Tři dny do spuštění: vše o přenositelnosti čísel mezi operátory

Operátoři už zveřejnili zajímavá fakta týkající se přenositelnosti čísel v mobilních sítích. Určitě vás bude zajímat, co všechno bude muset zákazník udělat anebo jak poznat, ze které sítě přenesené číslo vlastně volá. Již pár dní jsou známy i ceny.
Tři dny do spuštění: vše o přenositelnosti čísel mezi operátory
Kapitoly článku
Přenositelnost čísel v mobilních sítích (Mobile Number Portability) bude v České republice spuštěna 15. ledna 2006. Co tomuto termínu předcházelo? V únoru 2005 byl Poslaneckou sněmovnou schválen zákon o elektronických komunikacích. V březnu zákon vyšel a v květnu vstoupil v platnost. V červenci bylo zahájeno připomínkovací řízení, jehož se zúčastnili všichni operátoři a na jehož základě ČTÚ vydal prováděcí předpis. Ten stanovuje konkrétní pravidla, jak bude přenositelnost probíhat.

Přenáší se číslo, ne služby

Přenositelnost bude mobilní operátory něco stát. Pro všechny tři to je asi miliarda korun, Eurotel své náklady odhaduje na 400 milionů. Podle zkušeností z evropských trhů využívají přenositelnosti asi 2 % zákazníků ročně. Na českém trhu se to odhaduje na 2–3 % ročně.

Telefonní čísla budou uložena v referenční databází přenášených čísel, kterou vlastní dohromady všichni tři operátoři. Má centralizovanou architekturu, řešení má na svědomí HP a provozovatelem bude společnost CNPAC. Ta provozuje také centrální databázi pro přenositelnost čísel v pevných sítích. Objednávkový systém je postaven na straně jednotlivých operátorů a využívá jejich stávající procesy.

Je důležité uvědomit si, že v případě přenositelnosti jde jen o telefonní číslo, nikoli o služby. Stejně tak se netýká ani karty SIM, která je stále v majetku původního mobilního operátora, ani bonusových bodů a kreditu etc. Při přechodu k jinému operátorovi zákazník získá novou kartu SIM se stejným číslem, jaké měl doposud.

Nedotčeny zůstanou také všechny smlouvy s původním operátorem a z nich vyplývající závazky. Zákazník musí vždy nejprve ukončit smlouvu s opouštěným operátorem. V případě dotovaného telefonu nebo závazku na dobu určitou musí uhradit případné závazky vyplývající s předčasného ukončení.

Práce na několik dnů až týdnů

Jak bude probíhat vlastní přechod na jiné číslo?

  • Zákazník se obrátí na nového operátora a podá u něj žádost o přenesení čísla.
  • Na základě této žádosti nový operátor vydá zákazníkovi tzv. Identifikační kód objednávky (PAC – Porting Authorization Code) a předá tento kód také opouštěnému operátorovi.
  • Zákazník s kódem navštíví opouštěného operátora. Autorizuje se a dohodne se s ním na ukončení spolupráce.
  • Opouštěný operátor potvrdí novému operátorovi, že zákazník splnil své povinnosti a číslo lze přenést.
  • Nový operátor se následně se zákazníkem dohodne na datu samotného přenosu.
  • Celý tento proces bude trvat v závislosti na spolupráci zákazníka s operátory několik dnů, ve složitějších případech několik týdnů. Potom nastane den D, kdy má dojít k samotnému přenosu. Dojde k deaktivaci čísla u opouštěného operátora a k aktivaci u nového operátora.

K vlastnímu přenesení čísla dojde vždy v nočních hodinách mezi 0.00 a 6.00 ráno (mezi dvěma pracovními dny), přičemž telefon bude stále funkční pro tísňová volání. Ve stejné době se v mobilních i pevných sítích nastaví správné směrování, aby se zákazník po přenesení vždy správně dovolal a všichni se dovolali jemu. To platí i pro další služby – SMS, MMS apod. Zákazník si ráno v telefonu jen vymění původní kartu SIM za kartu nového operátora se stejným číslem. Číslo na předplacených kartách se převádí úplně stejně jako u paušálních programů.

