Trh s mobilními zařízeními roste, ale jsou i zklamání

Známá a často diskutovaná předpověď firmy IDC, podle které během několika let tzv. malá zařízení počtem prodejů přerostou osobní počítače, byla touto výzkumnou firmou upřesněna.
Trh s mobilními zařízeními roste, ale jsou i zklamání
Známá a často diskutovaná předpověď firmy IDC, podle které během několika let tzv. „malá zařízení“ počtem prodejů přerostou osobní počítače, byla touto výzkumnou firmou „upřesněna“. V roce 1999 bylo podle IDC prodáno na světě asi pět miliónů zařízení, která jsou nazývána „handheld companion“, tj. vše v této kategorii kromě mobilních telefonů. IDC předpovídá, že v roce 2003 toto číslo vzroste na necelých 19 miliónů, půjde tedy o troj- až čtyřnásobný růst oproti loňsku. To sice vypadá působivě, nicméně pécéčka se mohou stále usmívat: loni připadalo 20 prodaných osobních počítačů na jeden handheld (ve financích pak spíše 50:1), a v roce 2003 to může stále být 7:1, pokud počítáme i s výrazným zpomalením růstu prodeje PC – odhad 140 mil. prodaných PC v roce 2003 je spíše velmi skromný. Kde je tedy ono předstižení, o kterém IDC dříve mluvila? Raději na něj zapomeňme, stejně jako na desítky dalších prognóz, které se zrovna nevydařily.

V loňském roce pokračovala nadvláda Palmů nad zbytkem světa: v USA v prvním pololetí 80 % tržeb, celosvětově 70 % (v Evropě je silný Psion, v Asii pak např. Casio a další asijští producenti). V operačních systémech se pak Microsoft nedostal přes 10 %, Palm má 84 %. Čekal se trošku silnější útok od Microsoftu, nicméně o tom, že Palm bude i v letošním roce vládnout, celkem nikdo nepochybuje. Zajímavé ale je, že se stále „nechytají“ tzv. inteligentní mobilní telefony – mobily, ze kterých se dá nejen telefonovat, ale které fungují podobně jako kapesní počítače. V loňském roce se prodalo asi 800 000 mobilů s určitými omezenými funkcemi přístupu k Internetu, což je podstatně za očekáváním. IDC z tohoto „viní“ nedostatečné standardy v bezdrátových sítích, vysoké ceny a obtížnost používání těchto zařízení (přece jenom klávesnici a myš na mobilu máloco nahradí). Dodejme, že rovněž nejsou příliš připraveny aplikace – jenom několik médií a obchodů umožňuje, aby byly používány přes mobil, a forma není zdaleka komfortní.

Rok 2000 má podle analytiků přinést několik velkých událostí. V handheldech dominuje Palm, který v únoru půjde na burzu – i když nás to jako zákazníky vůbec nemusí zajímat, je to pro celý trh, tj. pro firmy spolupracující s Palmem a uvažující o licencování jeho systému atd. klíčová událost. Pokud bude vstup Palmu na burzu úspěšný a cena akcií půjde nahoru, bude firma ve vysokém kurzu a pravděpodobně všichni velcí začnou plánovat námluvy; v opačném případě může být trošku ponechána sama svému osudu. Zcela nepochybně se „ozve“ také Microsoft, který po neúspěchu přejmenoval svá Windows CE na „Windows Powered“ a zkusí odlišnou strategii – prvním zajímavým pokusem je produkce vlastního handheldu. Konečně by tento rok konečně mohl být rokem raketového nástupu „inteligentních mobilů“ – překážky se pomalu bortí, ceny jdou dolů a používání internetových služeb přes mobil se může stát brzy běžnou výbavou moderního člověka.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Mobil, Zajímavý pokus, Zařízení, Mobilní zařízení, Trh

Určitě si přečtěte

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 8

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

24.  9.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 27

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

28.  8.  2017 | Kůžel Filip | 15