Tři nové hudební Nokie: sociální sítě hrají prim

Nokia představuje tři novinky, mezi nimi první hudební mobil s QWERTY. Důraz klade na sociální sítě a příjem rádia bez sluchátek.

Nokia na dnešní dopoledne připravila předem avizované online představení nových hudebních telefonů. Řada XpressMusic se rozrostla o dva plnohodnotné přístroje s hudebním přehrávačem, menším levobočkem pak zůstává poslední třetí model, který zvládá jen hudbu z FM rádia. Seznamte se s novinkami 5730, 5330 a 5030.

Klepněte pro větší obrázek

Nokia 5730 XpressMusic: očekávaná E75 v hudebním hávu

Hlavními znaky modelu Nokia 5730 XpressMusic jsou plnohodnotná QWERTY klávesnice a konstrukce shodná, nebo aspoň na pohled podobná s typem E75. Jak je to s konstrukcí doopravdy oficiální zdroje neuvádí a vzhledem k tomu, že premiéra proběhla ve virtuálním světě, nemůžeme si telefon osahat, abychom oba telefony porovnali. V zavřeném stavu vypadá novinka jako běžná XpressMusic, po vysunutí klávesnice se však dění otočí o 90 stupňů a telefon se používá výhradně na šířku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia 5730 XpressMusic, první hudební Nokia s QWERTY klávesnicí
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Barevné varianty

Odhlédneme-li od QWERTY, je Nokia 5730 je typickým představitelem nejnovější generace řady Xpressmusic: kvalitní plasty, atraktivní design s kvalitními lesklými plasty, tečkovaný font popisků tlačítek. Model je tedy určen především mladé generaci, kterou by tentokrát neměla lákat jenom hudba, ale díky plnohodnotné klávesnici a integrované Wi-Fi také snadný přístup k instant messagingu (tj. ICQ a spol.), sociálním sítím, komunikaci a internetu vůbec.

TIP: přečtěte si o Nokii 5730 XpressMusic také na NokiaMania.cz

Prvkem, který naopak jakémukoliv vývoji odolal, je displej telefonu. Nejde snad ani o to, že v dnešní dotykové době zůstává nedotykový (pokud jste nepodlehli touch-módě, naopak to budete považovat za výhodu), ale spíše o rozměry a rozlišení. Úhlopříčka 2,4" a QVGA (tedy rozlišení 320 × 240 obrazových bodů) jsou na některé moderní aplikace zkrátka málo. Pohled na další technické parametry je příjemný. O Wi-Fi už zmínka padla, je tu 3G (včetně HSDPA), připojení k počítači přes microUSB (spolu s Mass Storage) a samozřejmě Bluetooth s A2DP profilem. Paměti má 5730XM požehnaně, kromě interních 100 MB dostanete v balení 8 GB microSD kartu, RAM dosahuje 128 MB, takže se nemusíte bát, že by telefon pracoval pomalu.

Na zádech telefonu naleznete optiku 3,2Mpx fotoaparátu s autofokusem a dvojitým LED bleskem, kvalita fotografií by se příliš neměla lišit od Nokie N78. Neočekávaným prvkem u hudebně zaměřeného telefonu je integrovaná GPS, Nokii 5730 XpressMusic tedy budete moci využít i k navigaci. Nechybí ani polohové čidlo, které by mělo skýtat široké možnosti využití. Co se týče výdrže, měla by být silnou stránkou telefonu. Baterie BL-4U s kapacitou 1 000 mAh by měla vzhledem k menšímu displeji znamenat poměrně slušnou výdrž.

S60 po grafickém faceliftu

Teď trocha toho softwarového vybavení. Nokia 5730 XpressMusic poběží na klasickém Symbianu S60 3rd Edition s Feature Packem 2, tedy tak, jak jej známe z nejnovějších telefonů. Doznal ale docela slušných změn, především těch grafických, třeba očekávejte ikonky z Nokie 5800 XpressMusic a budete mít na výběr rovnou z pěti možností zobrazení aktivního pohotovostního režimu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z těch speciálních funkcí nechybí třeba Say & Play – vyslovíte název skladby a telefon ji začne přehrávat. A hudba je ostatně celé poslání telefonu. Samozřejmostí je tak 3,5 mm jack, tři hudební klávesy a kvalitní audio výstup. Pokud by vás sbírka na kartě omrzela, můžete pustit i stereo FM rádio s RDS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokia 5730 XpressMusic ve zkratce:

