Týden: operátoři mění ceny, nové mobily

Boj o zákazníky se vyostřuje a tak operátoři rapidně mění ceny a zavádí nové služby. Ve stínu nezůstali ani výrobci mobilů.
Týden: operátoři mění ceny, nové mobily
Boj o zákazníky se vyostřuje a tak operátoři rapidně mění ceny a zavádí nové služby. Ve stínu nezůstali ani výrobci mobilů.

O novinkách z CeBITu podrobněji

CeBIT už je dávno pryč, ale fanfáry ještě stále znějí. Šéfredaktor se nám vrátil a rozepsal se o svých zážitcích z výletu do Hannoveru. A samozřejmě nemlčel ani o nových mobilech. O těch nejzajímavějších psal podrobněji.

Velkým překvapením byl Ericsson T68. Že jste ho ještě neviděli? Pak máte mezeru ve vzdělání; velký displej, který zvládne 256 barev, uříznutá anténa, multimediální textovky MMS, ovládací pětisměrový joystick, GPRS a Bluetooth. Tomu říkám nářez. Co vy na to? Tak mně připadá, že na tohle Nokia zatím nemá.

Je sice pravdou, že její novinky také září barvami, bohužel příčinou není displej, ale pouze kryty. A takových barev se za chvíli nabažíte až až. No, samozřejmě existují výměnné kryty, ale ty nic nezmění na tom, že to vypadá jakoby Nokii docházely nápady. Ostatně, posuďte sami. Nokia 6310 nepřináší téměř nic nového, až na GPRS. Stylová 8310 bude mít sice vestavěné FM rádio, ale až na vzhled je to dokonalá kopie 6310, takže nic převratného. A nakonec nástupce veleúspěšné 3310 – Nokia uznala, že SMS Chat nenahradí absenci WAPu a tak bude mít Nokia 3330 ve výbavě mimo jiné WAP. Jedinou zajímavou novinkou je nakonec hudební přehrávač pro mobily.

S mnohem originálnějším přístrojem přišla japonská firma Mitsubishi, Trium Neptun se bude vašim rybičkám rozhodně líbit.

Pokud už se vám z nových mobilů motá hlava, udělá vám jasno celkový přehled představených novinek.

Operátoři si to rozdali ve velkém stylu

Ve středu 28.3. vydala ČTK zprávu o tom, že Úřad na ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení s EuroTelem a RadioMobilem kvůli zneužití jejich dominantního postavení na trhu. Důvodem jsou dražší ceny za volání do sítě Oskara. Paegas na to ihned zareagoval a hned ve čtvrtek ráno ceny za volání do sítě Eurotelu a Oskara srovnal. Udělal to šalamounsky. U tarifů zlevnil a u Twistu zdražil. Ani se nedivím, že vás to pěkně naštvalo a v diskusi k tomuto článku pak zazněla hodně silná slova. Ale to, že volání do hlasové schránky už je zadara, nikoho nebere. Asi jsem výjimkou, protože mě to mile překvapilo. No, holt mám tarif a ne Twist:)

Eurotel zatím s cenami za volání nepohnul, ale v dubnu nám přichystal taky pár novinek. Pokud jste zapomněli, jak s vaším telefonem volat a jste závislí na esemeskách a Internetu, je tu pro vás nový tarif SMS&Data Plus. A nezapomeňte taky na pár změn u služby Go SMS Chat.

Pokud už vás nebaví chatování, Eurotel má pro vás další hru: kdo vydrží až do konce, může volat celý rok zadarmo. Skoro. Ti ostatní, co budou muset za volání u Eurotelu platit, si samozřejmě vyberou ten nejvýhodnější tarif.

Nu, ale abychom nezapomněli, co všechno pro nás Eurotel udělal v loňském roce, konala se v úterý na toto téma tisková konference. Generální ředitel Terrence Valeski nám připomněl, že je v provozu GPRS, že služba Go SMS Chat je neuvěřitelně úspěšná a nakonec si posteskl nad cenou licence na provozování sítě UMTS.

Dobíjení Twistu je zas o něco pohodovější. A konečně se budeme taky pořádně slyšet. Paegas totiž právě spouští technologii EFR. Možná, že i vy už voláte s kódováním Enhanced Full Rate. Jen dodám, že pro zákazníky Eurotelu a Oskara je křišťálový hlas dostupný už pěkně dlouho.

Oskar taky dotahuje a komu u něj vadila absence mobilního e-mailu, dočká se 17.dubna. Ale pozor, to není vše. Oskar už jde i po velkých zákaznících. Máte ve firmě pět a více SIM karet od Oskara, pak se zajímejte o výhody Oskar Business.

Nejen právní poradna

A perlička na závěr. S největším ohlasem se minulý týden setkal článek o reklamaci sady Twist. Na první pohled jednoduchá záležitost s reklamací mobilního telefonu, který byl součástí předplacené sady. Na druhý pohled obcházení zákonů a špatné jednání se zákazníkem. Kde je pravda? Je zákazník ze strany operátorů dobře a správně informován? Toto téma si jistě zaslouží další článek. Určitě se dočkáte. Prozatím se přidejte k diskusi. Nejen, že se dozvíte plno zajímavých názorů na tuto problematiku, ale zajisté se seznámíte s naším největším diskutérem. Eminem je všude, před ním se nikdo neschová. Dozvíme se konečně, kdo se pod touto přezdívkou skrývá?
Diskuze (6) Další článek: Originální cebitová novinka: handsfree na 88,3 FM

Témata článku: Ostatní, Nokia 3330, Nokia 6310, Týden, Mobil

Určitě si přečtěte