Tom Clancy´s Ghost Recon: Jungle Storm (akční hra pro N-Gage)

Blízká budoucnost. Kolumbie. Je potřeba sjednat pořádek. Do akce je povolána jednotka speciálně vycvičených vojáků a je jen na vás, abyste jejich prostřednictvím plnili různorodé mise.
Tom Clancy´s Ghost Recon: Jungle Storm (akční hra pro N-Gage)

Čím novější, tím lepší

Po nějaké době se N-Gage dočkala další first-person střílečky a nutno podotknout, že každá nová střílečka na N-Gage o hodně předčí svoji předchůdkyni. Nejinak je tomu i v případě Ghost Recon. Povedená grafika, rozsáhlé mapy, hordy nepřátel – to jsou jen některé z lákadel, kterými se tato hra pyšní.

Tom Clancy – záruka kvality

Ghost Recon je druhý díl hry nesoucí jméno slavného spisovatele Toma Clancyho. Jistě se všichni pamatujete úspěšný první díl, Splinter Cell. Na rozdíl od minulého dílu, který byl klasickou plošinovkou, je Ghost Recon střílečka z pohledu první osoby. V této hře si moc neužijete taktizování ani skrývání. Jedinou možnou taktikou je vejít do dané lokace a postřílet vše, co se hne – pokud ovšem to, co se pohne, nejsou rukojmí, které je nutno zachránit.

V kůži speciální jednotky

Hráčův tým se skládá vždy ze čtyř mužů. Mezi nimi lze při hře libovolně přepínat a tím volit, který muž je pro řešení daného problému nejlepší, jelikož jsou většinou muži vyzbrojeni různými zbraněmi. Když se hráč pohybuje, zbytek týmu jde automaticky za ním, a když spatří nepřítele, snaží se ho sami zlikvidovat. Také je možnost udělit ostatním spolubojovníkům příkaz pro přesun na určité místo, čímž si vlastně kryjete vlastní krk. Pokud hráč zemře, automaticky se převtělí do kůže některého jiného člena týmu. Jakmile padnou všichni, hra končí.

 
Naše speciální jednotka • kolega zblízka

Proti kolumbijskému kartelu

Počet nepřátel se liší podle zvolené úrovně obtížnosti a na úroveň Expert jich je opravdu hodně. I inteligence se liší podle obtížnosti. Zatímco na úroveň Recruit jsou nepřátelé opravdu tupí a netrefí vás ani z jednoho metru, na úroveň Expert už mají mnohem lepší mušku. Od umělé inteligence ale nemůžeme očekávat žádné divy. Jediným náznakem „chytrosti“ protivníků je, že když vystřelíte, k místu výstřelu se začnou blížit všechny hlídky z okolí a pátrají po příčině hluku. Někteří nepřátele jsou také schovaní v různých zákoutích, a když už si hráč myslí, že je v dané lokaci sám, nepřítel mu vpadne do zad.

  
Nepřítel nic netuší... • není nad pořádný spánek • záchrana bezbranného rukojmí

Beze zbraní to nejde

V každé misi dostane hráč hned několik úkolů, jež musí vždy splnit ke zdárnému dokončení dané mise. Úkoly jsou poměrně různorodé. Někdy je potřeba zachránit z rukou teroristů rukojmí, jindy je zase potřeba zlikvidovat nepřátelský konvoj. K plnění těchto úkolů je k dispozici spousta zbraní, od obyčejné pistole přes pušku až po bazuku.

