Trium Mondo: jeden z prvních kapesních „mobilopočítačů“

Trium Mondo, japonský mobilní telefon kombinovaný s výkonným kapesním počítačem, se vyrábí v Anglii. Víme, co umí a neumí a známe i jeho cenu. Až bude dostupný u nás, koupíte si jej?
Trium Mondo: jeden z prvních kapesních „mobilopočítačů“
Trium Mondo, japonský mobilní telefon kombinovaný s výkonným kapesním počítačem, se vyrábí v Anglii. Víme, co umí a neumí a známe i jeho cenu. Až bude dostupný u nás, koupíte si jej?

Dnešní mobilní doba je v mnohém zajímavá. Výrobci mobilních telefonů se navzájem předhánějí, kdo z nich bude lepší než ostatní. Zatímco jedni v této svaté válce sázejí na zařízení typu „vše v jednom“, druzí věří více samostatným zařízením, která však mohou navzájem komunikovat bezdrátovou cestou. Jsou však mezi námi i výrobci, kteří to zkouší s oběma řešeními – zřejmě proto, aby byli připraveni na cokoli.

Další chytrák

Asijský výrobce mobilních telefonů Trium patří do první skupiny výrobců. Hodně totiž sází na svůj nový chytrý telefon Trium Mondo, který je spojením kapesního počítače bez klávesnice používajícího operační systém Microsoft PocketPC a moderního mobilního telefonu. Svou velikostí je jen o málo přesahuje běžné kapesní počítače této třídy, ale jeho hmotnost je poměrně vysoká – váží totiž celých 200 gramů (stejnou hmotnost má i mnohem větší a komfortnější Psion Revo). Anténa se nedá vysunovat (jak je u mobilních telefonů tohoto výrobce zvykem) a není také integrovaná, takže trochu kazí vzhled celého zařízení.

Displej není v barvě

Displej je pochopitelně dotykový, ale pouze monochromatický. Bohužel černobílé displeje v kapesních počítačích s PocketPC nejsou vůbec kvalitní a použitý operační systém si s těmito zobrazovači také příliš nerozumí.

Trium Mondo obsahuje běžné programové vybavení „kapesních Windows“. Nejdete zde miniaturní (a patřičně ořezané) verze programů Word, Excel, Outlook, Internet Explorer a několik dalších. Novinkou je však wapový prohlížeč a aplikace umožňující práci s kartou SIM mobilního telefonu včetně editace telefonního seznamu nebo příchozích a odchozích textových zpráv.

Data umí, cena ujde

Vestavěná mobilní část však není žádné ořezávátko – je pochopitelně duální, zvládá rychlý paketový přenos dat prostřednictvím technologie GPRS. Cena za tento přístroj by se měla pohybovat okolo 28 800 korun. Za stejnou cenu by se měla prodávat i nová Nokia 9210 (ta používá daleko vhodnější operační systémem Epoc). Podobný Sagem WA 3050 bude k dostání za 35 500 korun a dlouho očekávané Sendo Z100 by svou cenou nemělo překročit hranici třiceti tisíc korun.

Kapesní počítač s integrovaným telefonem Trium Mondo je zajímavé zařízení, které však má i své nevýhody. Dle mého názoru jsou specializovanější zařízení, mezi která patří například Motorola Accompli 008 nebo Nokia 9210, daleko užitečnější.

Ve zkratce:

  • Kapesní počítač Trium Mondo
  • Rozměry: 130 x 90 x 23 milimetrů
  • Hmotnost: 200 gramů
  • Sítě: GSM 900/1800 MHz
  • Displej: monochromatický, 16 odstínů šedé, rozlišení 240x 320 bodů
  • Operační systém: Microsoft PocketPC
  • Operační paměť: 16 MB
  • Pohotovostní doba (v módu mobilního telefonu): 120 hodin
  • Doba hovoru (v módu mobilního telefonu): 2,5 hodiny
  • Další funkce a vlastnosti: infračervený port, GPRS datové přenosy, možnost synchronizace se stolním počítačem
Diskuze (17) Další článek: Paegas GSM Banking už i České spořitelny

Témata článku: TRI, Kapesní mobil, Mobil


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40