Uber: V taxislužbě nastává revoluce. Praha nereaguje

S taxikáři v hlavním městě už roky nikdo nehnul. Turba v taxametrech u mnohých z nich dodnes sviští, kontrolám z magistrátu se vysmívají. Pomůže Uber?
Uber: V taxislužbě nastává revoluce. Praha nereaguje

Taxikářů jsou v Praze přes čtyři tisíce, tedy mnohem více, než kolik by město opravdu potřebovalo. Služby však povětšině nabízejí ubohé. Stačí si přečíst ohlasy turistů na tripadvisor.com z posledních dnů. Možná ale taxikářům ztuhne úsměv na rtech. Na Prahu totiž jako na další evropský cíl zamířila kalifornská společnost Uber.

Klepněte pro větší obrázek 
Uber je moderní služba. Špinavé a licencemi svázané taxíky se špatnou pověstí překonává o světelné roky.

Ta před čtyřmi roky představila a posléze po Spojených státech uplatnila svou ideu – umožnit cestujícím, aby si prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu objednali nejbližší vůz smluvní přepravy a sledovali na mapě, jak se k nim blíží. Po jízdě služba automaticky uhradí řidiči jízdu převodem z platební karty zákazníka.

  • Článek vyšel na zpravodajském portálu E15.cz

„Je to mnohem příjemnější než stát na rušné ulici a mávat na projíždějící vozy. Zmáčknu knoflík a ukáže se auto. A teď jsem králem ulice já,“ komentoval zakladatel Travis Kalanick svou myšlenku.

V Praze se služba právě rozbíhá. Ze dvou třetin ji teď využívají turisté, povětšinou mladší zahraniční návštěvníci, kteří ji znají ze svých zemí. „Naše aplikace běží v Praze jako v prvním městě ve střední Evropě,“ uvedl Rob Khazzan, představitel společnosti Uber. „Nebudu vám říkat, kolik aut máme nyní, ale věřte mi, že máme své plány na další měsíce, půlrok, rok. A zájem ze strany řidičů, majitelů limuzín, poskytovat naši službu je velký. Až překvapivě. Ta čísla lehce naplníme.“

Limuzín s aplikacemi Uber je v Praze zatím snad jen pár desítek. Možná i proto jsou taxikáři v klidu. A zdrženliví zůstávají i představitelé českých firem. Také oni jako kdyby nevěděli, jaký postoj zaujmout.

Německo se postavilo proti

Soud ve Frankfurtu nad Mohanem pomocí předběžného opatření zakázal v celém Německu fungování alternativní taxislužby Uber. Podle soudu představuje internetová aplikace nekalou konkurenci pro běžné taxislužby. Vedení Uberu se chce proti rozhodnutí soudu odvolat.

Uberu konkuruje Jančura

Uberu v Praze přímo konkuruje Tick Tack Taxi, součást Student Agency Radima Jančury. Také ona nabízí zákazníkům vozidla vyšší třídy, bílá Audi, a cílí na podobnou klientelu jako Uber. „Vítáme příchod každé konkurence. To v konečném důsledku ocení především cestující, protože pražská taxislužba nemá dobrou pověst. Tick Tack Taxi však zastává názor, že by osobní taxi přepravu měla zajišťovat společnost, která je držitelem koncese či licence. Pak je pro zákazníka plně identifikovatelná a kontrolovatelná,“ uvedla za Tick Tack Taxi Petra Nováková.

„Pokud tedy jakákoli konkurenční firma dodržuje zákonné podmínky pro provozování osobní taxi dopravy, je vše v pořádku a rozhoduje zákazník. Jestliže však tato pravidla nedodržuje, měla by zasáhnout státní instituce, tedy Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo financí ČR nebo Policie ČR,“ dodala. V případě Uberu ale zatím očividně nic podobného nehrozí. Vždyť jeho příchod do Prahy vyzdvihl také primátor Tomáš Hudeček a žádný politik se neozval proti.

 

Diskuze (14) Další článek: Víc frekvencí pro LTE: EU uvolní globální 700 MHz

Témata článku: Mobilní aplikace, Uber, Praha, Revoluce, Státní instituce, Policie ČR, Moderní služba, Předběžné opatření, Půlrok, NAS


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 14

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 53