Trium Mars: malý a šikovný Asiat (test)

Mobily značky Trium nejsou v našich končinách příliš známé, přestože například v sousedním Německu nebo na Slovensku se zcela běžně prodávají a jsou dokonce nabízeny i místními mobilními operátory. Trium Mars je opravdu dobrý mobil.
Trium Mars: malý a šikovný Asiat (test)
Mobily značky Trium nejsou v našich končinách příliš známé, přestože například v sousedním Německu nebo na Slovensku se zcela běžně prodávají a jsou dokonce nabízeny i místními mobilními operátory. Trium Mars je opravdu dobrý mobil.

Trium je totiž značkou mobilních telefonů, které vyrábí asijská společnost Mitsubishi a rozhodně nepatří mezi nejhorší nebo průměrné výrobce mobilních zařízení - její mobilní telefon Trium Mars je toho dobrým důkazem.

Jeden malý buřtík

Trium Mars je roztomilý a příjemně malý mobilní telefónek. Je sice krapet silnější, ale díky své baculatosti se poměrně dobře drží v dlani a telefonovat z něj je doslova požitek. Vraťme se ale zpět do reality všedních dní a začněme pěkně od začátku.

Mobilní telefon Trium Mars je duální mobilní telefon, který již na první pohled dokáže zaujmout. Velkou část přední strany telefonu zabírá gumová klávesnice s velkým kulatým navigačním tlačítkem. Klávesnice není příliš pohodlná a je velmi podobná mobilu Siemens C35i – obávám se však, že se časem mohou začít také mazat písmenka.

Naopak velké čtyřsměrové navigační tlačítko pod displejem patří k těm nejlepším, jaké jsem kdy viděl. S jeho pomocí je ovládání celého mobilního telefonu velmi jednoduché, rychlé a hlavně intuitivní. Tlačítka pro přijmutí a zavěšení hovoru jsou dvoupolohová a jejich aktuální funkci si můžete přečíst ve spodním řádku velké grafického displeje podobně, jako například na Nokii 6210.

Displej dokáže zobrazit až 6 řádků textu a jeden řádek ikon. Část krytu kolem klávesnice je velmi jednoduše vyměnitelný jako například u Alcatelu OT303 nebo lowendového Siemensu A36.

SIM kartu svého mobilního operátora vkládáte do nezvykle řešeného „úložiště“ pod baterií. Ta se ukrývá pod odejmutelným zadním krytem, který bohužel příliš nesedí a docela hodně vrže. Anténa je pevná a trošku kazí jinak elegantní vzhled celého mobilního telefonu.

  

Pane vrchní, to menu nemá chybu

Protože Mars byl prvním mobilním telefonem Trium, který jsem měl možnost testovat, přistupoval jsem k němu ze začátku trochu s despektem. Teď tohoto trochu lituji, protože Mars je opravdu dobrý mobil.

Telefon podporuje takové věci, které teprve nyní jiné renomovanější značky přinášejí jako velké novinky. Za všechny musím jmenovat především animované šetřiče na displeji v pohotovostním stavu telefonu, které si můžete zvolit ze tří předem připravených. Animace však nejsou samoúčelné – spořič se „hýbe “ vždy, když se telefon registruje do sítě. Když vám tedy někdo volá nebo když telefon začne přijímat textovku zatřepotá motýlek na displeji zuřivě křídly již několik vteřin před samotným zazvoněním.

Stejně jako animované šetřiče můžete změnit styl grafiky v menu, které je také velmi přehledné. Telefon samozřejmě zvládá příjem a odesílání textových zpráv, mobilní Internet si prohlédnete vestavěným wapovým prohlížečem, který podle mého názoru patří mezi nejpropracovanější. Například procházení složitých stránek se spoustou formulářových položek je velmi příjemné ve srovnání například s Alcatelem OT30x – ten je na takových stránkách téměř nepoužitelný.

V menu telefonu můžete najít také tři hry, z nichž nejzajímavější je ze stolních počítačů velmi oblíbený Sokoban. Že si na něj již nepamatujete? Nevadí, osvěžím vám paměť – Sokoban je logická hra, kde máte za úkol v bludišti dopravit několik beden se záhadným obsahem na předem určené pozice.

Trium Mars umí také SIM Toolkit a má paměť na telefonní čísla (přímo v telefonu můžete uložit až 100 čísel). Ke každé položce v telefonním seznamu můžete přiřadit jednu z pěti informačních ikon, e-mailovou adresu, až tři telefonní čísla a krátkou textovou poznámku. Další funkce telefonu jsou již zcela běžné – inteligentní vibrační vyzvánění, příjemné vyzváněcí melodie, budík i hlasité hands-free, které je hodně velmi kvalitní.

