Ubíjejí mobilní telefony naši paměť?

Jeden americký profesor varuje uživatele mobilních telefonů před jejich používáním. Mobily totiž podle něj mohou způsobovat u jejich uživatelů zapomínání. Opravdu můžeme z mobilů zblbnout?
Ubíjejí mobilní telefony naši paměť?

Zajímavou knihu publikoval jistý americký profesor psychologie Kenneth Gergen. Ten tvrdí, že uživatelé mobilů jsou kvůli svým miláčkům podstatně více zapomnětliví. Podle Gergena zapomnětlivost způsobuje paměť v mobilech a kapesních díářích na telefonní čísl, e-mailové a běžné adresy. Gergen totiž tvrdí, že nepoužívání vlastní paměti (mozku) způsobuje jeho pomalé zakrňování. Časem pak můžeme mít problémy si zapamatovat i obyčejnou drobnost.

Sám mám na celou věc úplně jiný názor než dotyčný profesor. Nejčastěji používaná čísla a e-maily si bezesporu pamatujeme, sám znám zhruba deset čísel z paměti, která nevytáčím pomocí telefonního seznamu, ale rovnou je napíšu na displej. K používání diářů a seznamů v mobilech nás bohužel nutí okolnosti. Není v možnostech obyčejného člověka pamatovat si stovky čísel, které ke své práci potřebujeme. Pokud si dotyčný profesor myslí, že bez diáře či jiného „externího pamatováka“ může pracovat, ať si to klidně zkusí.

Je ale pravda, že neexistence pamětí na dřívějších telefonech nás nutila pamatovat si více čísel zpaměti, ovšem i tak si každý z nás určitě dělal spoustu poznámek po papírcích, které pak různě ztrácel. Je tedy prakticky jedno, jestli čísla máme v mobilu nebo na papírku - všechna si stejně pamatovat nikdy nebudeme.

A co vy? Myslíte si, že se stáváme obětmi mobilních telefonů a že mobily ubíjejí naši paměť?

 

Diskuze (16) Další článek: Siemens C45 bude představen v září

Témata článku: Ostatní, Telefony, Mobil, Paměť, Telefon, Mobilní telefon

Určitě si přečtěte