Townsmen 3: kolonizační strategie v mobilu (recenze javové hry)

Hra Townsmen vždy patřila mezi ty nejoblíbenější javovky a nedávno vyšlo její třetí pokračování. Z prostředí středověku se posunete o pár desítek let dál – do období kolonizace nového kontinentu.
Townsmen 3: kolonizační strategie v mobilu (recenze javové hry)

Období kolonizace Ameriky je v poslední době celkem žádané, spousta „pařanů“ už několik týdnů na svých počítačích obchoduje s indiány v novém pokračování slavné série Age of Empires. Díky německému hernímu vývojáři HandyGames můžeme podobné kšefty s domorodými obyvateli provádět i v novém dílu hry Townsmen.

Že strategie na mobilu nejsou o ničem?

Pro ty, co snad o této budovatelské strategii ještě přiliš neslyšeli, připomenu, oč vlastně jde. Na displeji mobilu ze začátku najdete jednu centrální budovu, ze které začínáte řídit město. V okolí najdete různé základní suroviny jako dřevo a kameny a začínáte budovat. Nejprve postavíte zpravidla pilu, posléze farmu, různe doly atd., ve kterých obyvatelé zvaní Townies těží suroviny a vyrábí produkty potřebné pro tvorbu dalších budov.

O Townies se musíte samozřejmě starat, potřebují jíst a pít, za vše platíte jakousi údržbu. Musíte tedy vždy mít ve skladu dostatek surovin, jinak prohrajete.

Koncept hry se v podstatě od minulého dílu příliš nezměnil, změnilo se však prostředí, se kterým souvisí některé nové možnosti, které hra nabízí. Jednu z nevýraznějších objevíte už na začátku. Zatímco v předchozích dílech hlavní budovu městečka představovalo jakési městské centrum – radnice, tentokrát je to přístav.

Spousta nových možností

V přístavu najdete všechny potřebné informace – obsah skladu, suroviny potřebné pro údržbu. Důležitá je také možnost uložení hry a to klidně uprostřed mise. Přístav není hlavní budovou jen tak, má to samozřejmě své opodstatnění. Základní obživou vašich Townies jsou zpočátku totiž ryby a především k němu čas od času přijede loď, se kterou můžete obchodovat. Konkrétně vyměňovat suroviny za zlato a naopak.

 
Centrum městečka - přístav

Sem tam najdete na mapě i domorodou vesnici, se kterou můžete také obchodovat, tam už se jedná o výměnu samotných surovin. Jak moc výhodný obchod to bude, ovlivňuje mínění domorodých obyvatel o vás, které můžete ovlivnit třeba tím, že jim zpočátku nějaké suroviny darujete. Když budete opravdu velmi oblíbení, postaví vám dokonce i chrám, který zvýší produkci.

 
Domorodá vesnice • pokročilá fáze hry

Přístav je zároveň skladem surovin, ovšem ne neomezeným. Nejprve se vám do něj vejde jen maximálně 20 kousků od jednoho, později sice víc, stále však musíte dbát na to, aby nebyl delší dobu plný a v takovém případě pak zastavit produkci příslušné suroviny, což provedete v budově pro ni určené. Mohla by totiž nastat takzvaná nadprodukce, která by způsobila nízký výkon budovy.

 
Obsah skladu • údržba nutná pro běh města

Ve hře hrajete mise, které zpočátku mají výukový charakter, musíte ulovit 20 ryb, nařezat 15 kusů dřeva apod., později jsou úkoly složitější, především musíte dbát na to, aby vaši Townies měli stále co jíst, údržba se odečítá každých 10 dnů. Celou misí vás provádí jakýsi průvodce v podobě poddaného, který vám radí, co máte udělat. V misích se samozřejmě jeho „rady“ rovnají hlavním úkolům. Pokud náhodou zapomenete váš úkol, můžete si ho nechat zobrazit opět v přístavu.

Townsmeni opět nezklamali

Samotné provedení je opět precizní, samozřejmě s přihlédnutím k omezeným možnostem mobilních displejů. Ve verzi pro ty největší displeje jsou budovy často animované stejně jako pracanti ve vašem městečku. Ve hře nechybí hudba, kterou jsem nicméně brzo omezil, stále opaující se skladba mě nijak neuchvátila. Naštěstí máte na výběr volbu „zvuky“, kdy žádná hudba na pozadí nehraje, krátká melodie se spustí pouze při nějaké události, na kterou musíte reagovat.


Hra je kompletně v češtině

Zajímavostí je jakýsi unikátní karetní systém, kde kombinujete hraní v mobilu s jejím internetovým serverem. Jak to funguje? Na serveru se nejprve zaregistrujete a pak na něm můžete pořádat jednoduché námořní bitvy proti ostatním registrovaným hráčům. Pokud chcete mít nad ostatními převahu, musíte si v mobilu za „herní“ peníze koupit kód a zadat ho pak na internetové stránce.


Prostředí stránky hry

Příjemná je také kompletní česká lokalizace, občas sice narazíte na gramatickou chybu, překlad je ale vcelku povedený. Snad jen s výrazem „dolovat vodu“ jsem se dosud nesetkal. Pokud vás předchozí díly hry bavily, rozhodně koupi nového dílu doporučuji, osobně se mi zdá zábavnější než minulý díl díky mnohým zpestřením.

K recenzi poskytl: Redboss.cz
Cena: 79 Kč (koupit můžete zde)

Diskuze (15) Další článek: Události, které pohnuly mobilním světem

Témata článku: Software pro mobily, Hry, Strategie, Mobil, Kolo, Herní peníze, Kolon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31