Tip: Přečtěte si jednoduché shrnutí k přenositelnosti mobilních čísel podle jednotlivých otázek a odpovědí

Počet přechodů není nijak omezen. Kdyby vás to bavilo, můžete přecházet tam a zpět. Operátoři by měli mít kapacitu převést až tři tisíce čísel denně. Jen si je potřeba uvědomit, že operace nutné pro přenesení čísla jsou v podstatě stejné, jako když jednu smlouvu s operátorem ukončíte a následně založíte novou. Je v tom hodně byrokracie, kdy budete muset postupně navštěvovat oba operátory.

Jak se dozvíte, kam voláte?

Zpoplatnění je plně na novém operátorovi, proto se k němu logicky vážou různé akční nabídky. Operátor bude chtít, abyste k němu přešli, takže se třeba nebude zdráhat poplatek odpustit, případně jej vyměnit za úvazek na dobu určitou. Už teď jsou známé poplatky (k těm se ještě dostaneme) a některé akční nabídky. Je ale pravděpodobné, že v rámci boje o zákazníka se v průběhu měsíců objeví nová lákadla.

Už když se začalo mluvit o přenositelnosti čísel, visela ve vzduchu jedna důležitá otázka: jak se volající dozví, že číslo, na které volá, je v jiné síti, než do které přísluší? Už to víme. V takovém případě vám operátoři do sluchátka před započetím hovoru pustí šestisekundovou noticku informující o změně sítě volaného. Tuto hlásku bude možné deaktivovat. Síť, která přísluší ke konkrétnímu číslu, bude možné zjistit i dalšími způsoby: textovkou, přes web, nebo zavoláním na infolinku.V další kapitole zjistíme, jak se na výši poplatků mezi sebou dívají operátoři a porovnáme ceny u Eurotelu a T-Mobilu

Témata článku: Operátoři, Ostatní, T-Mobile, O2, Spuštění, Finanční zvýhodnění, Přenos, Operátor

Určitě si přečtěte

T-Mobile přichází s nabídkou deseti telefonů za 1 Kč. Stačí se upsat...

T-Mobile přichází s nabídkou deseti telefonů za 1 Kč. Stačí se upsat...

** Nokii 5 nebo jeden z dalších devíti telefonů nabízí T-Mobile od 1 Kč ** Samozřejmě musíte upsat duši na dvě léta s tarifem Mobil ** Akce platí do konce února 2018 i pro přechod z Twistu na paušál

Dnes | Pospíšil Aleš | 4

T-Mobile chystá miliardové investice do optických sítí

T-Mobile chystá miliardové investice do optických sítí

13.  1.  2018 | E15.cz , Gallistl Vladan | 11

Leden u O2: Kdo by nechtěl mobil a náramek Xiaomi za 6 Kč...

Leden u O2: Kdo by nechtěl mobil a náramek Xiaomi za 6 Kč...

** Než začnete lovit drobné, přečtěte si pozorně podmínky akce ** Nebo kupte raději za plnou cenu, operátor v lednu zlevňoval ** Novinkou od Jihokorejců je Samsung Galaxy A8 za 12 995 Kč

6.  1.  2018 | Pospíšil Aleš | 26

Mobilní internet u nás není až tak drahý. ...když se srovnáme s Uzbekistánem a Nigérií

Mobilní internet u nás není až tak drahý. ...když se srovnáme s Uzbekistánem a Nigérií

** Čeští operátoři jsou drazí zhruba stejně jako britští či němečtí ** Za data si nechají pořádně zaplatit v zemích Beneluxu ** Nejhůř je na tom Afrika, na „giga“ tam trhnou skoro 1 000 Kč

27.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 42

Volali jsme jako jindy v neděli, o stovky procent vyskočily na Štědrý den data

Volali jsme jako jindy v neděli, o stovky procent vyskočily na Štědrý den data

** Selfíčko s dárečkem jedině přes messenger a přes Wi-Fi ** Nejvíce volali, SMSkovali a datovali zákazníci T-Mobilu ** Průměrná hodnota přenesených dat na SIM se pohybuje od 40 do 60 MB

25.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 17

Lednový ceník T-Mobilu: Huawei Mate 10 Lite, Samsung Galaxy A8 a něco slev

Lednový ceník T-Mobilu: Huawei Mate 10 Lite, Samsung Galaxy A8 a něco slev

** Operátor v lednu sleví modely Honor, Huawei a Samsung ** Za necelých 13 tisíc se začne prodávat Samsung Galaxy A8 ** Zlevní také tablet Samsung Galaxy Tab S3, cena klesne o 2 tisíce

25.  12.  2017 | Pospíšil Aleš