Toshiba představuje nástupce svých kapesních počítačů

Toshiba představuje na trhu s kapesními počítači na platformě Pocket PC velmi významného hráče. S modely e330 a e740 jsme se u nás seznámili teprve na podzimním Invexu a už jsou na spadnutí nové modely. Výrobce slibuje až 40% nárůst výkonu!
Toshiba představuje nástupce svých kapesních počítačů

Společnost Toshiba správně zhodnotila atraktivnost a potenciál trhu s kapesními počítači. Za poměrně krátkou dobu si dokázala svými pédéáčky ukousnout hezkou část trhu. A jak je patrné, ve snižování tržeb konkurenci chce pokračovat. Sotva jsme se na podzimním Invexu seznámili s modely e330 a e740, už jsou na spadnutí tři novinky, které opět přinesou několik zajímavých novinek. Podívejme se na podrobnosti.

Nový procesor, tolik výkonu?

Novinkou číslo jedna je procesor Intel XScale PXA255, který prošel omlazovací kůrou. Toshiba slibuje zvýšení oproti staršímu PXA250 až o čtyřicet procent, a to na „všech frontách“: multimedia, mobilní informace, vyšší výkon aplikací. Model e350 bude osazen tímto procesorem tikajícím na frekvenci 300MHz, výkonnější model e750 se pochlubí procesorem o sto megahertz rychlejším. Výkon procesoru není využit při užívání PIM aplikací, ale třeba při surfování plnohodnotným internetem přijde k duhu. Zdá-li se vám  surfování plnohodnotně grafickým internetem na PDA přes datové přenosy GPRS jako nereálné, vězte, že model e750 disponuje WLAN síťovou kartou. A veřejné Wi-Fi sítě rostou jako houby po dešti. Bavíme-li se o modelu e750, nesmíme opomenout velikost vestavěné paměti: k dispozici je 92 megabajtů. Z této paměti je však 32MB tzv. NAND RAM, která se chová jako FLASH RAM, tedy paměť, která zachová data i po úplném vybití akumulátoru. Dle mého názoru jde o pozitivní změnu.

Klepněte pro větší obrázek

Rozdíl mezi tří a sedmistovkovou řadou je i v počtu slotů pro paměťové karty. Vybavenější e750 nabídne zavedenou dvojku: sloty SD/MMC a Compact Flash Type II včetně podpory rozšiřujících zařízení. U slabšího modelu se musíme spokojit jen s SDIO slotem, stále častěji se objevují různá zařízení i ve formátu této miniaturní karty. Technickou chuťovkou jsou SD karty kombinující paměťovou FLASH kartu a bezdrátovou WLAN síťovku.

Větší displej

Změny se dočkal i displej. Ne, rozlišení zůstává na klasických 240 × 320, mění se však úhlopříčka z 3,5 na 3,8 palců. Změna vskutku kosmetická – nemyslíte? Změnou k lepšímu je však bezesporu úprava povrchu potlačující odraz okolního světla. K modelu e750 bude opět možno dokoupit tzv. VGA redukci, díky které lze PDA propojit třeba s projektorem. Výhody? Na prezentace nemusíte na rameni nosit notebook, ale v kapse PDA.

Klepněte pro větší obrázek

Tlouštíci? Kdepak

Model e330 je velmi tenký, konkrétně 12,4 milimetrů. Hmotnost 150 gramů je taktéž příjemná. Lepší vybavení modelu e750 zvýšilo hmotnost na 196 gramů. Díky WLAN kartě a CF slotu též ztloustnul na 16,9 milimetrů. Již tradiční jsou výměnné akumulátory.

Zahraniční cena není česká cena

Výrobce si nový model e750 cení na 599 dolarů, což je v přepočtu zhruba 18 tisíc korun. Tato cena je za tak vybavený přístroj více než příjemná. Jak však známe z praxe, přepočtené ceny a skutečné ceny se dost liší. Uvidíme, za jakou cenu se nové Toshiby objeví na českých pultech.

Ve zkratce: kapesní počítač Toshiba e750 (e350)
Operační systém: Pocket PC 2002
Rozměry: 124 × 78 × 16,9 (124 × 78 × 12,4) milimetrů
Hmotnost: 196 gramů (150 gramů)
Procesor: Intel XScale PXA255 400MHz (300MHz)
Paměť: 64 MB SDRAM, 32MB NAND
Sloty: Secure Digital, CF II (SD)
Displej: 240 × 320, 16-bit
Komunikace: USB, IrDA, Wi-Fi (USB, IrDA)
Akumulátor: Li-Ion, výměnný

Diskuze (2) Další článek: Počet uživatelů služby Mobilem.cz překročil očekávání

Témata článku: Toshiba, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Kapesní počítač, Počítač, Nástupce, Nástup


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10