Tungsten W aneb nový mobil od Palmu

Palm připravil zařízení, které mu v nabídce již notnou dobu chybělo. Povedl se tedy první GSM komunikátor amerického Palmu?
Tungsten W aneb nový mobil od Palmu

Po letech čekání se Palm konečně rozhoupal a ve svých nových modelech nahradil dosluhující procesor Motorola Dragon Ball za výkonnější kousek postavený na platformě ARM a současně konečně přišel s pátou verzí svého operačního systému. Až do těchto dnů byl Palm Tungsten T jediným novým kapesním počítačem této americké společnosti. A ještě dlouho jím zřejmě zůstane, přestože Palm právě představil svůj nový komunikátor příhodně nazvaný Tungsten W.

Již na první pohled je jasné, kde se vývojáři Palmu inspirovali, protože podobnost nového Palmího kousku s konkurenčními komunikátory Treo je více než nápadná. Srovnáme-li model W s modelem T, příliš podobností mezi oběma nenajdeme - zatímco téčko je vybaveno klasickou Palmí Grafitty plochou vtipně ukrytou v těle samotného přístroje (jen pro pořádek - stejný způsob ukrývání klávesnice již notnou dobu používá také Sharp u svého linuxového kapesního počítače Zaurus), dvojité véčko již má malinkatou plnohodnotnou klávesnici, kterou s velkou pravděpodobností ukrýt nepůjde. Vizuální podobnost s Treem od Handspringu je tedy očividná.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Podíváme-li se však podrobněji pod líbivý kabát barevného displeje disponujícího již alespoň trochu lépe použitelným rozlišením 320 x 320 obrazových bodů, což je konečně použitelné pro pohodlnou práci s moderním kapesním počítačem. Největší <ironie> peckou </ironie> tohoto modelu je však použitý procesor - jestli jste se stejně jako já těšili na moderní a rychlý procesor s riscovou architekturou, pravda vás jistě těžce zasáhne. Palm totiž nebyl zřejmě schopen zvládnout vlastní novou technologii, a zřejmě proto zde najdete opět starý (a zastaralý) DragonBall procesor.

Z použitého typu procesoru lze již velmi snadno odvodit verzi operačního systému - ta s číselným označením 4.1.1 také mezi nováčky příliš nepatří. Aby těch zklamání nebylo málo, přidám ještě zdrcující informaci o množství paměti - pouhých osm megabajtů lze stěží považovat za dostatečných i pro operační systém PalmOS, který byl vždy znám svou menší náročností.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Jedinou skutečnou novinkou tedy je integrace modulu mobilního telefonu - tento komunikátor vám tak umožní nejen pracovat s internetem s využitím paketové technologie GPRS (4+1 timeslot), ale také provádět běžné datové hovory. Na rozdíl od konkurenčního Trea lze však telefonovat pouze s bondovkou, což je politováníhodná krátkozrakost vývojářů tohoto zařízení. Sám jsem nějakou dobu konkurenční Treo úspěšně využíval a byl jsem vděčen za možnost telefonovat bez bondovky, která by mi jinak prostě neustále překážela.

Takže si to shrňme - pod novým kabátkem Palmu Tungsten W se kromě modulu mobilního telefonu neskrývá vůbec nic nového, natož převratného. Osobně jsem se na tento model těšil,  jsem však více než zklamán - Palm totiž svým zákazníkům nenabízí víc (snad jen s výjimkou vyššího rozlišení displeje) než platforma Treo konkurenčního Handspringu již nějaký ten pátek.

Další obrázky Palmu Tungsten W najdete přímo na stránkách Palmu.

Ve zkratce:

  • Komunikátor Palm Tunsgstem W
  • Rozměry: 5.43 in x 0.650 in x 3.07 in
  • Hmotnost: 6.5 oz
  • Pohotovostní doba: 250 hodin
  • Doba hovoru: 6 hodin
  • Procesor: Motorola Dragon Ball 33 MHz
  • Pamět: 8 MB
  • Displej: 320 x 320 bodů, 12 bitů barevná hloubka
  • Přibližná cena: 549 dolarů bez daně a aktivace

 

Diskuze (10) Další článek: Tajné: Oskar chystá pro Oskarty volání zdarma!

Témata článku: Nový mobil, Mobil, Téčko


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31