Týden: jak se staví mobilní síť, problém jménem prozvánění

Obrovský nárůst uživatelů mobilních telefonů s sebou přináší mnohé problémy. U nás je to prozvánění, ve Velké Británii obezita a na Slovensku černý trh. Ani tohle však nezastaví výstavbu mobilní sítě na Kubě.
Týden: jak se staví mobilní síť, problém jménem prozvánění
Nestihli jste si přečíst MobilManii minulý týden? Nabízíme vám souhrn nejdůležitějších událostí a článků, o které byste v žádném případě neměli přijít.

Problematické mobily

Poslední dobou se mi zdá, že čím víc lidí má mobil, tím větší jsou s nimi problémy. Tedy nejen s těmi mobily, ale i s lidmi, co je používají. Tak třeba prozvánění. Moc by mě zajímalo, jestli tento pojem znají i jinde ve světě. Vsadím se, že vynález je to ryze český. Vy nevíte o čem je řeč? To si děláte legraci. Prozvánění má následující průběh: jednou vám zazvoní mobil a než ho zvednete, je ticho. A za chvíli zase. Prozvánění nejvíc frčí mezi studenty, takže pozor na pubertální mládež. Víte, jak se této otravné nemoci zbavit? Zkuste váš mobil léčit hlasovou schránkou, odchytem pomocí kazeťáku, odpovídáním tunou esemesek, nastavením skupiny volajících a nebo si přečtěte zkušenosti našich čtenářů.

Hodně omílaným tématem je vliv mobilních telefonů na lidské zdraví. Věhlasný americký právník se rozhodl jednat a žaluje přední americké mobilní operátory a světové výrobce mobilních telefonů za to, že vědomě vyrábí a šíří produkty, které poškozují zdraví uživatelů. Doufejme, že to nedopadne tak, jako s výrobci tabáku, kteří zaplatili na žalobách několik miliard dolarů. Takováhle rána by totiž byla pro mnohé výrobce i operátory smrtelná a tak by na to nakonec doplatili zákazníci, tedy ti, kteří si údajně poškozují zdraví.

Se zdravím úzce souvisí i obezita. Ta je velkým problémem nejen u nás, ale i ve Velké Británii. Tamní vědci už zřejmě nevěděli na koho svou obezitu svést a tak ve svém posledním průzkumu šokují prohlášením, že za tloustnutí mohou mobilní telefony. Je mi jasné, že na své zázvorové pivo a bifteky to nesvedou, kdo by se toho chtěl vzdát. Tak to radši svedli na mobily. A jek souvisí mobily s obezitou u nás? Kdo moc telefonuje, tomu nezbude na jídlo. Takže souvislost je přesně opačná. Mobily u nás mohou za pohublé postavy.

To na Slovensku mají s mobily jiný problém. Oficiální statistiky o mobilech jsou tam totiž k ničemu, protože velké množství mobilních telefonů se prodá na černém trhu. A přitom by stačilo tak málo. Uvádět nové modely ve stejné době a za stejné peníze, jako ve zbytku světa. Pak by se ukázalo, které mobily se prodávají nejlépe.

Jak se staví síť

Oskar má ve výstavbě GSM sítě celkem jasno. Co nejrychleji pokrýt celé území. To se mu také podařilo a tak má za rok pokryto 98 % obyvatel. Nechápu, proč to ostatním našim operátorům trvalo tak dlouho. Vždyť je to tak jednoduché. Nevěříte? Tak si přečtěte, jak se stavěl vysílač Oskar 45851. Pokud nepočítáme nezbytné papírování, tak je za měsíc hotovo.

Jak je vidět, Oskar není jediný, kdo staví vysílací domečky. I Fidel Castro se rozhodl jít s dobou a dal svolení k výstavbě mobilní telefonní sítě. Takže teď už naši poslanci při výletech do Havany nebudou mít s voláním problémy a možná si zavolají i z vězení. To stejné se ovšem nedá říci o hostech z imperialistické Ameriky. Castro se totiž na truc rozhodl pro síť GSM a zřejmě navíc na frekvenci 900 MHz. A jak známo v Americe figuruje CDMA, TDMA, iDEN a GSM na 1900 MHz.

I když se Castro vydal cestou pokroku, těžko někdy dožene Kuba v mobilních komunikacích zbytek světa. Natož pak Asijské mobilní tygry. Ti už jsou v mobilních komunikacích úplně jinde. Mobil má v průměru 57 % obyvatel. A v Japonsku dokonce 83 % obyvatel. Ale radši nepředbíhejme událostem. Co když plánuje Castro druhou revoluci, tentokrát mobilní. Heslem bude: „Mobil pro každého Kubánce“. Nehledě na to, zda má co do úst. Možná, že nám Castro znovu ukáže, jak se dělá pořádná revoluce.

No jestli to půjde takto dál, tak už se budeme dorozumívat jenom přes mobil. Vždyť už teď má mobil minimálně půl miliardy lidí na celém světě. A který typ sítě je nejrozšířenější? Samozřejmě, že GSM. Má 70% podíl. Možná tomu nebudete věřit, ale z GSM telefonem si zavoláte už ve 168 státech.

Taky něco o telefonech

Ericsson R320 je na trhu už nějaký pátek, ale to neznamená, že to není stále vynikající manažerský telefon. Nároční uživatelé si na něm určitě stále smlsnou. I když má pár chybiček, ale ty by měl odstranit nový Ericsson R520. To bude zřejmě poslední telefon s názvem Ericsson, protože další telefony už se budou vyrábět pod značkou „EricsSony“. To jsem zvědav komu to, co přinese.

Pokud sháníte novější mobil, který by měl podobné schopnosti jako Ericsson R320, pak možná uvažujete o Alcatelu OT 501 nebo o Panasonicu GD 93. Jak dopadlo jejich srovnání? Ceny jsou podobné, ale Alcatel bude více slušet manažerům a to i přesto, že neumí pracovat s e-maily. Zato Panasonic je klasický stylový mobil pro teenagery. Lze na něm měnit barvu podsvícení displeje a loga, má pěkné melodie a ikony v menu. Podobným zákazníkům bude určen i první mobil Sendo, který se bude dodávat na český trh. Nese název Sendo S200 a budete si na něm moci hrát s vyzváněcími melodiemi, malovanými textovkami, logy operátora a samozřejmě bude mít výměnný kryt. Jojo, kde jsou ty doby, kdy u nás vládla síť NMT a o textovkách se nám mohlo jen zdát. Tehdy se prodávaly takové skvosty, jako Nokia 540b.

Váš názor Další článek: Nové mobily Telit: neznámé, ale o to zajímavější

Témata článku: Ostatní, Problém, Prozvánění, Týden, Mobil, Klasický styl, Stav, Mobilní síť, Síť


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15