Townsmen 3: kolonizační strategie v mobilu (recenze javové hry)

Hra Townsmen vždy patřila mezi ty nejoblíbenější javovky a nedávno vyšlo její třetí pokračování. Z prostředí středověku se posunete o pár desítek let dál – do období kolonizace nového kontinentu.
Townsmen 3: kolonizační strategie v mobilu (recenze javové hry)

Období kolonizace Ameriky je v poslední době celkem žádané, spousta „pařanů“ už několik týdnů na svých počítačích obchoduje s indiány v novém pokračování slavné série Age of Empires. Díky německému hernímu vývojáři HandyGames můžeme podobné kšefty s domorodými obyvateli provádět i v novém dílu hry Townsmen.

Že strategie na mobilu nejsou o ničem?

Pro ty, co snad o této budovatelské strategii ještě přiliš neslyšeli, připomenu, oč vlastně jde. Na displeji mobilu ze začátku najdete jednu centrální budovu, ze které začínáte řídit město. V okolí najdete různé základní suroviny jako dřevo a kameny a začínáte budovat. Nejprve postavíte zpravidla pilu, posléze farmu, různe doly atd., ve kterých obyvatelé zvaní Townies těží suroviny a vyrábí produkty potřebné pro tvorbu dalších budov.

O Townies se musíte samozřejmě starat, potřebují jíst a pít, za vše platíte jakousi údržbu. Musíte tedy vždy mít ve skladu dostatek surovin, jinak prohrajete.

Koncept hry se v podstatě od minulého dílu příliš nezměnil, změnilo se však prostředí, se kterým souvisí některé nové možnosti, které hra nabízí. Jednu z nevýraznějších objevíte už na začátku. Zatímco v předchozích dílech hlavní budovu městečka představovalo jakési městské centrum – radnice, tentokrát je to přístav.

Spousta nových možností

V přístavu najdete všechny potřebné informace – obsah skladu, suroviny potřebné pro údržbu. Důležitá je také možnost uložení hry a to klidně uprostřed mise. Přístav není hlavní budovou jen tak, má to samozřejmě své opodstatnění. Základní obživou vašich Townies jsou zpočátku totiž ryby a především k němu čas od času přijede loď, se kterou můžete obchodovat. Konkrétně vyměňovat suroviny za zlato a naopak.

 
Centrum městečka - přístav

Sem tam najdete na mapě i domorodou vesnici, se kterou můžete také obchodovat, tam už se jedná o výměnu samotných surovin. Jak moc výhodný obchod to bude, ovlivňuje mínění domorodých obyvatel o vás, které můžete ovlivnit třeba tím, že jim zpočátku nějaké suroviny darujete. Když budete opravdu velmi oblíbení, postaví vám dokonce i chrám, který zvýší produkci.

 
Domorodá vesnice • pokročilá fáze hry

Přístav je zároveň skladem surovin, ovšem ne neomezeným. Nejprve se vám do něj vejde jen maximálně 20 kousků od jednoho, později sice víc, stále však musíte dbát na to, aby nebyl delší dobu plný a v takovém případě pak zastavit produkci příslušné suroviny, což provedete v budově pro ni určené. Mohla by totiž nastat takzvaná nadprodukce, která by způsobila nízký výkon budovy.

 
Obsah skladu • údržba nutná pro běh města

Ve hře hrajete mise, které zpočátku mají výukový charakter, musíte ulovit 20 ryb, nařezat 15 kusů dřeva apod., později jsou úkoly složitější, především musíte dbát na to, aby vaši Townies měli stále co jíst, údržba se odečítá každých 10 dnů. Celou misí vás provádí jakýsi průvodce v podobě poddaného, který vám radí, co máte udělat. V misích se samozřejmě jeho „rady“ rovnají hlavním úkolům. Pokud náhodou zapomenete váš úkol, můžete si ho nechat zobrazit opět v přístavu.

Townsmeni opět nezklamali

Samotné provedení je opět precizní, samozřejmě s přihlédnutím k omezeným možnostem mobilních displejů. Ve verzi pro ty největší displeje jsou budovy často animované stejně jako pracanti ve vašem městečku. Ve hře nechybí hudba, kterou jsem nicméně brzo omezil, stále opaující se skladba mě nijak neuchvátila. Naštěstí máte na výběr volbu „zvuky“, kdy žádná hudba na pozadí nehraje, krátká melodie se spustí pouze při nějaké události, na kterou musíte reagovat.


Hra je kompletně v češtině

Zajímavostí je jakýsi unikátní karetní systém, kde kombinujete hraní v mobilu s jejím internetovým serverem. Jak to funguje? Na serveru se nejprve zaregistrujete a pak na něm můžete pořádat jednoduché námořní bitvy proti ostatním registrovaným hráčům. Pokud chcete mít nad ostatními převahu, musíte si v mobilu za „herní“ peníze koupit kód a zadat ho pak na internetové stránce.


Prostředí stránky hry

Příjemná je také kompletní česká lokalizace, občas sice narazíte na gramatickou chybu, překlad je ale vcelku povedený. Snad jen s výrazem „dolovat vodu“ jsem se dosud nesetkal. Pokud vás předchozí díly hry bavily, rozhodně koupi nového dílu doporučuji, osobně se mi zdá zábavnější než minulý díl díky mnohým zpestřením.

K recenzi poskytl: Redboss.cz
Cena: 79 Kč (koupit můžete zde)

Diskuze (15) Další článek: Události, které pohnuly mobilním světem

Témata článku: Software pro mobily, Strategie, Mobil, Kolon, Herní peníze

Určitě si přečtěte