Týden: předvánoční boj operátorů vyostřuje

Změny ceníků našich operátorů v době předvánoční se stávají ohranou písničkou. Má vůbec smysl kupovat nový mobil? Připojeni k internetu přes GPRS je leckdy oříškem. A tři lahůdky na závěr.
Týden: předvánoční boj operátorů vyostřuje

Nestihli jste si přečíst MobilManii minulý týden? Nabízíme vám souhrn nejdůležitějších událostí a článků z minulého týdne v širších souvislostech.

Tak máme za sebou první týden posledního měsíce tohoto roku. Od prvního prosince má Mobilmania nového šéfa. Vláďa Janeček má devítku nohu a spořádá asi osm knedlíků. Máte na něj další peprné dotazy? Tak vzhůru do toho, Vláďa je tu jen pro vás.

Pozor vánoce – zlevňujeme

Prosinec nám nadělil nejen nového šéfredaktora, ale i další dárečky. S tím, jak se blíží štědrý den, nedají nám operátoři chvilky klidu. A tak snad každý týden hýbou s cenami - samozřejmě směrem dolů. Možná, že nakonec v den vánočního nadělování dárků budou mobily úplně zadarmo. Kdo si počká, ten se dočká.

Tak nám Oskárek zase slevil. Motorolu T192 a Siemens C45 zlevnil o rovnou tisícovku. Taky do své nabídky dva mobily přidal. Pokud jste měli zálusk na odolného Siemense ME45 nebo Alcatel 511, máte možnost, Oskar už je taky nabízí. A pokud jste Oskarovi tarifní zákazníci již delší dobu, pak vám zřejmě přišlo do schránky další Oskarovo vánoční překvapení. Tak na co ještě čekáte? Objednejte si vánoční Oskartu a můžete prokecat v síti Oskar více jak devět a půl hodiny zdarma.

Paegas a Eurotel taky nezůstali minulý týden s vánočním nadělováním pozadu. Paegas konečně spustil dlouho očekávanou službu Moje Info. Služba umožňuje vytvoření soukromého informačního SMS kanálu, který může být buď veřejný nebo soukromý (nebude zveřejněn nikde a vyberete konkrétní telefonní čísla, která se k vašemu SMS kanálu mohou přihlásit). Bohužel, jak se dalo očekávat, informační esemesky lze rozesílat pouze na čísla Paegase, což jejich využití značně omezuje. Ale pryč od služeb pro pár zájemců a zpět k cenám mobilů, které zajímají téměř všechny. Pokud máte ve vánočních cenách Paegasu tak trochu zmatek, nenechte si ujít vánoční nabídku mobilů u Paegasu.

Eurotel se snaží udržet si stávající zákazníky zuby nehty a ani se mu nedivím, nic jiného totiž našim operátorům nezbývá.Víc už nás v Česku zkrátka nebude. Posledním útokem na stávající zákazníky jsou volné minuty za body Benefit. Vaše Benefit body nyní můžete proměnit za volné minuty, které si však nemusíte nechat pro sebe, ale také je můžete někomu darovat. Za tisíc bodů tak můžete získat i s bonusem celých 100 volných minut. Při směně více bodů je výměnný kurs už méně výhodný, ale za to vám vydrží volné minuty více měsíců. Takže začněte spekulovat se svými Benefity.

Má to všechno vůbec smysl?

Výrobci mobilních telefonů zaplavují trh stále novými telefony a očekávají, že je trh nenasytný a že je budeme stále stejně dravě nakupovat. Ale jsou skutečně nové telefony lepší? A nebo jsou jen hezčí a dražší? Vypadá to, že mobilní telefony GSM jsou u konce s inovacemi. I když si uživatelé stále stěžují na malou výdrž baterií a absenci paměti na esemesky, výrobci téměř nereagují. Takže další otázka logicky zní: Skutečně potřebujete nový mobil? Co vám vadí na tom stávajícím? Jste si vědomi, že zejména mobilní telefony ztrácí velmi rychle svou hodnotu? A vůbec – přináší nové telefony tolik vylepšení, aby nám stálo za to je koupit? Nabízí nové přístroje tolik novinek, nebo jen výrobci lákají hezkým designem a minimem inovací? Potřebujeme mobil s GPRS, s WAPem, s kalendářem, s posíláním obrázků a se spoustou her. Nebo nám postačí, že se s mobilem dovoláme a že si občas pošleme esemesku? Na některé otázky vám odpoví výsledky našich anket: Jaké funkce na mobilu používáte? Zjistíte například, jak moc využívají naši čtenáři WAP, či zda používají mobil namísto budíku.

Pokud jsme se nenaučili využívat WAP, pak mobilní bankovnictví určitě ano. Mít svoji banku kdykoliv v kapse je zcela jistě neocenitelná výhoda. O tom, že mobilní bankovnictví je na vzestupu nás přesvědčil průzkum od GE Capital Bank.

Jak na GPRS

GPRS je už delší dobu běžnou službou pro všechny zákazníky Eurotelu a Paegasu. Oskar už svoji síť na nasazení GRPS také delší dobu testuje. Telefony s podporou této služby už jsou taky dostupné. Teď už stačí jediné, začít GPRS používat. Přestaňte platit za minuty, a začněte počítat kilobajty. Že nevíte, jak připojit počítač k internetu přes GPRS, tak si přečtěte naše návody a bude to pro vás hračkou.

3 nové lahůdky

Na závěr mám pro vás tři nové mobilní lahůdky. První je asijské véčko Samsung SGH-Q200. Telefon je to věru malinký a přesto má dva displeje. Přičemž jeden z nich prý zobrazí až 16 řádků textu. Komu nestačí dva displeje narvané do prcka o rozměrech 85 x 48 x 20 milimetrů pro toho jsou tu další lákadla v podobě GPRS, hlasového vytáčení, prediktivního vkládání textu a podpora multimediálních zpráv. Bohužel, na vánoce už ho Ježíšek koupit nezvládne, protože se má na prodejní pulty dostat až začátkem příštího roku.

Dalším zákuskem je Nokia 7650. O té jste již zcela jistě několikrát slyšeli. Je to poslední výkřik technologického umu v podání Nokie. I když byl tento komunikátor představen teprve nedávno, už nyní si může jeho ovládání vyzkoušet na vlastní kůži opravdu každý. Takže, jaké jsou naše první zkušenosti s Nokií 7650?

A teď trochu navigace. Na pořadí je totiž další mobil, co se umí řídit podle satelitů. Garmin NavTalk II totiž zvládá navigačním systémem GPS, takže se s ním nikde neztratíte. Po stránce telefonu o nic nepřijdete, protože Garmin podporuje většinu současných standardních funkcí. Telefon je sice krapet větší, ale to je daň za obří displej o rozlišení 132×160 pixelů, který je nutností pro zobrazení map. Třešničkou na dortu jsou funkce jako třeba možnost poslat svoji aktuální polohu pomocí SMS na jiný NavTalk II.

 

Váš názor Další článek: Jak funguje a co umí EMS v mobilech Ericsson

Témata článku: Nokia 7650, Siemens C45, Týden, Vláďa, Operátor


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14