Tři nové Sony Ericssony: osvědčené zbraně

Sony Ericsson opět omladil svůj nejdražší model, komunikátor P900: včera byla představena verze P910 s lepším displejem, větší pamětí a plnohodnotnou klávesnicí. Další novinkou je „zlatý střed“ v podobě K500 a nadějné véčko Z500 určené pro Evropu.
Tři nové Sony Ericssony: osvědčené zbraně

Sony Ericsson P910

Sony Ericsson bojuje, seč mu síly stačí. Je očividné, že si nenechá ujet vlak po tom, co Nokia a Motorola vychrlila nové komunikátory. Tak jak to má výrobce ve zvyku, nepředstavil hned zbrusu nový model, ale spíše reinkarnaci toho staršího.

Pokud si pamatujete na první komunikátor P800, od jeho data uvedení se nic moc neodehrálo. Novější verze P900 nabídla pár vychytávek a kompaktnější vzhled, pořád se ovšem jednalo o „facelift", pokud můžeme použít tento výraz z automobilové hantýrky. Nový model P910 je tomu předchozímu ještě blíže než tomu bylo v případě P800 a P900, to ostatně naznačuje i samotné číselné označení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sony Ericsson P910

Rozměrově je komunikátor roven svému předchůdci, zde se žádná změna neodehrála. Pokud zůstaneme u designu, inovací prošla přední část telefonu. Klávesnice má nyní větší tlačítka a pravidelný „maticový“ tvar podobný známým modelům T630 a K700. Designový trend značky je jasný – každá hrana dobrá; i když nový model střední třídy K500 (viz níže) už se trošku zakulatil. Zůstaňme však u P910 a jeho klávesnice. Na druhé straně krytu, po odklopení, se nachází plnohodnotná klávesnice QWERTY, která rozšiřuje možnosti ovládání telefonu.

Napsat dlouhý e-mail bylo na předchozím modelu doslova utrpením, nyní vám poslouží mrňavá placka jakožto menší zlo. U stopadesátigramového telefonu ale zřejmě nemůže zajistit potřebnou oporu a ideální těžiště – telefon tak bude pravděpodobně přepadávat na stranu. Už dnes si ale zkusíme, jak se P910 bude držet. K ovládání vám samozřejmě poslouží již osvědčené prvky jako pětisměrné kolečko Jog-Dial a tenké pero, kterým lze ťukat po dotykovém displeji.

Nové řešení s plnohonotnou klávesničkou je jistě snahou jít vpřed a zároveň i naproti konkurenci. Mně osobně se to zdá spíš zbytečnou snahou o dokonalost. Jedinečné to určitě je, o případném úspěchu nebo neúspěchu však rozhodnou uživatelé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon přece nemůže takhle „ve vzduchu“ udržet • ovládání prsty

Další velkou změnu uvítají milovníci barevných obrázků, fotografií a videa. Aktivní barevný displej totiž nyní má 262 tisíc barev (oproti pětašedesáti tisícům u modelu P900). Rozlišení displeje 208 × 320 bodů zůstalo zachováno. Pokračujeme dál: nestačilo vám minule 16 MB interní paměti? Sony Ericsson P910 má celých 64 MB, dalších 32 MB můžete mít na paměťové kartě Memory Stick Duo. Komunikátor však podporuje i karty typu Memory Stick Duo Pro až do kapacity 1 GB. Velká paměť bude třeba, k přístroji dostanete několik nových aplikací na CD – například software pro přímý tisk, podporu navigace přes bluetoothovou GPS, off-line čtečku AvantGo atd. Zajisté nebude chybět ani obvyklý prohlížeč Opera a multimediální prohlížeč Media Viewer.

Sony Ericsson P910 běží na operačním systému Symbian UIQ verze 7.0. Základní funkce modelu P910 jsou stejné jako u P900, jmenovitě Bluetooth, fotoaparát (pouze VGA), triální provoz, infračervený port, podpora UBS atd. Novinka by se měla na trhu objevit v třetím čtvrtletí a co se týče ceny, odhadujeme ji podobnou částku jako u modelu P900 při jeho uvedení na trh – tedy mezi 20 až 25 tisíci. Současný Sony Ericsson P900 by se měl prodávat i nadále, jeho cena určitě klesne a tak se může stát cílem těch, kteří nestojí o lepší displej, větší paměť a plnohodnotnou klávesničku.

Sony Ericsson K500

Když jsme nedávno psali o novém modelu střední třídy F500i, který byl v tomto označení určen pouze pro mezinárodního operátora Vodafone, bylo jen otázkou času, kdy se objeví volně prodejná verze. Ta byla představena včera pod očekávaným označením K500. Telefon vypadá rozhodně lépe než v mutaci pro Vodafone. Rozměrově je velmi malý, hmotností patří taky k těm menším. Posuďte sami: 102 × 46 × 14 mm a 80 g. K dispozici bude několik barevných variant. Displej je aktivní, má rozlišení 128 × 160 bodů a dokáže zobrazit pětašedesát tisíc barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K500

