Tynux – Linux v mobilních telefonech

Něco pro extrémisty: firma PalmPalm Technology připravuje operační systém pro mobilní telefony vystavěný na Linuxu.
Něco pro extrémisty: firma PalmPalm Technology připravuje operační systém pro mobilní telefony vystavěný na Linuxu. Stejně jako Linux je i Tynux vytvořen v rámci Open Source. Bude jej tedy možné zcela zdarma modifikovat a přizpůsobovat různým nárokům. První mobilní telefony s tímto operačním systémem by se měly začít objevovat v listopadu letošního roku.

Cílem Tynuxu je umožnit detailní konfiguraci systému mobilního telefonu. Vzhledem k modifikovatelnosti systému se dá předpokládat možnost aktualizace systému přes propojení se stolním počítačem. Protože je autorem korejská firma, budou první produkty nejspíše určeny pro asijský trh; otázkou také bude, zda se projektu linuxového telefonu ujme některý z hlavních výrobců mobilních telefonů. Popravdě řečeno, nevidím příliš optimisticky například Ericsson s Linuxem v mobilním telefonu. Spíše to tedy bude záležitost okrajových výrobců a do mainstreamu se dostane tento systém pouze v případě, že bude mít solidní programové aplikační vybavení.

V případě mobilních telefonů je nedůležitost původu operačního systému ještě více zdůrazněna. Již u kapesních organizérů vás moc nezajímá, zda je tam Linux, Palm OS či Pocket PC, jde prostě o to, aby se vám s přístrojem co nejlépe pracovalo a aby měl co nejlepší vazby na vaše stávající aplikace. Kdo z vás potřebuje konfigurovat u telefonu vlastnosti operačního systému? Spíše oceníte možnost pohodlné aktualizace systému v telefonu a jeho nahrazení vylepšenou verzí. Pokud to poskytne Tynux, bude mít šanci. Třeba jednou nebudete po zapnutí telefonu zadávat PIN, ale heslo uživatele (roota přece použijete jen v při systémové konfiguraci telefonu).

Váš názor Další článek: Siemens jde stále vpřed

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Linux, Mobilní telefon, Mobil, Telefon

Určitě si přečtěte