Tynux – Linux v mobilních telefonech

Něco pro extrémisty: firma PalmPalm Technology připravuje operační systém pro mobilní telefony vystavěný na Linuxu.
Něco pro extrémisty: firma PalmPalm Technology připravuje operační systém pro mobilní telefony vystavěný na Linuxu. Stejně jako Linux je i Tynux vytvořen v rámci Open Source. Bude jej tedy možné zcela zdarma modifikovat a přizpůsobovat různým nárokům. První mobilní telefony s tímto operačním systémem by se měly začít objevovat v listopadu letošního roku.

Cílem Tynuxu je umožnit detailní konfiguraci systému mobilního telefonu. Vzhledem k modifikovatelnosti systému se dá předpokládat možnost aktualizace systému přes propojení se stolním počítačem. Protože je autorem korejská firma, budou první produkty nejspíše určeny pro asijský trh; otázkou také bude, zda se projektu linuxového telefonu ujme některý z hlavních výrobců mobilních telefonů. Popravdě řečeno, nevidím příliš optimisticky například Ericsson s Linuxem v mobilním telefonu. Spíše to tedy bude záležitost okrajových výrobců a do mainstreamu se dostane tento systém pouze v případě, že bude mít solidní programové aplikační vybavení.

V případě mobilních telefonů je nedůležitost původu operačního systému ještě více zdůrazněna. Již u kapesních organizérů vás moc nezajímá, zda je tam Linux, Palm OS či Pocket PC, jde prostě o to, aby se vám s přístrojem co nejlépe pracovalo a aby měl co nejlepší vazby na vaše stávající aplikace. Kdo z vás potřebuje konfigurovat u telefonu vlastnosti operačního systému? Spíše oceníte možnost pohodlné aktualizace systému v telefonu a jeho nahrazení vylepšenou verzí. Pokud to poskytne Tynux, bude mít šanci. Třeba jednou nebudete po zapnutí telefonu zadávat PIN, ale heslo uživatele (roota přece použijete jen v při systémové konfiguraci telefonu).

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Linux, Mobil, Mobilní telefon, Telefon

Určitě si přečtěte

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

** Microsoft chystá novou verzi Office ** Co bychom od něj chtěli my? ** Jak by měly vypadat jeho součásti?

29.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 4

Bitcoin v mobilu. Kde nakoupit a jaké peněženky používat

Bitcoin v mobilu. Kde nakoupit a jaké peněženky používat

** Během roku vyletěl Bitcoin z 1 000 na 6 000 dolarů. ** Chcete se také ponořit do víru kryptoměn? ** Poradíme, jak na věc a které aplikace instalovat.

27.  10.  2017 | Miksa Martin | 41