Tvorbou mobilních aplikací se dají vydělat statisíce korun

Ještě jim nebylo 18 a už si vydělávají jako profesionální internetoví a mobilní vývojáři. Vítězové soutěže JuniorInternet.

Poslední březnový víkend na Fakultě humanitních studií UK v Praze patřil už podeváté akci určené mladým nadšencům do online technologií. Účastníci konferenece JuniorInternet ve věku do 18 let probrali vše, co souvisí se současným internetem a mobilním světem. Akce zaujala desítky přihlížejících a hlavně přihlášených, kteří se přijeli pochlubit svými výtvory. S vlastními webovými stránkami, grafickými pracemi, mobilními aplikacemi či texty o internetu se přihlásilo 305 mladých lidí. Vyhlášeno bylo pro letošní ročník celkem šest kategorií:

  • JuniorWeb - soutěž webových stránek jednotlivců (příp. dvou lidí)
  • JuniorProject - soutěž webových projektů, vytvářených týmem lidí (webové portály, internetové časopisy, webové služby apod.)
  • JuniorDesign - soutěž designů a grafických návrhů
  • JuniorText - soutěž textů na zadaná témata týkající se internetu, hodnotí se slohová obratnost i myšlenkový obsah
  • JuniorErb - soutěž webových stránek pro města, obce, regiony, turistická místa či veřejnou správu
  • JuniorMobil - soutěž aplikací a her pro mobilní telefony

Právě poslední jmenovaná kategorie nás zajímala nejvíce, ačkoli se do jejího premiérového ročníku přihlásili pouze dva soutěžící. Největší zájem vzbudila už tradičně kategorie JuniorWeb, které se účastnilo celkem 129 zájemců, aby předvedli své vlastní internetové prezentace. Vítězi se nakonec stali v kategorii do 15 let Jan Nohejl za službu www.mikroblogy.cz, umožňující publikovat krátké příspěvky do 160 znaků, a v kategorii do 18 let Ondřej Machala za inzertní webovou službu www.onlineprodej.cz, kam po pouhých dvou měsících od spuštění přibývá denně 30 až 50 nových inzerátů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle to vypadalo na konferenci mladých talentů

V námi sledované kategorii JuniorMobil, do které byly zařazeny mobilní hry a aplikace, se vítězem stal sedmnáctiletý student Střední průmyslové škole v Třebíči Adam Lysák. Jeho prográmek pro práci se soubory v mobilech přijde vhod každému vlastníkovi telefonu s technologií Bluetooth. Projekt, na kterém autor strávil půl roku, se jmenuje Bluetooth File Manager a jeho hlavním účelem je zjednodušení sdílení souborů mezi mobilními telefony (obrázky, videa, fotografie). Ke komunikaci aplikace využívá Bluetooth a protokol OBEX File Transfer. Tento protokol podporuje většina telefonů vybavených technologií Bluetooth. Adam má v plánu přidat do aplikace nějaké další funkce, jako například práci s více telefony najednou.

Vedle školy zajímavý přivýdělek

Podle průzkumu, který organizátoři provedli mezi více než třemi stovkami soutěžících letošního JuniorInternetu, by se tři čtvrtiny mladých účastníků rády věnovaly internetu v budoucnu profesionálně, polovina z nich si prací s webem vydělává už teď. Rekordmankou v tomto směru je šestnáctiletá Nela Pokorná, vítězka kategorie grafických návrhů JuniorDesign. Svou grafickou tvorbou si vydělává statisíce korun, její návrhy používají grafická studia i známé diskotéky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Některé z grafických návrhů Nely Pokorné z kategorie JuniorDesign

Více než 160 účastníků pražské konference se seznámilo nejen s projekty vítězů jednotlivých soutěží, ale vyslechlo i přednášky na témata jako komunitní projekty na internetu, blogy, provoz elektronického obchodu, reklamní systémy na internetu či jak pracuje s internetem nevidomý uživatel. Pro mladší účastníky byla v odpolední části připravena interaktivní vědomostní soutěž a zábavné přednášky. Součástí konference byl i veletrh internetových projektů, kde mladí autoři představovali svoje projekty s cílem najít pro ně další spolupracovníky.

Všichni vítězové obdrželi  hodnotné ceny, představili svoje projekty účastníkům konference v Praze a kromě toho se zúčastní spolu s vítězi soutěží  z Polska, Slovenska a Francie, kam se Junior Internet již rozšířil, také mezinárodního sympozia v polské Wroclavi od 18. do 20. dubna.

Diskuze (7) Další článek: Opera Mini ve verzi 4.1 beta

Témata článku: Software pro mobily, Junior, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70