Uber: V taxislužbě nastává revoluce. Praha nereaguje

S taxikáři v hlavním městě už roky nikdo nehnul. Turba v taxametrech u mnohých z nich dodnes sviští, kontrolám z magistrátu se vysmívají. Pomůže Uber?
Uber: V taxislužbě nastává revoluce. Praha nereaguje

Taxikářů jsou v Praze přes čtyři tisíce, tedy mnohem více, než kolik by město opravdu potřebovalo. Služby však povětšině nabízejí ubohé. Stačí si přečíst ohlasy turistů na tripadvisor.com z posledních dnů. Možná ale taxikářům ztuhne úsměv na rtech. Na Prahu totiž jako na další evropský cíl zamířila kalifornská společnost Uber.

Klepněte pro větší obrázek 
Uber je moderní služba. Špinavé a licencemi svázané taxíky se špatnou pověstí překonává o světelné roky.

Ta před čtyřmi roky představila a posléze po Spojených státech uplatnila svou ideu – umožnit cestujícím, aby si prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu objednali nejbližší vůz smluvní přepravy a sledovali na mapě, jak se k nim blíží. Po jízdě služba automaticky uhradí řidiči jízdu převodem z platební karty zákazníka.

  • Článek vyšel na zpravodajském portálu E15.cz

„Je to mnohem příjemnější než stát na rušné ulici a mávat na projíždějící vozy. Zmáčknu knoflík a ukáže se auto. A teď jsem králem ulice já,“ komentoval zakladatel Travis Kalanick svou myšlenku.

V Praze se služba právě rozbíhá. Ze dvou třetin ji teď využívají turisté, povětšinou mladší zahraniční návštěvníci, kteří ji znají ze svých zemí. „Naše aplikace běží v Praze jako v prvním městě ve střední Evropě,“ uvedl Rob Khazzan, představitel společnosti Uber. „Nebudu vám říkat, kolik aut máme nyní, ale věřte mi, že máme své plány na další měsíce, půlrok, rok. A zájem ze strany řidičů, majitelů limuzín, poskytovat naši službu je velký. Až překvapivě. Ta čísla lehce naplníme.“

Limuzín s aplikacemi Uber je v Praze zatím snad jen pár desítek. Možná i proto jsou taxikáři v klidu. A zdrženliví zůstávají i představitelé českých firem. Také oni jako kdyby nevěděli, jaký postoj zaujmout.

Německo se postavilo proti

Soud ve Frankfurtu nad Mohanem pomocí předběžného opatření zakázal v celém Německu fungování alternativní taxislužby Uber. Podle soudu představuje internetová aplikace nekalou konkurenci pro běžné taxislužby. Vedení Uberu se chce proti rozhodnutí soudu odvolat.

Uberu konkuruje Jančura

Uberu v Praze přímo konkuruje Tick Tack Taxi, součást Student Agency Radima Jančury. Také ona nabízí zákazníkům vozidla vyšší třídy, bílá Audi, a cílí na podobnou klientelu jako Uber. „Vítáme příchod každé konkurence. To v konečném důsledku ocení především cestující, protože pražská taxislužba nemá dobrou pověst. Tick Tack Taxi však zastává názor, že by osobní taxi přepravu měla zajišťovat společnost, která je držitelem koncese či licence. Pak je pro zákazníka plně identifikovatelná a kontrolovatelná,“ uvedla za Tick Tack Taxi Petra Nováková.

„Pokud tedy jakákoli konkurenční firma dodržuje zákonné podmínky pro provozování osobní taxi dopravy, je vše v pořádku a rozhoduje zákazník. Jestliže však tato pravidla nedodržuje, měla by zasáhnout státní instituce, tedy Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo financí ČR nebo Policie ČR,“ dodala. V případě Uberu ale zatím očividně nic podobného nehrozí. Vždyť jeho příchod do Prahy vyzdvihl také primátor Tomáš Hudeček a žádný politik se neozval proti.

 

Témata článku: Mobilní aplikace, Uber

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • vovann 13. 10. 2016 8:43:41
    Jezdim na letiste z Letiste Express za 400 Kc. http://letisteexpress.cz/
  • Milos Posvar 3. 9. 2014 14:27:21
    Já jsem se přiučil od jedné skupiny našich spoluobčan. :-) Kouknu kde je...
  • Petr Šraier 3. 9. 2014 12:22:14
    Nojo, taxikaření je jednou z posledních bašt cechovních vymožeností...;-)...
Určitě si přečtěte

Jak na Androidu prohodit šipku Zpět a Poslední aplikace

Jak na Androidu prohodit šipku Zpět a Poslední aplikace

** Nevyhovuje vám rozložení funkčních tlačítek na Androidu? ** Aplikace Button Mapper problém vyřeší ** A umí daleko víc. Zpříjemněte si ovládání Androidu

Včera | Kůžel Filip | 18

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

** Některé mobily umí nahrát hovor už v základu. Stačí stisknout button ** Co dělat, když takový mobil nemáte? ** Pomoc je jednoduchá, stačí stáhnout aplikaci ACR

18.  8.  2017 | Kůžel Filip | 41


komerční sdělení

Komerční sdělení