    
Seznam úkolů • popis mise • výběr zbraní • pistole je překvapivě účinná

Objeví se výzva

Single-player nabízí pouze osm misí, což je poměrně krátkodobá záležitost. Ovšem po dohrání každé ze single-playerových misí se odemkne Challenge (Výzva), kde lze hrát právě dohranou mapu za ztížených podmínek. Ke každé mapě jsou na výběr tři různé výzvy. V jedné musí hráč dohrát danou misi pouze s jedním vojákem. V další výzvě ji musí dohrát znovu jen s jedním vojákem, ale má pouze obyčejnou pistoli (případně v některých mapách pušku), se kterou není likvidace nepřátel zrovna nejjednodušší. V poslední výzvě je potřeba zdolat celou misi ve velmi těsném časovém limitu, kde hráč nesmí ztratit více času likvidací nepřátel, než je nezbytně nutné. Sečteme-li tedy všechny výzvy, dostaneme o dalších čtyřiadvacet misí více.

 
Hra vždy napíše, co je potřeba udělat • statistika úspěšnosti mise • ukazatel radí, kam jít

Multiplayerové hody

Hra jednoho hráče je sice zábavná, ale ani zdaleka se nemůže rovnat hře více hráčů. To je možné u této hry přes Bluetooth. Proti sobě může hrát až osm hráčů najednou v několika módech, mezi nimiž nechybí ani klasický deathmatch. Protože hra počítá s větším počtem hráčů, jsou mapy automaticky poměrně rozsáhlé, a pokud si chtějí proti sobě zahrát třeba jen dva hráči, je nalezení protivníka poměrně tvrdým oříškem. Pravda, některé mapy jsou relativně malé, ale těch je jen málo. Proto nezbývá, než se domluvit s více lidmi ze svého okolí, nebo sáhodlouze bloudit po rozlehlých mapách.

 
V kuchyni - na jídlo není čas, soupeři jsou všude kolem • není nad spánek pod skříní • mapa napomáhá orientaci

Jak je to se zaměřováním

Ovládání je zvoleno trochu netradičně. Dosud jsme byli zvyklí, že byl kurzorový kříž určen pro pohyb. Autoři této hry však využili tento kříž pro zaměřování a pohyb přenesli na čísla. Na toto rozvržení kláves si musíte chvilku zvykat, ale po krátké době se to vryje do paměti a už se to neplete. Samozřejmě že si každý může klávesy nastavit tak, jak mu to vyhovuje, ale myslím, že toto rozvržení je v podstatě vymyšleno dobře a řeší dřívější problém se zaměřováním.

   
Zdánlivě klidné městečko • pohleďme vzhůru • impozantní pohled • nastavení ovládání

Grafika a zvuk

Jedním z největších plusů celé hry je určitě grafika. Zatím žádná střílečka, se kterou jsem se na N-Gage setkal, neměla grafiku tak povedenou. Je vidět, že si grafici dali pořádně záležet a snažili se z potenciálu této herní konzole vymáčknout co nejvíc. Nepochopitelné je ale to, že všichni vojáci mají podle pohledu úplně stejné zbraně a je jedno, zda zrovna drží v ruce pušku či obyčejnou pistoli. Zvuky ve hře jsou také na vysoké úrovni. Jen při střelbě neodpovídá počet vystřelených nábojů počtu výstřelů, jež jsou slyšet.

  Klepněte pro větší obrázek 
Toto je vidět normálně.. • ..a toto s nočním viděním • zajímavým spestřením jsou automobily • závěrečné video 

Pouze drobné nedostatky

Další má výtka se týká systému ukládání. Pokud si chce hráč uložit svou současnou pozici v rozehrané hře, musí zároveň rozehranou misi vypnout. V menu se totiž nachází pouze položka Save and quit (Uložit a ukončit) a žádná samostatná položka Save.

Ale i přes tyto drobné a nedomyšlené věci je hra velmi dobrá, určitě patří mezi nejlepší, které jsem zatím pro N-Gage viděl. Hru bych ohodnotil na 80 %.

Plusy a minusy

+ grafika
+ zvuk
+ hratelnost

– délka single-playeru
– systém ukládání

Oficiální stránku hry najdete zde.

Diskuze (6) Další článek: Můj mobil: Siemens SL55

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia N-Gage, Samostatná položka, Tom, Akční hra, Hra, Povedená grafika, Sto, Noční vidění


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34