Tři levné novinky Sony Ericssonu na vlastní oči

Sony Ericsson J220i, J230i a Z200 jsou novými zástupci značky mezi levnými mobily. Lákají především svoji cenou, ale také designem inspirovaným vyšší třídou, kvalitním zpracováním a dostatečnou funkční nabídkou. Živé foto!
Tři levné novinky Sony Ericssonu na vlastní oči
Sony Ericsson předevčírem uspořádal tiskovou konferenci, na které jsme si mohli prohlédnout nový smartphone P990i a také tři novinky z opačného konce portfolia výrobce – tři levné mobilní telefony určené pro masový prodej. Jedná se o dva modely klasické konstrukce s označením J220i a J230i a jedno elegantní véčko Z300i.

Společnosti Sony Ericssonu se daří a snaží se rozšířit své spektrum výrobků pro co nejširší cílovou skupinu uživatelů. A právě v segmentu levných telefonů má výrobce prostor k obohacení své nabídky. Figurují zde zatím pouze modely J210i a J300i, případně o něco dražší K300i.


Sony Ericsson J220i

Označení telefonu napovídá, že vychází z modelu J210i, který se už prodává. Na první pohled byste to ale nepoznali. Kryty novinky jsou zcela přepracovány v odlišném stylu a úplně nová je také klávesnice. Nabízet se bude ve dvou barevných verzích. Ve světle modré barvě se bude více hodit k mladším uživatelům, černá je decentnější a zalíbí se proto i mnoha jiným zákazníkům. Kryty jsou výměnné a časem tedy mohou přibýt další barevné varianty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sony Ericsson J220i na oficiálních fotografiích

Po funkční stránce je důraz kladen pouze na dvě nejpoužívanější funkce mobilních telefonů – telefonování a posílání textových zpráv. Přehledný vícepoložkový adresář má kapacitu až na pět set kontaktů a do paměti se dále vejde sto textovek. Pro ostatní data je k dispozici 500 kB sdílené paměti, ale ta se bude hodit maximálně pro uložení multimediálních zpráv, obrázků na pozadí displeje nebo vyzvánění. Fotoaparátem totiž tento telefon vybaven samozřejmě není a o přehrávání MP3 souborů se mu ani nesnilo. Nezahrajete si na něm ani javové hry. Je ale vybaven wapem a datovými přenosy GPRS třídy 8, takže si budete moci stahovat obrázky či melodie. Oproti modelu J210i chybí infraport, na spodní hraně najdete nový systémový konektor Fast Port.

V nabídce doplňkových funkcí můžete najít jednoduchý kalendář s úkolovníkem, budík, kalkulačku, stopky nebo odpočet.

Povedený kousek

Telefon je příjemně malý a lehký, nebude nikde překážet. Ovládání je velmi pohodlné, především díky nové navigační klávese. Přechod od joysticků dosavadních modelů k navigačním klávesám u všech novinek je vůbec zajímavý, bude takto výrobce pokračovat u všech modelů? K této otázce se české zastoupení výrobce nevyjádřilo. Stejně tak, jestli někdy dojde ke sjednocení ovládání ovládacích kláves dražších a levných modelů. Zatímco jsou ve vyšší třídě kontextové klávesy, šipka zpět a tlačítko C, u levných modelů přetrvávají tlačítka Yes a No, kterým asistují tlačítko pro vyvolání kontextové nabídky a klávesa C.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Živé fotografie Sony Ericssonu J220i

Rozdíly v ovládání si vysvětluji tím, že se výrobce u levných telefonů snaží zachovat tlačítka s obligátním červeným a zeleným sluchátkům, které se běžně objevují u konkurenčních značek. Nezkušený zákazník tak může nabýt dojmu, že s ovládáním telefonu nebude mít problémy. A to opravdu nebude. Nabídka je logicky strukturované a můžete si vybrat, zda chcete hlavní menu zobrazit v podobě matice ikon nebo jako velké ikony přes celý displej.

