Tři skromné konstrukce Benqu: Siemens A31, AL21 a AF51 (první pohled)

Siemens včera představil tři nové telefony z nejnižší kategorie. Jsou si velmi podobné funkčně, zcela jiná je však konstrukce. Nechybí véčko ani stylový vysouvák. Cena navíc zůstává příjemně při zemi.
Tři skromné konstrukce Benqu: Siemens A31, AL21 a AF51 (první pohled)

Jak jsme vás včera informovali, Siemens představil - samozřejmě již pod plným vedením Benqu - tři zcela nové telefony řady „A“. Jde o levné mobily nejnižší třídy s barevnými displeji a velmi podobnými funkcemi; každý má ale jinou konstrukci. Písmenné označení je stále srozumitelné, s akvizicí Benqu však vzniklo zcela nové označení číselné.

Polínko do ohníčku nenáročných

Začněme klasickým pevným kvádrem. Siemens A31 je zaoblená „tatranka“ s rozměry 102 × 46 × 17,6 milimetrů při váze 85 gramů. Antracitová barva se rozprostírá téměř všude a velké plochy nenaruší žádné boční funkční tlačítko nebo snad optika fotoaparátu na zádech. Jsme ve třídě nejlevnějších a na vlastní snímky se tu nehraje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens A31

Designovou nudu ozvláštňuje sklíčko displeje, které přesahuje zobrazovací plochu a přechází volně do kontextových kláves. Pod nimi jsou typicky červené a zelené sluchátko pro ovládání hovorů a uprostřed potom čtyřsměrná navigační klávesa. Střed však zřejmě nebude potvrzovací a to je velká škoda. U modelu s klasickou konstrukcí Siemens nedovolí přiřazení vybraných funkcí směrům hlavního tlačítka, ani kontextovým klávesám v pohotovostním režimu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Model A31 ve štříbrno-červeném provedení

Displej je čtvercový a pracuje na něm po 128 pixelech vodorovně i svisle. Technologie výroby však zůstala u pasivního CSTN a tak se budou ikonky a sedm řádek textu při rychlém listování překrývat. Připraveno je 65 tisíc barevných odstínů.

Vnitřní paměť nenabyla větších rozměrů než jen 1,5 MB a pro spojení se světem bude možné využít pouze sériový kabel, který však nebude součástí balení. Infraport chybí a o Bluetooth nemůže být v této cenové kategorii řeč. Na internet se nový majitel podívá přes WAP starší verze 1.2.1 a data potečou rychlostí vlastní GPRS třídy 8.

Siemens A31 se začne prodávat v některém z prvních tří měsíců následujícího roku v barevných variantách celostříbrná nebo stříbrno-červená a jeho cenu odhadujeme na 2 tisíce korun.

Všechny zatím známé části specifikace Siemensu A31 najdete v katalogu mobilů


Siemens A31 ve zkratce:

 • konstrukce: klasická
 • barevné provedení: stříbrná, stříbrno-červená
 • sítě: GSM 900/1800 MHz
 • datové přenosy: GPRS třídy 8
 • rozměry a hmotnost: 102 × 46 × 17,6 mm, 85 g
 • displej: pasivní CSTN, rozlišení 128 × 128 bodů, 65 tisíc barev
 • konektivita: sériový kabel, WAP verze 1.2.1
 • paměť: 1,5 MB vnitřní paměti
 • další funkce: SMS, EMS, MMS, Java MIDP 1.0, 32-hlasá polyfonie
 • baterie a výdrž: Li-Ion akumulátor s kapacitou 820 mAh, 270 hodin pohotovosti a 300 minut hovoru


Když na „SL“ nezbývá peníz

Druhým představeným je stylový vysouvák s označením AL21. Jeho rozměry jsou 87 × 46 × 19,2 milimetrů, hmotnost nabyla 78 gramů. Písmeno „L“ v názvu znamenalo u Siemensu vždy právě vysouvací konstrukci a tento telefon bude určen těm, kterým se zalíbil třeba mnohonásobně dražší model SL75.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens AL21

Kromě vzhledu se zmíněnému elitnímu telefonu velice podobá třeba i alfanumerická část klávesnice. Ta funkční pak evokuje zkušenosti s Nokií 6030 – jestli se bude velmi podobně vypadající hlavní tlačítko špinit od mastnoty prstů stejně jako na Nokii, není se na co těšit.