Sony Ericsson K500 je určen především pro zábavu, výrobce ji rozděluje na čtyři části: gaming (hraní), music (hudba), imaging (foto, video) a messaging (zprávy). Pokud jde o ty nejzajímavější funkce, k dispozici je MP3 přehrávač, 3D Java hry, témata, MMS, čtyřicetihlasé polyfonní melodie, hlasitý odposlech atd. Nechybí samozřejmě vestavěný fotoaparát, který disponuje VGA rozlišením, čtyřnásobným přiblížením a možností nahrávat video. Stejně jako ostatní novější mobily výrobce (viz K700 nebo S700) dodržují koncept dvou stran: z jedné mobil, z druhé fotoaparát. Vnitřní paměť má pouhých 12 MB, což není vzhledem k přítomnosti MP3 přehrávače mnoho. MP3 tak využijete jen pro vyzvánění.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče datových funkcí, k dispozici je GPRS třídy 10 (4+2), wap 2.0, infračervený port a podpora USB nebo RS-232 kabelu. Podle výrobce telefon vydrží až tři sta hodin v pohotovosti a osm hodin při hovoru, reálné hodnoty budou samozřejmě nižší. Sony Ericsson K500 je samozřejmě triální, tedy s podporou sítí GSM 900/1800/1900 MHz. Na pultech prodejen se objeví v třetím čtvrtletí a mohl by mít cenu okolo sedmi až osmi tisíc.

Sony Ericsson Z500

Elegantní telefon Z500 byl představen už v březnu a ohlasy byly příznivé. Dvoubarevné véčko s integrovanou anténou se očividně líbilo. Nadšení však bylo zchlazeno zprávou o dostupnosti pouze na americkém trhu. Včerejší novinka s přídomkem „i“ se ale konečně dostane i do Evropy a Asie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson Z500i

O výbavě telefonu jsme už psali, takže jen ve stručnosti. Jeho rozměry jsou 93 × 49 × 24 mm a hmotnost 110 gramů. Po designové stránce je telefon velmi elegantní a pravděpodobně se bude líbit i ženám, nejen hezkým vhledem však bude tento model živ. Jeho hlavní potenciál tkví v komunikaci. Sony Ericsson Z500 přináší jako první model této značky podporu EDGE třídy 10. Další technologickou perličkou je služba Push to talk, dík níž můžete s telefonem mluvit jako s vysílačkou. Telefon jinak podporuje sítě GSM/GPRS/EDGE na frekvenci 900/1800/1900 MHz.

 

Ve výbavě nechybí ani vestavěný fotoaparát, který má opět VGA rozlišení a dokáže natáčet i video. Telefon má dva displeje. Ten vnější nabízí 4 096 barev s rozlišením 96 × 64 bodů, při hovoru dokonce ukáže fotku volajícího, pokud si ji nastavíte. Hlavní displej dokáže zobrazit 65 000 barev (128 × 160 bodů). Telefon je poměrně stylový, můžete mu vyměnit přední i zadní kryt. Ze zábavních funkcí bych zmínil 3D Javu, čtyřicetihlasé vyzvánění, MP3 melodie nebo Javu.

 

Živá voda postačí

Sony Ericsson si někdy počíná jako v pohádce, stačí pár kapek živé vody a ze současného (rozuměj staršího) modelu máme rázem nový. Typickým příkladem je řada komunikátorů Px00, kterou se jednou vylíhla a od té doby se nijak moc radikálně nezměnila. S malými obměnami pouze reaguje na kroky konkurenčních výrobců. Pokud si je Sony Ericsson jistý tím, že přesně tyto změny zákazníci očekávají, je to pro něj jedině dobře. Nemusí investovat nemalé prostředky do vývoje zcela nového modelu, stačí „pokapat“ již vymyšlené.

Co se týče druhé novinky pod označením K500, ta hrdě vstupuje do střední třídy, kde bude čelit především Siemensu CX65 a spoustě zlevněných Nokií řady Series 40. Stačilo vzít pokračovatele veleúspěšných modelů T610 a T630 v podobě K700, odpárat pár funkcí a čekat na úspěch. V této třídě rozhoduje design a hlavně příslušnost uživatele k té či oné značce, moc velké funkční nuance zde nemůžeme čekat. Velké naděje jsou vkládány do stylového a přitom komunikačně nadprůměrného véčka Z500, které si Evropani museli doslova vydupat.

Švédsko-japonský výrobce se na tiskové konferenci oháněl zdravými a hlavně rostoucími ekonomickými čísly, neměl by však zaspat v kategorii nejlevnějších modelů, které jsou na trhu logicky nejprodávanější. Sony Ericsson T230 se za chvíli přesune na bazarovou lavičku a výrobce nebude mít jak přilákat masové uživatelstvo. Nokia si užívá svých pár minut slávy s modelem 3100, který se má stát hitem letošních Vánoc, jak hlasy od jednoho z našich operátorů napovídají, a Siemens se připravuje vytasit se svou novou céčkovou řadou. Sony Ericssone, příště to musí být pořádný low-end!

Diskuze (13) Další článek: Můj mobil: Alcatel One Touch 535

Témata článku: Sony, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson P900, Sony Ericsson T230, Designový trend, Son, Nejzajímavější funkce


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41