Třímegapixelový fotomobil nebo foťák s telefonem?

Samsung představil mobilní telefon s třímegapixelovým fotoaparátem. Ovšem vzhledem k tomu, že využívá klasický výsuvný objektiv s optickým zoomem a výbojkovým bleskem, měli bychom spíš říkat, že jde o digitál kombinovaný s mobilem.
Třímegapixelový fotomobil nebo foťák s telefonem?

Samsung v neděli představil svůj nový mobilní telefon SPH-2300. Podle úvodní zkratky je jasné, že nejde o mobil určený pro evropské sítě, ale o asijské CDMA. V tomto případě ale dokonce nejde ani tak o telefon, jako spíš o to, co je na druhé straně přístroje. Najdeme tam plnohodnotný objektiv jako z běžného digitálního fotoaparátu – Samsung SPH-2300 je totiž třímegapixelový fotomobil s optickým zoomem.

U objektivu se ještě na chvíli zastavme. Není to žádné šumítko, je naprosto stejný jako u digitálních fotoaparátů Pentax Optio S40, které jsou ve své třídě opravdu velice dobré. Ačkoli se nejedná o světovou premiéru třímegapixelového fotomobilu, před několika měsíci podobný telefon představila společnost Casio, optický zoom je ale na takovém rozlišení absolutní novinka. Pro fajnšmekry: po přepočítání na kinofilm jde o rozsah 35-114 mm při světelnosti 2,7–4,8. A abychom byli přesní, plné rozlišení je přesně 3,2 Mpx.

Je to opravdu foťák

Oficiální specifikace telefonu jsme nenašli, většina informací je poskládána ze střípků, které se objevily na světovém internetu. Tak třeba, že telefon se začne prodávat už příští týden, pochopitelně jen v Koreji, a že by měl stát asi 800 tisíc wonů. To odpovídá necelým sedmi stům dolarů.

Obrázky mohou mít maximální formát 2 048 × 1 536 bodů, v nastavení lze ale zvolit i menší rozlišení. Ukládají se na paměťovou kartu formátu miniSD. U slušných fotoaparátů lze zvolit citlivost ISO a možnost nastavit vyvážení bílé – jsou zde obě funkce. Co se týče expozičních časů, začínají na tisícině a mohou se dostat až na čtyři sekundy, spoušť je běžné mechanické tlačítko s možností namáčknutí. Pro laiky je připraveno jedenáct motivových programů.

Hmotnost tohoto digitálu kombinovaného s mobilem je 132 g, což není vůbec špatné. Oficiální rozměry nejsou k dispozici, ale podle velikosti displeje je kdosi v internetovém diskusním fóru odhadl na 113 × 51 × 26 milimetrů. Je to sice slušná cihlička, pořád se ale pohybujeme v oblasti kapesních zařízení.

Telefon má výsuvnou klávesnici a hodně zvláštním způsobem uspořádaná číslicová tlačítka. Nabízí také MP3 přehrávač, má stereo reproduktory a televizní výstup. Digitálomobil může fungovat i jako dálkové ovládání.

 Číslicová tlačítka v zavřeném stavu nejsou vidět

Levné digitály jsou mrtvé, ať žijí fotomobily

Digitální fotoaparáty základní řady zaniknou, fotomobily je převálcují. Nad tím už asi nemá smysl diskutovat, spíš bychom se ale už měli podívat výš, na střední třídu. Nový Samsung má stejné vlastnosti jako digitální fotoaparát Pentax Optio S, jehož výhodou zůstává už snad jen nižší cena. 


Pentax Optio S40: stejný objektiv, jen o stupeň vyšší rozlišení

Témata článku: Samsung, Foto, Foťák, Telefon

Určitě si přečtěte

Týden mobilně 369: O zahnuté budoucnosti a budoucím bestselleru od Xiaomi

Týden mobilně 369: O zahnuté budoucnosti a budoucím bestselleru od Xiaomi

** Ohebné telefony nás patrně neminou. Chceme je vůbec? ** Představíme vám 4. řadu legendárních Xiaomi Redmi ** Po Mobilní pavlači dostanete malý ještě bezdrátový bonus

28.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 28

Toto je první fotka Samsungu Galaxy S8

Toto je první fotka Samsungu Galaxy S8

** První reálně vyhlížející snímek ze spolehlivého zdroje ** Potvrzuje hlavní spekulace z minulosti ** Displej zabírá 83 % čelní plochy. Xiaomi pro Mi Mix uvádí 91 %

27.  1.  2017 | Kůžel Filip | 39

In memoriam: 13 tech-věcí, o které jsme přišli v roce 2016

In memoriam: 13 tech-věcí, o které jsme přišli v roce 2016

** Inovace zažily skvělý rok. ** Ale neplatí to pro všechny technologické vychytávky. ** Takto třináctku ne/šťastných sepsal server CNN.

3.  1.  2017 | E15.cz , Filipová Hana | 43

Podívejte se, proč byl mobilní rok 2016 tak skvělý

Podívejte se, proč byl mobilní rok 2016 tak skvělý

** Rok 2016 byl ve znamení evoluce ** Prosadila se spousta nových technologií ** Došlo i na smutné konce

1.  1.  2017 | Miksa Martin | 13

Největší úlety mobilního roku 2016

Největší úlety mobilního roku 2016

** Příběhy, které nás zvedly ze židle ** Produkty, které vystoupily z řady ** Otázky, na které už na konci roku známe odpovědi

29.  12.  2016 | Kůžel Filip | 12