Pod plastem se ukrývá lithium-iontová baterie s kapacitou 620 mAh a udávanou výdrží 220 hodin v pohotovosti a 300 minut hovoru. Velmi kladně hodnotíme namontování aktivního TFT displeje i do levného telefonu. Obrazové body poskočili oproti A31 jen nepatrně, 130 × 130 pixelů na čtvercové ploše umí hrát 65 tisíci barvami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další oficiální obrázky Siemensu AL21

Přenos dat vzduchem je stejný - GPRS ve třídě 8 a WAP 1.2.1 mají všechny tři modely společné. Siemens AL21 disponuje však i možností propojit telefon s počítačem pomocí USB kabelu. Částečně je tak zalepena rána po absentujícím infraportu. Náplast na pouhých 1,5 MB vnitřní paměti však není, zvláště když stylová červená anebo černá na krytech telefonu svádí k personalizaci i vnitřního prostředí.

Siemens AL21 se dostane na pulty prodejců v průběhu prvního kvartálu roku 2006 a jeho cenu odhadujeme na 2 500 korun.

Všechny zatím známé části specifikace Siemensu AL21 najdete v katalogu mobilů


Siemens AL21 ve zkratce:

 • konstrukce: výsuvná
 • barevné provedení: červená, černá
 • sítě: GSM 900/800/1800 MHz
 • datové přenosy: GPRS třídy 8
 • rozměry a hmotnost: 87 × 46 × 19,2 mm, 78 g
 • displej: aktivní TFT, rozlišení 130 × 130 bodů, 65 tisíc barev
 • konektivita: sériový kabel, USB kabel, WAP verze 1.2.1
 • paměť: 1,5 MB vnitřní paměti
 • další funkce: SMS, EMS, MMS, Java MIDP 1.0, 32-hlasá polyfonie
 • baterie a výdrž: Li-Ion akumulátor s kapacitou 600 mAh, 220 hodin pohotovosti a 300 minut hovoru


Véčko po nárazu

Třetici představených konstrukčně i cenově doplňuje véčko s názvem AF51. V zavřeném stavu jsou jeho rozměry 79 × 41 × 20 milimetrů a hmotnost dosahuje 80 gramů. Černé nebo stříbrné barevné provedení dostane prostor jen při zavřeném telefonu, vnitřek vyplňují z většiny lesklé plochy – krycí sklíčko značně přesahující displej a relativně rovná plocha klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Siemens AF51

Spodní hranu zavřeného i rozevřeného AF51 ozvláštňuje prohnutí jakoby po pádu na hranu. Displeje jsou dva, oba pasivní CSTN a s 65 tisíci barvami. Vnější disponuje rozlišením 96 × 64 obrazových bodů a vnitřní má stejně jako AL21 čtvercových 130 × 130 pixelů.

Součástí výbavy AF51 bude i XHTML prohlížeč a samozřejmě jiný akumulátor, zbytek specifikace zůstává shodný s ostatními dvěma představenými modely. Se zahájením prodeje se počítá na první kvartál roku 2006 a cenu odhadujeme na 3 tisíce korun.

Všechny zatím známé části specifikace Siemensu AL21 najdete v katalogu mobilů


Siemens AF51 ve zkratce:

 • konstrukce: véčková
 • barevné provedení: černá, stříbrná
 • sítě: GSM 800/900/1800 MHz
 • datové přenosy: GPRS třídy 8
 • rozměry a hmotnost: 79 × 41 × 20 mm, 80 g
 • displeje:
  hlavní: pasivní CSTN, rozlišení 130 × 130 bodů, 65 tisíc barev
  vnější: pasivní CSTN, rozlišení 96 × 64 bodů, 65 tisíc barev
 • konektivita: sériový kabel, WAP verze 1.2.1
 • paměť: 1,5 MB vnitřní paměti
 • další funkce: SMS, MMS, Java MIDP 1.0, 32hlasá polyfonie
 • baterie a výdrž: Li-Ion akumulátor s kapacitou 620 mAh, 220 hodin pohotovosti a 300 minut hovoru


Diskuze (9) Další článek: První videohovor v redakci MobilManie

Témata článku: Siemens, Siemens A31, Siemens AF51, Siemens AL21, Rovná plocha, Konstrukce, Sériový kabel, Rychlé listování, Pohled, První pohled


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15