Toshiba ukázala fungující mobil s palivovým článkem

Japonci do Barcelony přivezli fungující mobil s palivovým článkem. Spaluje metanol, vydrží 3× déle a „nabitý“ je za 10 sekund.

Největším problémem je u nových a skvěle vybavených mobilů vysoká spotřeba energie. Řešení nám prestižní technologické magazíny servírují hned několik, ale většinou jde o hudbu vzdálené budoucnosti (navíc není nikdo pořádně schopný říct, jak moc vzdálené). V Barceloně nám to neřekla ani Toshiba, ale je dobré vědět alespoň to, že celá záležitost nespí a na řešení se pracuje.

Toshiba na Světový mobilní kongres přivezla funkční prototypy metanolových článků přijatelné velikosti. Jeden se v podobě externího modulu připojil k mobilu jako běžná nabíječka a ano, indikátor skutečně ukázal, že se baterie nabíjí. Druhý článek byl integrovaný přímo v mobilu. V našich podmínkách bychom takový telefon označili za nenositelného obra, ale na japonské poměry se jedná o přístroj zcela běžných proporcí.

Klepněte pro větší obrázek 
Externí palivový článek připojený k čerstvé novince, modelu Toshiba G910 (krátké představení najdete zde). Rozměry modulu jsou 120 × 55 × 25 mm
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jeden z prvních mobilů s integrovaným palivovým článkem, který plně nahrazuje konvenční baterii. Napravo od „výdechové“ mřížky si všimněte indikátoru výšky hladiny metanolu 

Pro porovnání velikosti přikládám fotografii multimediálního telefonu ze stánku japonského operátora NTT DoCoMo - model P905i měří 109 × 49 × 20 mm, zatímco Toshiba srovnatelných 113 × 54 ×17,5 mm, je tedy dokonce ještě tenčí. To je pro mne příjemné překvapení a příslib toho, že masová produkce takových mobilů není daleko. Na přímý dotaz ale vystavovatel odpovídá následovně: „Stále máme co testovat a vylepšovat. Vyrábět začneme možná příští rok, možná za dva roky.“ Zcela zbytečný pak byl dotaz na cenu. „Na to je ještě opravdu brzo. Náklady na vývoj jsou obrovské, takže cena bude klesat s tím, jak se budou metanolové články dostávat mezi lidi.“

Nabito během deseti sekund

Máme tedy jakousi představu o tom, jak článek pohání mobil, nebo nabíjí standardní baterii. Jak ale dobít samotný článek? Jednoduše. Z 50ml nádobky s typizovaným ventilem stačí doplnit metanol. Jedna dávka vydrží dva až třikrát déle, než Li-Ion baterie stejných rozměrů. Kontrola nad množstvím zbývajícího metanolu je jednoduchá, na zádech přístroje je názorná měrka (viz foto výše).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednodušší, než naplnit zapalovač

Toshiba svůj patentovaný systém nazývá DMFC, tedy Direct Methanol Fuel Cell. Že jde o zdařilý projekt naznačuje i zápis v Guinnessově knize rekordů pro nejmenší funkční palivový článek. Samotný proces přeměny metanolu na elektrickou energii naznačuje následující schéma, pro zájemce o další podrobnosti odkážu na stránky projektu.

Klepněte pro větší obrázek 
Procesy probíhající uvnitř článku
Diskuze (18) Další článek: Neonode v Barceloně předvedl prázdný stánek, ale...

Témata článku: Toshiba, Palivový článek, Krátké představení, Stejný rozměr, Vysoká spotřeba, Přímý dotaz, Mobil

Určitě si přečtěte