Trium Aria @ – štíhlá špička za pusu

I když u nás mobily značky Tria neprodávají přímo operátoři, nesmíme je opomíjet. Aria je velmi lehký, levný a hlavně funkcemi nadupaný mobil.
Trium Aria @ – štíhlá špička za pusu
I když u nás mobily značky Tria neprodávají přímo operátoři, nesmíme je opomíjet. Aria je velmi lehký, levný a hlavně funkcemi nadupaný mobil.

Značka Trium, divize společnosti Mitsubishi na vývoj mobilních telefonů, není mezi našimi uživateli příliš známá. Příčiny? Především nezájem našich operátorů a velkých distributorů mobilní telefony této značky u nás prodávat. Pokud tedy chcete vlastnit některý z přístrojů honosící se názvem Trium, musíte se poohlédnout na zahraničním trhu; např. na Slovensku jsou Tria docela populární a dotují je přímo o operátoři. A řeknu vám na rovinu – je po čem se dívat. Pokud jste viděli přístroje Mars, nebo Cosmo, dáte mi jistě zapravdu, že jde o přístroje už na pohled zajímavé. Trium se prostě snaží udělat své mobilní telefony originální. Podíváte-li se na obrázky, zjistíte, že Trium Aria není výjimkou. Vzhled však není všechno a tak se pojďme podívat, co skrývá Aria uvnitř.

Štíhlý dlouhán

Telefon má poněkud netypické rozměry, a to 123 x 40 x 23 mm. Inu, je to takový „dlouhán“. Na druhou stranu se svou hmotností 90 gramů řadí mezi nejlehčí mobily na trhu. Z obrázků je patrné, že klávesnici přístroje chrání flip. Ten však není aktivní, tzn. nemůžete jím přijímat a ukončit hovor, a tudíž slouží jen jako ochrana klávesnice proti náhodnému stisku. Po otevření flipu se na nás „usměje“ celkem šestnáct kláves. Přičteme-li čtyři tlačítka těsně pod displejem, dostaneme se na celkový počet dvaceti ovládacích tlačítek. To je na rozdíl od například Nokie, které mají 16-17 tlačítek, docela hodně. Z toho plyne, že ovládání nebude příliš „user friendly“.

Displej je plně grafický a poskytuje až pět řádků textu po 13–25 znacích plus řádek informující o stavu baterie a signálu. Bohužel – kvůli malým rozměrům jsou jednotlivé znaky velmi malé a hůře vidícím osobám bude činit problémy jednotlivá písmena rozeznat. Kdo zná Alcatel OT řady 30x ví, o čem mluvím. V klidovém stavu nám displej ukáže aktuální čas i datum a samozřejmě název operátora.

Aria @, tedy wap!

Jak jsem se již zmínil v úvodu, vzhled není všechno. Co nám tedy Trium Aria nabídne? Už podle zavináče v názvu je patrné, že je integrován wap browser a to ve verzi 1,1. Opět však musím poukázat na malý displej, jež vám k příjemnému wapování moc nepomůže. Jste-li náruživý(á) sběratel(ka) telefonních čísel, jistě vás potěší vnitřní paměť pro 200 jmen. Vkrádá se mi otázka, o kolik by se zvedla cena přístroje, kdyby obsahoval i nějakou paměť na SMS. Uznejte sami, že kapacity SIM karet našich dvou operátorů jsou jednoduše nedostačující a mnoho z nás se jistě nemůže dočkat časů, kdy se vnitřní paměť mobilních telefonů na textovky stane neodmyslitelnou součástí i těch nejlevnějších přístrojů.

Z dalších nepříliš běžných funkcí jmenujme kalkulačku, konvertor měn, jednoduchý organizér, kalendář, dvě hry, datové přenosy o rychlosti 14,4 kb/s a podpora EFR. Protože jde o mobil z levnější kategorie, tyto funkce docela překvapí.

Na příchozí hovor nás Aria upozorní jednou ze dvanácti vyzváněcích melodií, nebo vibračním, popřípadě inteligentním vyzváněním.

Stejně jako bratříček Cosmo, čerpá Aria energii z Li-Ion akumulátoru o kapacitě jen 540 mAh. Plně nabitý dokáže udržet Ariu v pohotovosti po 75 hodin a doba hovoru je pak 120 minut. Malá výdrž akumulátoru je zřejmou daní za nízkou hmotnost.

Úspěch?

Zda-li bude mít Trium Aria @ v naší zemi úspěch, je ve hvězdách. Pokud o něj neprojeví zájem naši operátoři a nedají jej do svých nabídek, nedočká se u nás velkého rozšíření. Je to škoda, jelikož Aria svými funkcemi posune třídu levných mobilů zase o něco výše.
Diskuze (53) Další článek: Intel a další budou sami měnit kód Windows CE

Témata článku: AR, Špička, TRI, Velké rozšíření


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11