 • hmotnost a rozměry: 135 gramů, 112 × 51 × 15,4 milimetrů
 • displej: aktivní TFT, rozlišení 320 × 240 bodů (QVGA), 16 milionů barev, úhlopříčka 2,4 palce
 • sítě: GSM 850/900/1800/1900 MHz, UMTS 900/1900/2100 MHz
 • konektivita: GPRS, EDGE, 3G, Wi-Fi, Bluetooth 2.1 (A2DP), microUSB 2.0 (vč. Mass Storage)
 • paměť: 100 MB vnitřní paměť, slot na paměťovou kartu microSD (8 GB v balení)
 • fotoaparát: Carl Zeiss 3,2 Mpx, automatické ostření, blesk, 8× digitální zoom, natáčení videa, VGA videokamera pro videohovory na čelní straně telefonu
 • hudba: hudební přehrávač, 3,5 mm jack konektor, samostatná hudební tlačítka, FM rádio s RDS, přímý přístup k Nokia Music Store, kompatibilní s Comes with music
 • podpora formátů: MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, Midi
 • další funkce: GPS navigace (Nokia mapy), N-Gage, přístup k sociálním sítím Facebook, MySpace, Flickr, Ovi, YouTube
 • baterie: Li-Ion 1 000 mAh (BL-4U), teoretická výdrž 350, 7,7 hodin hovoru
 • zahájení prodeje a cena: třetí čtvrtletí 2009

Nokia 5330 XpressMusic: hudba v uších a přátelé na dlani

Co se týče designu, pak v dnešní várce nových Nokií určitě na první pohled zaujme model 5330 XpressMusic. Přístroj vyvedený v červené nebo bílé barvě má poněkud netradiční tvar, na spodní straně je zaoblený a na horní má pro změnu „ostré“ rohy. Jde o přístroj výsuvné konstrukce zaměřený na mladou generaci, která nejen že holduje muzice, ale také sociálním sítím. Z telefonu se totiž snadno dostanete na sítě jako Facebook, MySpace, Flickr, YouTube a Ovi. A snadnou kontrolu nad hudbou zprostředkuje trojice kláves na levé straně displeje, což ostatně už známe z předešlých „Expresmjůziků“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jinak na telefonu nic zbytečně nepřebývá, krom tlačítek po stranách najdeme na jeho horní straně také 3,5 mm jack konektor pro připojení vlastních sluchátek.Výrobce opět slibuje kvalitní hudební reprodukci, přesně mluví o křišťálově čistém zvuku, přidal i výkonné stereoreproduktory. A hrát prý vydrží 26 hodin, tedy na jedno nabití. Telefon rovněž nabídne službu „Comes with Music“, která je ovšem aktuální jen na vybraných trzích. Mezi další drobné vychytávky patří personifikované světelné efekty a takzvané organické pozadí na hlavním displeji, které učiní váš telefon jedinečným.

TIP: přečtěte si o Nokii 5330 XpressMusic také na NokiaMania.cz

A abych nezapomněl, jde jen o „hloupý“ telefon s prostředím Series 40. Ale zpět k fyzickým proporcím přístroje, ten měří 101 × 48 × 14 milimetrů a váží 113 gramů. Novinka nabídne 2,4 palcový displej s rozlišením QVGA (320 × 240 bodů), který je schopný zobrazit šestnáct milionů barev. Nokia 5330 XpressMusic zvládá všechny čtyři pásma sítě GSM a UMTS. Z datových přenosů telefon umí GPRS a EDGE, HSDPA hudebník neumí. Chybí i Wi-Fi. Konektivitu završuje Bluetooth 2.1 s profilem A2DP a microUSB konektor pro připojení k počítači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jedinečné okamžiky zachytíte 3,2 magapixelovým fotoaparátem, bleskem a čtyřnásobným digitálním zoomem. Automatické sotření bohužel chybí, Nokia vychvaluje zvýšenou hloubku ostrosti (tzv. full focus). Jinak vnitřní paměť přístroje činí skromných 70 MB, ale výrobce zákazníkům do začátku přibalí 2GB paměťovou kartu microSD, telefon si ovšem poradí i s kartou o velikosti 16 GB. Audio a video přehrávač podporuje obvyklou škálu formátů, jmenovitě MP3, AAC, AAC+,eAAC+, WMA a Midi. Mezi výbavou najdeme i stereo FM rádio s funkcí RDS. A nebyla by to Nokia, kdyby v takovémto telefonu opomněla navigaci GPS.

Novinka je vybavena 1 000 mAh Li-Ion baterií, na příjmu vydrží 7,7 hodin. Dobu hovoru výrobce stanovil na 350 hodin. Telefon se začne prodávat ve třetím kvartálu letošního roku. K mání budou celkem dvě barevné varianty kombinující bílou s modrou a černou s červenou barvou. Cena novinky by se měla pohybovat lehce nad 5 tisíci korunami.