Konstrukce je kvalitně zpracována. Netradiční, ale zajímavé je pojetí zadní strany. Mřížka reproduktoru je zakomponována do sítě malých vystouplých bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Příjemným překvapením je displej. Je vyroben vylepšenou pasivní technologií označovanou UBC (ultra bright color) a oproti klasickým pasivním displejům STN je znát vyšší kontrast a překreslování bez setrvačnosti. Zatím nevíme, jak bude čitelný při osvitu slunečním světlem, po stránce zobrazení snese srovnání s aktivními displeji TFT.

Na český trh se Sony Ericsson J220i dostane až začátkem příštího roku a bude stát 2 290 Kč.

Všechny zatím známé parametry Sony Ericssonu J220i najdete v katalogu mobilů

Sony Ericsson J220i ve zkratce

 • rozměry a hmotnost: 102 × 44 × 18 mm, 83 g
 • sítě: GSM 900, 1800 MHz
 • displej: pasivní UBC, 128 × 128 bodů, 65 tisíc barev
 • výdrž: 280 hodin v pohotovosti a 360 minut hovoru
 • vnitřní paměť: 500 kB sdílené paměti, 500 míst ve vícepoložkovém seznamu, 100 textových zpráv
 • vyzvánění: 32 hlasů
 • datové přenosy: GPRS třídy 8
 • důležité funkce: psaní zpráv se slovníkem T9, podpora MMS, wap, kalendář, budík a další doplňkové funkce


Sony Ericsson J230i

Sony Ericsson J230i je plně odvozený od předchozího modelu. Stejné jsou rozměry a jen o dva gramy je vyšší hmotnost. Kryty jsou pochopitelně trochu odlišné, telefon je trochu hranatější. Nabízet se bude ve třech barevných variantách – bílé, červené a modré.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson J230i na oficiálních fotografiích

Hlavní designérskou změnou je klávesnice. Kruhová navigační klávesa je chromovaná, s oranžovým mezikružím, funkční klávesy jsou umístěny těsně kolem. Ovládání navigační klávesou je velmi jisté a pohodlné, subjektivně příjemnější než kterýkoli joystick. Klávesnice numerické části není tvořena samostatnými tlačítky jako v případě modelu J220i, ale souvislými řadami kláves, což se ukazuje jako méně praktické. Samostatná tlačítka se dají snadněji rozeznat hmatem a mají jistější stisk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Živé fotografie Sony Ericssonu J230i

Výbava i funkční nabídka je shodná se Sony Ericssonem J220i, jedinou funkcí navíc je vystavěné rádio. Do paměti si můžete uložit své oblíbené stanice a k poslechu poslouží stereofonní sluchátka kombinovaná s hnadsfree, která budu součástí balení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Sony Ericsson J230i bude stát 2 990 Kč a na trh se dostane začátkem příštího roku.

Všechny zatím známé parametry Sony Ericssonu J230i najdete v katalogu mobilů

Sony Ericsson J230i ve zkratce

 • rozměry a hmotnost: 102 × 44 × 18 mm, 85 g
 • sítě: GSM 900, 1800 MHz
 • displej: pasivní UBC, 128 × 128 bodů, 65 tisíc barev
 • výdrž: 280 hodin v pohotovosti a 360 minut hovoru
 • vnitřní paměť: 500 kB sdílené paměti, 500 míst ve vícepoložkovém seznamu, 100 textových zpráv
 • vyzvánění: 32 hlasů
 • datové přenosy: GPRS třídy 8
 • důležité funkce: vestavěné rádio, psaní zpráv se slovníkem T9, podpora MMS, wap, kalendář, budík a další doplňkové funkce


