U telefonů zpřístupní až 100W nabíjení. Snapdragon 875 však bude stát majlant!

Qualcomm se připravuje na prosincové oznámení čipsetu Snapdragon 875, který má zamířit zejména do herních telefonů. Pro mobilní gamery bude největším lákadlem rychlé, až 100W, dobíjení, které umožní rychle dobít velkokapacitní baterie, tj. zkrátit nutný prostoj před dalším hraním. Čipset se již nějaký čas vyrábí v továrnách TSMC, a to 5nm technologií. Jeho součástí zřejmě bude nové superjádro Cortex-X1, které je o třetinu výkonnější, než Cortex-A77, resp. až o 23 procent rychlejší, než Cortex-A78. 

V čipsetu Cortex-X1 doplní tři jádra Cortex-A77 a dále čtyři úspornější jádra zatím neznámého označení. Ovšem, již u aktuálního Snapdragonu 865 se hovořilo o tom, že je čipset příliš drahý, takže za něj výrobci hledali náhradu v nižších cenových patrech. Jako ideální volnou se ukázal Snapdragon 765G s podporou sítí 5G. A stejná situace se bude opakovat i letos, Snapdragon 875 má totiž ještě podražit! Komplet včetně bezdrátové konektivity a podpory 5G má vyjít na 250 dolarů (cca 6 tisíc Kč), což je meziroční nárust o 2 300 Kč! Samotný čipset vyjde na 130 dolarů (3 100 Kč), přičemž Snapdragon 865 stojí o dvanáct set méně.

Snapdragon 875 tak rozhodně v příštím roce nebude automaticky používat každý nový topmodel. Kvůli vyšší ceně si jeho integraci zřejmě spousta výrobců rozmyslí. Ve světle vyšších cen nemusí nakonec vypadat špatně připravovaný Snapdragon 865+, který by měl být představen v průběhu července. Přetaktované primární jádro má mít maximální frekvenci 3,09 GHz, což je oproti 2,84 GHz vcelku slušný nárust. Mezi první modely, které na Snapdragonu 865+ poběží, by měly patřit americké Samsungy řady Galaxy Note20, skládací Galaxy Fold 2 a také tablety řady Galaxy Tab S7.

Via GSMarena

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou od základu vymyšlené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku bude opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (12) Další článek: Teď už neuniknete. YouTube zkouší nový reklamní formát, zabere celý displej

Témata článku: 5G, Spekulace, Nabíjení, Mobilní procesory, Qualcomm, 5nm, Snapdragon, Mobilní čipsety, Hardware, TSMC, Via GSMarena, Nárust, Majlant, Čipset, Jádro, Telefon, Dolar


Určitě si přečtěte