Tynux – Linux v mobilních telefonech

Něco pro extrémisty: firma PalmPalm Technology připravuje operační systém pro mobilní telefony vystavěný na Linuxu.
Něco pro extrémisty: firma PalmPalm Technology připravuje operační systém pro mobilní telefony vystavěný na Linuxu. Stejně jako Linux je i Tynux vytvořen v rámci Open Source. Bude jej tedy možné zcela zdarma modifikovat a přizpůsobovat různým nárokům. První mobilní telefony s tímto operačním systémem by se měly začít objevovat v listopadu letošního roku.

Cílem Tynuxu je umožnit detailní konfiguraci systému mobilního telefonu. Vzhledem k modifikovatelnosti systému se dá předpokládat možnost aktualizace systému přes propojení se stolním počítačem. Protože je autorem korejská firma, budou první produkty nejspíše určeny pro asijský trh; otázkou také bude, zda se projektu linuxového telefonu ujme některý z hlavních výrobců mobilních telefonů. Popravdě řečeno, nevidím příliš optimisticky například Ericsson s Linuxem v mobilním telefonu. Spíše to tedy bude záležitost okrajových výrobců a do mainstreamu se dostane tento systém pouze v případě, že bude mít solidní programové aplikační vybavení.

V případě mobilních telefonů je nedůležitost původu operačního systému ještě více zdůrazněna. Již u kapesních organizérů vás moc nezajímá, zda je tam Linux, Palm OS či Pocket PC, jde prostě o to, aby se vám s přístrojem co nejlépe pracovalo a aby měl co nejlepší vazby na vaše stávající aplikace. Kdo z vás potřebuje konfigurovat u telefonu vlastnosti operačního systému? Spíše oceníte možnost pohodlné aktualizace systému v telefonu a jeho nahrazení vylepšenou verzí. Pokud to poskytne Tynux, bude mít šanci. Třeba jednou nebudete po zapnutí telefonu zadávat PIN, ale heslo uživatele (roota přece použijete jen v při systémové konfiguraci telefonu).

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Linux, Mobil, Telefon, Mobilní telefon

Určitě si přečtěte

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 8

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

24.  9.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 27

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

28.  8.  2017 | Kůžel Filip | 15


komerční sdělení

Komerční sdělení