Sony Ericsson Z300i

Třetí novinka je z jiného soudku. Jedná se o zaoblené véčko, které navazuje na starší model Z200i. Zalíbí se především ženám, které jsou hlavní cílovou skupinou. Atraktivní žulově šedá varianta se ale určitě bude líbit i mužům. O fialovém krytu bych si to netroufal tvrdit. Kryty jsou výměnné a navíc si je můžete ozdobit třpytivými kamínky. Ty budou součástí standardního balení a kryt telefonu si jimi budete moci ozdobit podle vlastní fantasie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie Z300i

Klepněte pro větší obrázek Na tomto obrázku můžete dobře vidět ozdobné kamínky

Telefon ozdobený kamínky jsme neměli možnost vidět, ale i bez kamínků na mě zapůsobil dobrým dojmem. Rozhodně se nejedná o lacinou plastovou hračku, konstrukční zpracování je na vysoké úrovni. Přední kryt zdobí kruhový displej, stejně jako u staršího modelu Z200. Využití najde především jako zobrazovač analogových hodin. Jediným rušivým prvkem je anténa na zadní straně. Nijak nevykukuje, ale na zadní straně tvoří nevzhledný hrb. Ke konstrukci mám však jednu zásadní výtku. Otevřený telefon neleží na své spodní části a převažuje se dopředu na část s displejem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Živé fotografie šedé varianty

Model Z300i byl vyvíjen již delší dobu, což se podepsalo na některých starších prvcích výbavy. Tak například hlavní displej je pasivní s technologií STN a rozdíl oproti kvalitnějším UBC displejům ostatních dvou novinek je parný. Na spodní hraně pak naleznete starší systémový konektor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon se převažuje dopředu • nový konektor Fast Port u tohoto modelu nenajdete • na boku jsou tlačítky pro regulaci hlasitosti

Displej však na svoje možnosti dovádí docela dobrou práci. Horší je jeho čitelnost při pohledu jiném než kolmém, prodlevy zobrazení jsou nepatrné. Na matici 128 × 128 bodů dokáže zobrazit 65 tisíc barev. Vnější displej je monochromatický, ale za to dobře čitelný i bez podsvícení.

Funkční nabídka odpovídá cenové kategorii a je v podstatě stejná, jako u modelů J220i a J230i. Zaujme především velkým adresářem na pět set vícepoložkových kontaktů, pamětí na 100 textových zpráv a podporou multimediálních zpráv. Vyzvánění je dvaatřicetihlasé, vnitřní sdílená paměť je 700 kB. V doplňkových funkcích najdete kalendář s upomínkami, budík nebo kalkulačku. Nechybí ani wap, kterému data přináší GPRS třídy 8.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fialové kryty jsou matné, šedá varianta je přitom lesklá 

Trochu zklamáním pro mě byla klávesnice. Funkční část včetně hlavní navigační klávesy je bez problémů a ovládá se velmi pohodlně, numerická tlačítka jsou však příliš zapuštěná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jako jediný z nové trojice by měl tento model stihnou ještě předvánoční trh. Bude se nabízet za cenu kolem 3 500 Kč.

Všechny zatím známé parametry Sony Ericssonu Z300i najdete v katalogu mobilů

Sony Ericsson Z300i ve zkratce

 • rozměry a hmotnost: 86 × 45 × 23 mm, 91 g
 • sítě: GSM 900, 1800 MHz
 • displej: pasivní STN, 128 × 128 bodů, 65 tisíc barev; vnější displej monochromatický, 64 × 64 bodů
 • výdrž: 250 hodin v pohotovosti a 330 minut hovoru
 • vnitřní paměť: 700 kB sdílené paměti, 500 míst ve vícepoložkovém seznamu, 100 textových zpráv
 • vyzvánění: 32 hlasů
 • datové přenosy: GPRS třídy 8
 • důležité funkce: psaní zpráv se slovníkem T9, podpora MMS, wap, kalendář, budík a další doplňkové funkce
Diskuze (4) Další článek: Vánoční nabídka Eurotelu: zákulisní informace

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson J220i, Sony Ericsson J230i, Sony Ericsson Z300i, Son, Třetí novinka

Určitě si přečtěte