  

Nedám, běžte pryč!

Mobilní telefon Trium Mars je velmi kvalitní a návykový telefon. Velmi rychle si na něj zvyknete a velmi neradi jej budete dávat z ruky, protože má vše, co můžete od mobilního telefonu této kategorie potřebovat. Je určitě velká škoda, že jej žádný z našich operátorů nezařadil do některé z předplacených sad. Na pultech obchodů by se totiž příliš dlouho neohřál. To však není vše. Nyní mám v ruce jeho brášku – Trium Arii, který je ve spoustě věcí ještě o chloupek lepší.

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon Trium Mars
 • Síť: GSM 900/1800
 • Rozměry: 115 x 44 x 29 milimetrů
 • Hmotnost: 115 gramů
 • Udávaná pohotovostní doba: 130 hodin
 • Udávaná doba hovoru: 3 hodiny
 • Kapacita paměti: 100 čísel v paměti telefonu
 • Počet míst v seznamu volání: 10, 10, 10
 • Displej: 6 řádek textu, 1 řádek ikon
 • Druhy vyzvánění: normální, vibrační, zesilující
 • Vyzvánění: 10 melodií
 • Baterie: 800 mAh Ni-MH
 • Funkce, které telefon obsahuje: Budík, časové funkce, data a fax, hlasité hands-free, hry, kalendář, kalkulačka, minutové pípání, rychlé psaní SMS, SIM Toolkit, upomínky, vícepoložkový telefonní seznam, WAP
 • Funkce, které telefon neobsahuje: Bluetooth, diktafon, hardwarový modem, hlasové ovládání, hlasové vytáčení, infraport, minutka, odlišení volajících různým zvoněním, prohlížeč e-mailů, stopky, synchronizace s PC, vyzváněcí profily, záznamník hovoru

Témata článku: Recenze, Test, Siemens C35i

53 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Andrej 10. 7. 2002 16:14:58
  Len vcera som si ho kupil, ale nemam k nemu navod. Ako funguje na nom...
 • redy 19. 6. 2002 1:45:05
  a hlavně,když ho vypnete,vzbudí vás..to je docela deviza.-))
 • martin fox 5. 5. 2002 12:04:20
  uvedeny mobil mam...
Určitě si přečtěte

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

** BlackBerry rovná se klávesnice, a to opět výtečná ** Bezpečný Android a geniální BlackBerry Hub ** Je dnešní doba ochotna ťukat písmenka na klávesnici?

Dnes | Vrbacký Jakub | 4

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

** Čínská značka přichází s dalším smartphonem střední třídy ** Zařízení je určeno pro masy ** Povedlo se namíchat rozumnou výbavu za dobrou cenu?

22.  6.  2017 | Láska Jan | 11

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

** HTC U11 přináší inovativní ovládání Edge Sense ** Vyniká kvalitním audio výstupem a skvělými sluchátky USonic ** Jeho fotoaparát je dle testů DxOMark momentálně nejlepší ze všech

18.  6.  2017 | Měchura Milan | 16

Alcatel A5 LED: děti ho budou milovat [recenze]

Alcatel A5 LED: děti ho budou milovat [recenze]

** Barevné telefony vyšly z módy, nyní přichází éra svítících ** Alcatel A5 je ideálním telefonem pro děti a teenagery ** Cena vzhledem k výbavě mohla být nižší

16.  6.  2017 | Miksa Martin | 4

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

** Solidní výbava s přijatelnou cenovkou ** Nadprůměrná výdrž a pokročilé funkce ** Odladěný hardware i software

11.  6.  2017 | Herodek Martin | 29

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

** Cenově Huawei P10 Plus dorovnává Galaxy S8 od Samsungu ** Má výdrž, výkon, dobrý fotoaparát i odladěné prostředí ** Může si Huawei, i když špičkové, dovolit být takto drahé?

4.  6.  2017 | Vrbacký Jakub | 19

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

** Xperia L1 je jediným modelem od Sony s cenovkou pod 5 tisíc Kč ** Tomu samozřejmě odpovídá horší výbava a nudnější vzhled ** Nabízí však velmi dobrý 13Mpx fotoaparát **

1.  6.  2017 | Měchura Milan | 33

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

** Legenda se vrací a je kolem toho velký humbuk ** Dokáže navázat na úspěch předchůdkyně? ** Ve světě patřícím smartphonům to bude mít pořádně těžké

28.  5.  2017 | Láska Jan | 22