Nokia 5330 XpressMusic ve zkratce:

 • hmotnost a rozměry: 113 gramů, 101 × 48 × 14 milimetrů
 • displej: aktivní TFT, rozlišení 320 × 240 bodů (QVGA) 16 milionů barev, úhlopříčka 2,4 palce
 • sítě: GSM 850/900/1800/1900 MHz, UMTS 2100 MHz
 • konektivita: GPRS a EDGE (class 32), Bluetooth 2.1 (A2DP), microUSB 2.0
 • paměť: 70 MB vnitřní paměť, slot na paměťovou kartu microSD (až 16 GB, 2 GB v balení)
 • fotoaparát: 3,2 Mpx, blesk, 4× digitální zoom, natáčení videa
 • multimédia: hudební přehrávač, 3,5 mm jack konektor, FM rádio s RDS
 • podpora formátů: MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, Midi
 • další funkce: GPS navigace (Nokia mapy), přístup k sociálním sítím Facebook, MySpace, Flickr, Ovi, YouTube, osobní světelné efekty a organické tapety, tlačítka pro ovládání hudby
 • baterie: Li-Ion 1 000 mAh (BL-4U), výdrž 350, 7,7 hodin hovoru
 • zahájení prodeje a cena: Q3 2009, 5 200 Kč

Nokia 5030 XpressRadio: FM rádio i bez sluchátek

Nejméně vybavenou Nokií z dnešní trojice hudebních novinek je 5030. Nenese s sebou ani přídomek XpressMusic, protože je určena pro rozvíjející se trhy a neobsahuje plnohodnotný hudební přehrávač. Důraz je kladen na funkci FM rádia a velký hlasitý reproduktor na zadní straně. V jeho středu se u objevuje u Nokie dosud nepoužitý termín – XpressRadio.

S rádiem si Nokia opravdu pohrála, dostupné bude rychlým stiskem dedikovaných kláves na boční straně telefonu. FM anténa je do těla mobilu integrovaná, takže pro příjem vln nebude nutné ani zapojit sluchátka. K poslechu je přizpůsobena i konstrukce telefonu – v takzvaném „Radio Mode“ jej lze postavit na boční stranu a poslouchat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samotný přístroj, ačkoliv se jedná o lowend, je zajímavý i po designové stránce. Přední strana je vyvedena v imitaci dýhovaného dřeva, zadní strana je hladká, lesklá, s dominujícím perforovaným okružím reproduktoru. Na klasické numerické klávesnici došlo k jediné inovaci, podržením hvězdičky se dostaneme do aplikace budíku.

TIP: přečtěte si o Nokii 5030 XpressRadio také na NokiaMania.cz

Displej má úhlopříčku pouze 1,8", Nokia ale nešetřila, i u lowendu vsadila na aktivní barevný zobrazovač, s 65 tisíci barev a rozlišením 128 × 160 bodů. Jako uživatelské rozhraní bylo tentokrát zvoleno jednodušší prostředí Series 30, které postrádá některé sekce, jako např. internetový prohlížeč atd.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokia 5030 sice nemá plnohodnotný hudební přehrávač, nahrát si do ní ale můžete alespoň zvonění v MP3, případně bude vyzvánět přednastavenými melodiemi ve 32hlasé polyfonii. Zbylé funkce jsou typické pro lowend určený k prodeji na rozvíjejících se mobilních trzích. Adresář je sdílený pro pět osob, pojme celkem 500 kontaktů, do paměti telefonu se vejde slušných 250 SMS zpráv. Ve výbavě dále najdeme „mluvící hodiny“ (aplikace, která dokáže předčítat aktuální čas) a svítilnu. Nokia telefon lokalizuje pro 75 světových jazyků. Fotoaparát a další výbava chybí, výrobce nehovoří ani o kapacitě vnitřní paměti. Rozšíření kartami microSD není podporováno.

Nokia 5030 je koncipována jako čtyřpásmový GSM telefon, sítě 3G ani rychlejší datové přenosy než GPRS nečekejte. Rozměry činí 108 × 45 × 15 mm, hmotnost dosahuje 82 g. Díky kapacitní osazené baterii 1 020 mAh vydrží novinka na příjmu až 525 hodin v pohotovostním stavu nebo 10 hodin telefonování. Nokia 5030 (XpressRadio) se na trh dostane v černé nebo grafitové barevné variantě, prodávat se začne ve druhém čtvrtletí 2009 za cenu okolo 1 300 Kč.

Nokia 5030 XpressRadio ve zkratce:

 • hmotnost a rozměry: 82 gramů, 108 × 45 × 15 milimetrů
 • displej: aktivní TFT, rozlišení 128 × 160 bodů, 65 tisíc barev, úhlopříčka 1,8 palce
 • sítě a data: GSM 850/900/1 800/1 900 MHz, GPRS
 • multimédia: FM rádio s interním přijímačem (není nutné připojovat sluchátka)
 • další funkce: svítilna, „mluvící hodiny“
 • baterie: Li-Ion 1 020 mAh (BL-5C), výdrž 525 hodin v pohotosti, 10 hodin hovoru
 • zahájení prodeje a cena: 2. čtvrtletí 2009, 1 300 Kč
Diskuze (42) Další článek: Aligator A300: senioři, nebojte se (test)

Témata článku: Nokia, Nokia 5030, Nokia 5330 XpressMusic, Nokia 5730 XpressMusic, Nokia N-Gage, Hra, Typický představitel, SOC


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15