Týden: mobilní konference v Cannes, Paegas spustí EFR

Pokud patříte mezi ty, co nenavštěvují MobilManii pravidelně, připravili jsme týdenní přehled důležitých událostí, které se týkaly nejen mobilních telefonů.
Týden: mobilní konference v Cannes, Paegas spustí EFR
Pokud patříte mezi ty, co nenavštěvují MobilManii pravidelně, připravili jsme týdenní přehled důležitých událostí, které se týkaly nejen mobilních telefonů.

Asi nejdůležitější událostí minulého týdne bylo překvapivé oznámení Paegasu, že spustí do léta ve své síti podporu technologie EFR a AMR. Obě technologie umožňují kvalitnější přenos hlasu. Zatímco EFR už běží u EuroTelu a Oskara dávno, Paegas až donedávna tvrdil, že podpora této technologie je zbytečná. Každý však, kdo někdy volal z Paegasu, ví, že EFR opravdu kvalitu hovoru značně vylepší. Kde je tedy pravda? Zavedení EFR je totiž velmi drahé, proto se do toho Paegas nechtěl pouštět. Tvrdil, že čeká až na AMR, technologii, která je kvalitativně lepší. Nakonec do dopadlo tak, že Paegas zavede obě zaráz; EFR navíc ještě o něco málo dřív.

Konala se konference v Cannes

Další velmi významnou, tentokráte ne domácí ale světovou, událostí, je konference 3GSM v Cannes. Ta začala v úterý a skončila v pátek. Už z názvu je celkem jasné, co se na ní řešilo – sítě třetí generace UMTS. Ty by nám měly usnadnit zejména mobilní připojení k Internetu. Zatím není jasné, kdy se spustí u nás, protože ceny licencí jsou velmi drahé a operátorům se nechce požadovaných pět miliard korun zaplatit. Na konferenci se také udílely výroční ceny, mezi nominacemi byl také slovenský EuroTel se službou Easy Bonus. V kategorii nejlepších inovací zvítězila technologie SIM Callback, která umožňuje v roamingu volat za ceny příchozích hovorů a používat krátká čísla vašeho operátora.

Minulý týden byl také plný polemik a názorů. Hned v pondělí jsme se zamýšleli na zkracováním textových zpráv – účelem bylo maximálně zkrátit textovku tak, aby se do ní vešlo co nejvíce informací. Zkoušeli jsme také vybírat mobil pro seniory – babičky, maminky a dědečky. U obou článků se rozpoutaly poměrně bouřlivé diskuse.

I když byly nové cenové tarify Českého Telecomu představeny již dříve, pozastavili jsme se nad jejich výhodností. Je jasné, že pro většinu z nás je to docela podstatné zdražení a nelze se tedy divit tomu, že spousta uživatelů přemýšlí o rušení pevné telefonní linky.

Nové mobily v dohledu

Představili jsme také nové mobilní telefony. Můžete si přečíst naši recenzi na velmi dobrý mobil Sony CMD-Z5, který považujeme za jeden z nejlepších současné doby. Určitě vás také zaujal telefon Sagem MW X1, který je určen podobně jako mobily Siemens M35i nebo Nokia 6250 do nepohody, BlackBerry 957, kterého řídí procesor Intel 386 nebo nové mobily od Microsoftu Stinger, které se objeví ještě letos.

Majitele mobilů Siemens potěšil návod, jak si nahrát do svého mobilu nový firmware, a to nejen v servisu včetně cen, ale také svépomocí pomocí kabelu a příslušného programu.

V závěru týdne jsme se pak věnovali velkému tématu: Řidič s mobilem v roce 2001. Píšeme nejen o správném výkladu zákona, ale odpovídáme na důležité otázky, které by vás mohly zajímat a vytvořili jsme pro vás přehled příslušenství, které vám pomohou vyhovět v autě zákonu.

Skončila anketa o mobil pro rok 2001

Měli jste také poslední možnost hlasovat v anketě o Nejlepší mobil 2001, v níž jste vybírali mobily ve třech kategoriích. A co je na této anketě zvláštního? Tři vylosovaní výherci od nás dostanou jeden z mobilů, pro který hlasovali. Samozřejmě, že si budou moci vybrat libovolný z nich. Výsledky ankety zveřejníme ve čtvrtek, takže se můžete těšit už nyní.

A nakonec tip: Pokud chcete vidět přehled všech článků za posledních sedm dní, stačí, když v levém sloupečku klepnete na odkaz Články za týden .

Diskuze (2) Další článek: Sagem MC 3000 – melodie do mobilu už i vzduchem

Témata článku: Ostatní, Nokia 6250, Siemens M35i, Sony CMD-Z5, Týden, EFR, Konference, Paegas, Mobil


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41