Tři dny do spuštění: vše o přenositelnosti čísel mezi operátory

Operátoři už zveřejnili zajímavá fakta týkající se přenositelnosti čísel v mobilních sítích. Určitě vás bude zajímat, co všechno bude muset zákazník udělat anebo jak poznat, ze které sítě přenesené číslo vlastně volá. Již pár dní jsou známy i ceny.
Tři dny do spuštění: vše o přenositelnosti čísel mezi operátory
Kapitoly článku
Přenositelnost čísel v mobilních sítích (Mobile Number Portability) bude v České republice spuštěna 15. ledna 2006. Co tomuto termínu předcházelo? V únoru 2005 byl Poslaneckou sněmovnou schválen zákon o elektronických komunikacích. V březnu zákon vyšel a v květnu vstoupil v platnost. V červenci bylo zahájeno připomínkovací řízení, jehož se zúčastnili všichni operátoři a na jehož základě ČTÚ vydal prováděcí předpis. Ten stanovuje konkrétní pravidla, jak bude přenositelnost probíhat.

Přenáší se číslo, ne služby

Přenositelnost bude mobilní operátory něco stát. Pro všechny tři to je asi miliarda korun, Eurotel své náklady odhaduje na 400 milionů. Podle zkušeností z evropských trhů využívají přenositelnosti asi 2 % zákazníků ročně. Na českém trhu se to odhaduje na 2–3 % ročně.

Telefonní čísla budou uložena v referenční databází přenášených čísel, kterou vlastní dohromady všichni tři operátoři. Má centralizovanou architekturu, řešení má na svědomí HP a provozovatelem bude společnost CNPAC. Ta provozuje také centrální databázi pro přenositelnost čísel v pevných sítích. Objednávkový systém je postaven na straně jednotlivých operátorů a využívá jejich stávající procesy.

Je důležité uvědomit si, že v případě přenositelnosti jde jen o telefonní číslo, nikoli o služby. Stejně tak se netýká ani karty SIM, která je stále v majetku původního mobilního operátora, ani bonusových bodů a kreditu etc. Při přechodu k jinému operátorovi zákazník získá novou kartu SIM se stejným číslem, jaké měl doposud.

Nedotčeny zůstanou také všechny smlouvy s původním operátorem a z nich vyplývající závazky. Zákazník musí vždy nejprve ukončit smlouvu s opouštěným operátorem. V případě dotovaného telefonu nebo závazku na dobu určitou musí uhradit případné závazky vyplývající s předčasného ukončení.

Práce na několik dnů až týdnů

Jak bude probíhat vlastní přechod na jiné číslo?

 • Zákazník se obrátí na nového operátora a podá u něj žádost o přenesení čísla.
 • Na základě této žádosti nový operátor vydá zákazníkovi tzv. Identifikační kód objednávky (PAC – Porting Authorization Code) a předá tento kód také opouštěnému operátorovi.
 • Zákazník s kódem navštíví opouštěného operátora. Autorizuje se a dohodne se s ním na ukončení spolupráce.
 • Opouštěný operátor potvrdí novému operátorovi, že zákazník splnil své povinnosti a číslo lze přenést.
 • Nový operátor se následně se zákazníkem dohodne na datu samotného přenosu.
 • Celý tento proces bude trvat v závislosti na spolupráci zákazníka s operátory několik dnů, ve složitějších případech několik týdnů. Potom nastane den D, kdy má dojít k samotnému přenosu. Dojde k deaktivaci čísla u opouštěného operátora a k aktivaci u nového operátora.

K vlastnímu přenesení čísla dojde vždy v nočních hodinách mezi 0.00 a 6.00 ráno (mezi dvěma pracovními dny), přičemž telefon bude stále funkční pro tísňová volání. Ve stejné době se v mobilních i pevných sítích nastaví správné směrování, aby se zákazník po přenesení vždy správně dovolal a všichni se dovolali jemu. To platí i pro další služby – SMS, MMS apod. Zákazník si ráno v telefonu jen vymění původní kartu SIM za kartu nového operátora se stejným číslem. Číslo na předplacených kartách se převádí úplně stejně jako u paušálních programů.

Tip: Přečtěte si jednoduché shrnutí k přenositelnosti mobilních čísel podle jednotlivých otázek a odpovědí

Počet přechodů není nijak omezen. Kdyby vás to bavilo, můžete přecházet tam a zpět. Operátoři by měli mít kapacitu převést až tři tisíce čísel denně. Jen si je potřeba uvědomit, že operace nutné pro přenesení čísla jsou v podstatě stejné, jako když jednu smlouvu s operátorem ukončíte a následně založíte novou. Je v tom hodně byrokracie, kdy budete muset postupně navštěvovat oba operátory.

Jak se dozvíte, kam voláte?

Zpoplatnění je plně na novém operátorovi, proto se k němu logicky vážou různé akční nabídky. Operátor bude chtít, abyste k němu přešli, takže se třeba nebude zdráhat poplatek odpustit, případně jej vyměnit za úvazek na dobu určitou. Už teď jsou známé poplatky (k těm se ještě dostaneme) a některé akční nabídky. Je ale pravděpodobné, že v rámci boje o zákazníka se v průběhu měsíců objeví nová lákadla.

Už když se začalo mluvit o přenositelnosti čísel, visela ve vzduchu jedna důležitá otázka: jak se volající dozví, že číslo, na které volá, je v jiné síti, než do které přísluší? Už to víme. V takovém případě vám operátoři do sluchátka před započetím hovoru pustí šestisekundovou noticku informující o změně sítě volaného. Tuto hlásku bude možné deaktivovat. Síť, která přísluší ke konkrétnímu číslu, bude možné zjistit i dalšími způsoby: textovkou, přes web, nebo zavoláním na infolinku.V další kapitole zjistíme, jak se na výši poplatků mezi sebou dívají operátoři a porovnáme ceny u Eurotelu a T-Mobilu

Témata článku: Operátoři, O2, Ostatní, T-Mobile

52 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Vojcin 15. 1. 2006 11:17:13
  Opravdu je třeba si uvědomit, že od začátku tady nebyli 3 operátoři.
 • DNDN, DNDN 14. 1. 2006 19:03:38
  Zatím mám pozitivní odpověď a je možné, že od pondělí to opravdu půjde....
 • Vojcin 14. 1. 2006 18:50:05
  Jo jo, taky mám podobnej problém. Od roku 1997-1998 mám Eurotel, ale...
Určitě si přečtěte

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

Dnes | časopis Computer, Michlovský Jakub

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

** V druhé půlce letních prázdnin bodují telefony střední třídy ** Pokud fandíte výhodným nákupům, zaostřete na Huawei ** Za dvouletý úpis vám operátor sleví až 4 000 Kč z ceny

3.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

** Než tzv. rebranding, raději poplatek za právo užívat známku O2 ** Původně měl operátor právo používat jméno O2 do ledna 2019 ** 39 % telefonů v síti O2 umí LTE, kolik prodatují operátor neuvedl

28.  7.  2017 | Pospíšil Aleš, Láska Jan | 15


komerční sdělení

Komerční sdělení