Tokio 2020: Všechno zlato na olympijské medaile vytěží Japonci z vysloužilých mobilů

Tokio 2020: Všechno zlato na olympijské medaile vytěží Japonci z vysloužilých mobilů

Že elektronika obsahuje značné množství vzácných kovů, není nová informace. Tokijský organizační výbor pro letní olympijské a paralympijské hry v roce 2020 oznámil, že medaile, které obdrží vítězové, budou vyrobeny ze zlata získaného recyklací vyřazené elektroniky.

Tento krok získal podporu od široké veřejnosti, firem i sportovců. Tamní operátor NTT Docomo totiž rozmístil ve veřejných budovách sběrná místa, kam mohou lidé svá vysloužilá zařízení odnášet. Nemusí se přitom jednat jen o mobilní telefony, i když ty obsahují drahých kovů nejvíce. Každý, kdo takto své zařízení odevzdá, může být součástí největšího sportovního svátku.

Tímto způsobem se vybralo již na 48 tun elektrického odpadu, který poskytl více jak 30 kg zlata a více jak 4 tuny stříbra. Program končí 31. března a očekává se, že k tomuto datu bude vybráno tolik vysloužilých zařízení, že pokryjí kompletní výrobu všech medailí. S tou by se mělo začít v létě, kdy také bude podoba tokijských medailí oficiálně odhalena.

Zdroj: theverge.com

Diskuze (2) Další článek: Xiaomi vylepšuje svoji kultovní elektrickou koloběžku. Nově ujede 45 km, počítá se s ní i pro Česko

Témata článku: Elektroodpad, Recyklace, Zlato, Vysloužilý mobil, Tuna, Drahý kov, NTT DoCoMo, Medaile, Elektronika, Kovy, Tokio, Zařízení


Určitě si přečtěte