelů nebo rovnou celého portfolia svěřují do rukou externích partnerů, tzv. ODM výrobců.

Klepněte pro větší obrázek
Vztahy mezi OEM, ODM, IDH a EMS výrobci (Zdroj: Counterpoint Research)

Problematika je ovšem složitější. Záleží, zda si zadavatel (OEM) od ODM nechá vyrobit telefon kompletně podle svého návrhu a ODM se potom stává pouhou montovnou (EMS), anebo od ODM převezme jeho vlastní design a ten poté prodává pod vlastní značkou. V takovém případě se ODM výrobce označuje také jako IDH.

Klepněte pro větší obrázek
Největší IDH výrobci v roce 2018 (Zdroj: Counterpoint Research)

Trh smartphonů z pohledu různých typů výroby dlouhodobě sleduje výzkumná společnost Counterpoint Research. Podle ní si v roce 2018 hlavní výrobci (OEM) ze 75 % navrhovali své smartphony sami, pouze 25 % svěřili do rukou outsourcovaného designu ze strany ODM/IDH výrobců. Nejúspěšnější producenti telefonů s „anonymním“ designem byly loni firmy Wingtech, Huaqin a Longcheer.

Klepněte pro větší obrázek
Největší EMS výrobci v roce 2018 (Zdroj: Counterpoint Research)

Naproti tomu podíl smartphonů z outsourcované výroby od ODM/EMS fabrik narostl proti roku 2017 o osm procentních bodů na 56 %. To znamená, že většinu prodávaných smartphonů si velcí výrobci (OEM) nevyrábí sami. Největšími EMS montovnami byly loni firmy Foxconn, Pegatron a Flex, které jsou známé zejména díky produkci iPhonů, ale i smartphonů Huawei, Oppo a dalších značek.

Vysvětlení použitých zkratek:

OEM (Original Equipment Manufacturer): vlastník značky, společnost, jejíž logo bude na finálním produktu. Své výrobky si může navrhovat i vyrábět sám, nebo může zadávat vývoj i výrobu externím partnerům. OEM je např. Samsung, Apple, Huawei a další známé značky.

ODM (Original Design Manufacturer): výrobce, který je schopen vyrábět výrobky s vlastním designem, anebo podle zadané dokumentace, ale neprodává je pod vlastní značkou – naopak dodává výrobky jiným subjektům. ODM výrobce je např. Foxconn, Pegatron, Wingtech nebo Huaqin. Kategorie zahrnuje zkratky IDH a EMS.

IDH (Independent Design House): firmy, které mají vlastní design i výrobu a svůj produkt nabízí jiným subjektům. Ty jej mohou zakoupit a prodávat pod vlastní značkou (tzv. outsourcovaný design). U smartphonů se IDH používají hlavně k výrobě méně nápadných modelů nižších tříd. Mezi největší IDH výrobce patří Wingtech a Huaqin. Služby IDH využívá např. Xiaomi, Huawei nebo Nokia (HDM Global).

EMS (Electronics Manufacturing Services): montovna neboli tzv. outsourcovaná výroba. Zadavatel předá EMS dokumentaci a ta podle ní vyrobí daný produkt. Typickou EMS je Foxconn nebo Pegatron, který pro Apple podle jeho vlastního designu vyrábí iPhony.

Diskuze (7) Další článek: Samsung představil Galaxy A51 a Galaxy A71. Populární duo dostává čtyři foťáky

Témata článku: Smartphony, Byznys, ODM, OEM, Analýza, Foxconn, Counterpoint, EMS, Vysvětlení, Kter, Pegatron, Výrobce smartphonů, Wingtech, Counterpoint Research, Výrobce, Huaqin


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 51

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 130

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

** Kompromisy ve výbavě nejsou omezující ** Čtečka v displeji překvapí rychlostí i minimem chybných čtení ** Telefonu chybí nějaká specialita, kterou by se dokázal blýsknout

Martin Herodek | 5