Třetí ruka: náhlavní soupravy Plantronics

Náhlavní soupravy nejsou jen obyčejné bonovky. Jsou pohodlné, nepadají z hlavy a mají velmi dobrý mikrofon, který je schopen ze zvuku úplně odstranit šum. Kdo jednou zkusil, už nechce jinak.
Třetí ruka: náhlavní soupravy Plantronics
Ivan Lukáš: Když na ulici nebo v autě vidíte člověka, který si povídá sám pro sebe, nemyslete si o něm, že to nemá v hlavě v pořádku. Při bližším pohledu totiž můžete zjistit, že mu z ucha vede jakási tyčinka a od ní drátek do kapsy. Můžete si říct „Těší mě“ – právě jste se totiž seznámili s náhlavní soupravou pro mobilní telefony.

Změna k lepšímu

Bondovku zná snad každý mobilní telefonista, náhlavní soupravy (někdy se setkáte s označením headset) pro mobilní telefony ale u nás nejsou tolik rozšířené. Pro test jsme vybrali tři modely ve světě zvučné značky Plantronics. Náhlavní soupravy pro mobilní telefony tvoří jen část její nabídky, hlavní podíl tvoří headsety pro kanceláře, zákaznická centra a i výrobky pro použití s počítačem.

Testovali jsme tři modely náhlavních souprav. Headsety M130 a M135 se od sebe liší pouze přítomností ovladače hlasitosti u vyššího modelu, jinak jsou funkčně stejné. Ke sluchátku, které je obkrouženo háčkem pro zavěšení celé soupravy za ušní boltec, je na kloubu připevněna tyčinka, na jejímž konci jsou mikrofony. Množné číslo je na místě, funkci dvou mikrofonů vysvětlím později. Od sluchátka vede kablík se sponou pro upevnění na oděv ukončený malým jackem, jenž se zastrčí do adaptéru pro konkrétní typ mobilu. Výrobek je proto univerzální a pro přechod na jiný telefon stačí vyměnit adaptér.

Způsob upevnění těchto sad na ucho vidím jako menší omezení pro použití v automobilu. Na rozdíl od sluchátka bondovky, které jednoduše vložíte do ucha, není nasazení náhlavní soupravy tak jednoduché, chce to zkrátka cvik, abyste to stihli do doby, než volající zavěsí. Řešením je mít soupravu na uchu při řízení neustále, ale to není každému příjemné.

Do auta je proto ideální třetí typ M140, kterému chybí háček a uchycení je podobné jako u bondovek – přímo do ucha. Poloha sice už není tak jistá a pro určité tvary ušních boltců tato konstrukce není vhodná, uchycení je však velice rychlé. I k tomuto sluchátku ale lze připevnit kovový háček.

Proč raději nepořídit bondovku?

Výhody náhlavní soupravy vůči bondovce jsou založeny na pevné poloze mikrofonu. Zatímco u bondovky se pecka s mikrofonem může na kabelu libovolně otáčet, u headsetu se poloha mikrofonu mění řádově jen o milimetry, a to samotné je zárukou kvalitního zvuku. A dostávám se k úžasné funkci dvou mikrofonů, kterou jsem už částečně popsal v úvodním článku tohoto čísla. Zatímco první mikrofon obrácený k tváři snímá můj hlas (a k němu okolní ruch), druhý mikrofon na opačné straně mě neslyší. Když od výsledku prvního mikrofonu odečtu hluk z druhého snímače, je výsledkem naprosto čistý zvuk.

Funkčnost snad bude dokumentovat tato situace: jel jsem na dálnici už nepovolenou rychlostí a hluk uvnitř vozidla byl tak vysoký, že jsem na spolujezdce musel mluvit velice hlasitě, aby mě slyšel. Protější strana však vůbec nepoznala, že jedu v automobilu! Tato technologie je ale účinná zejména u „rovnoměrného“ hluku, jehož je automobil typickým příkladem, u rázů není tak efektivní.

Cena je odpovídající

Přestože je cena náhlavních souprav Plantronics o něco vyšší, než u značkových bondovek, výhody převažují. Zejména na kvalitu zvuku nedosahují ani nejdražší pevné sady hands-free a z tohoto důvodu od nás testované headsety získávají redakční ocenění Opravdová mobilita.

(Varování: náhlavní soupravy jsou silně návyková záležitost. Nechcete-li investovat, nikdy je nezkoušejte!)

Ve zkratce:

  • Zdroj: Setra
  • Telefon: (02) 33 37 12 64
  • Web: www.sluchatka.cz
  • Ceny: M130: 1 286 Kč, M135: 1 532 Kč, M140: 1 532 Kč
  • Adaptéry pro jednotlivé typy mobilů: 299 Kč
Diskuze (6) Další článek: Lode Runner: The Legend Returns - klasika v Palmu!

Témata článku: Příslušenství, Ušní boltec, Mobilní telefonista, Množné číslo, První mikrofon, Ruka

Určitě si přečtěte