Týden: operátoři zlevňovali, srovnávali jsme mobily do deseti tisíc

Jak je to s pokrytím u našich operátorů? Který mobil do deseti tisíc je nejlepší? Operátoři se předhánějí v nabídce doplňkových služeb a zlevňují mobilní telefony.
Týden: operátoři zlevňovali, srovnávali jsme mobily do deseti tisíc
Nestihli jste si přečíst MobilManii minulý týden? Nabízíme vám souhrn nejdůležitějších událostí a článků, o které byste v žádném případě neměli přijít.

Pokrývačům u nás kvete pšenka

Když mluvím o pokrývačích, myslím tím operátory mobilních sítí. Alespoň podle toho, co o sobě tvrdí, to tak vypadá. Je těžké určit, kdo má nejlepší pokrytí široko daleko. I když někteří tvrdí, že středem jejich pokrytí jste právě vy, vypadá to tak, že úplně pokryto nemá ani jeden z našich operátorů a můžete se vsadit, že ani nebude. Všechny nás zkrátka nepokryjí, i kdyby chtěli sebevíce. A pokud říkají, že mají pokryto 99%, pak nezapomeňte na to, že toto číslo se vztahuje k počtu obyvatel a nikoliv k území.

Podobně to chodí i s počítáním zákazníků našich mobilních operátorů. Stačí, aby operátor u příležitosti nějaké akce rozdal pár karet SIM a hned má další rybičky do počtu. Pak to dopadá tak, že v Česku už je 400 tisíc Oskarů. A přitom se jedná pouze o aktivní karty SIM, tedy ty z nichž se uskutečnil alespoň jeden hovor.

Bez ohledu na metodu měření pokrytí a počítaní zákazníků je nutno podotknout, že v mobilních telefonech jsme již docela předběhli „Amíky“. Zkrátka Starý kontinent se asi pokrývá lépe a tak je nás tady už 300 miliónů mobilních, což je přesně třikrát více než v USA. Je s podivem, že mobily v Americe moc nefrčí. Možná jsou Američané přeci jen o něco napřed a už dávno vědí, že uživatelům mobilního telefonu hrozí syndrom mobilního palce. A jak je známo Američané si na své zdraví obzvláště potrpí.

Který je ten pravý?

Každý typ mobilního telefonu je určen jiné skupině uživatelů. Samozřejmě, že nejvíce na odbyt jdou mobily mezi teenagery. Těm je mnohdy jedno, co jejich mobil umí, hlavně když budou in, tedy mobilní. A pokud je pro ně něco důležité, pak je to jednoduchá obsluha, rychlé psaní textovek a hlavně originální a líbivý vzhled. A ještě jedna věc, značka. A přesně takovou vysněnou značkou se stala Nokia. Její poslední mobil, Nokia 3330, je hodně oslavován. Ale je k tomu opodstatněný důvod? Při porovnávání Nokie 3330 s dvaceti dalšími mobily pod deset tisíc jsme dospěli k zajímavým výsledkům. Nová Nokia má skvělé funkce, ale vysokou cenu. A právě cena tomuto mobilu při celkovém hodnocení hodně škodila, proto se mobil umístil až ve středním poli. Osobně si myslím, že pro teenagery tenhle mobil zrovna není. Ale o to více se líbí jejich otcům. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že předchozí Nokia 3310 je mnohem více rozšířena mezi manažery než mezi teenagery.

Zkrátka každému podle jeho gusta. Pokud vám jde především o funkce a je jedno kolik vám je, pak se určitě poohlédnete po nadupaném Siemensu SL45. Je zajímavé, jak se na tento mobil dívá žena. Člověk by řekl, že ten mobil je vlastně šitý přesně na míru ženám.

Pokud se právě rozhodujete koupit nový mobil, zkontrolujte si nové ceny našich operátorů na měsíc květen:

A ještě jedna zajímavost: věděli jste, že Alcatel končí s výrobou mobilů?

Už jde jen o doplňkové služby

Operátorům je celkem jedno, který telefon k volání využíváte. Hlavně, aby se volalo přes jejich síť. I když v poslední době to vypadá, že obyčejné volání jde hodně stranou, protože tady už není co zlepšovat a stejně to vydělává mnohem méně než textovky a datová komunikace. Takže se operátoři mohou přetrhnou, kdo nabídne více doplňkových služeb. A nejlépe, aby byly založeny na posílání textovek. Posílat pomocí SMS e-mail už umí všichni. Takže jsou tu další vylepšení. Go SMS Chat má nové služby Seznamku a Vyznání. Paegas nabídne brzy GSM Banking pro Českou Spořitelnu. A tohle všechno je spousta textovek, které jsou pro operátora relativně levné, ale pro zákazníka jsou to i několika korunové položky. Schválně si na svém účtu zkontrolujte, kolik platíte za textovky a možná budete nemile překvapeni. Ještě tak, aby se platilo přes textovky i za surfování po webu.

Co se dalších doplňkových služeb týče, mohu jen za minulý týden jmenovat například:

Váš názor Další článek: Ericsson R320: rozsáhlé zkušenosti náročného uživatele

Témata článku: Ostatní, Nokia 3310, Nokia 3330, Tisíc, Mobil, Tis, Týden


Určitě si přečtěte

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 14