Třetí operátor: svítání na východě?

Na sousedním Slovensku se možná poměrně brzy dočkají třetího mobilního operátora. Splní se očekávání slovenských telefonistů? Dokáže nový operátor přinést svěží vítr?
Třetí operátor: svítání na východě?

Již před několika lety se zdálo, že se Slováci dočkají třetího mobilního operátora. K překvapení všech se tak ale nestalo a na slovenském trhu dominují pouze dva operátoři. Těžko se hodnotí rozhodnutí tehdejšího ministra Palacky, kterého se slovenská vláda právě k vůli tomu fiasku provázeného skandály rozhodla později odvolat.

Na spadnutí

Klepněte pro větší obrázekV poslední době, kdy se rozhoduje o udělení licence novému operátorovi se zdá, že se naděje na liberalizaci trhu začínají konečně naplňovat. I toto udělování licencí však podle našich informací provází poměrně velká nejistota. Jak jinak si lze vysvětlovat kroky slovenské vlády, která se rozhodla vyhlášení výběrového řízení - zcela bez udání důvodu - přesunout z původně plánovaných posledních měsíců loňského roku až do dnešních dnů? Přesto se zdá, že se v Bratislavě konečně rozhoupali, protože přesně dvacátého prvního ledna letošního roku uveřejnil Slovenský telekomunikační úřad výzvu na podávání žádostí o licenci na poskytování mobilních telekomunikačních služeb v sítích GSM a UMTS.

Slovenský Oskar?

Přestože je o tuto licenci poměrně hodně zájemců, může se stát, že nakonec žádný z nich žádost nepodá. Důvodem je vzrůstající nejistota, kterou mezi zájemci vyvolává neustálé přesouvání termínů podávání žádostí i samotného výběrového řízení. Podařilo se nám zjistit, že mezi zájemci je také kanadská společnost Telesystem International Wireless (TIW), která u nás vlastní licenci na provozování mobilní sítě Oskar. Právě TIW netajila své zklamání z přesouvání termínů a dokonce neodmítla ani úvahu o tom, že by se z těchto důvodů o slovenskou licenci vůbec neucházela.

Je zcela bez pochyb, že každý další mobilní operátor přispěje nemalou měrou k výraznému rozvoji mobilní komunikace - ať již nižšími, přijatelnějšími cenami či novými službami. Vzpomeňme si na RadioMobil, který provozováním nové sítě Paegas přiměl tehdejšího monopolního operátora poměrně výrazně snížit ceny. S příchodem našeho nejmladšího operátora - Oskara - začal v Česku teprve ten pořádný boj o zákazníka. Dá se očekávat, že třetí operátor našich východních sousedů bude mít na tamější trh úplně stejný vliv.

Zdroje: 

Diskuze (8) Další článek: Jak posílat obrázkové zprávy na Siemensy

Témata článku: Ostatní, Operátor, Třetí operátor, Východ, Tehdejší ministr


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21