Ubuntu Edge: nechte si vyrobit ten NEJ smartphone

Nebude to levné, nebude to pro každého. Canonical chce vyrobit smartphone z nejlepších materiálů a s nejvýkonnějším hardwarem. Jen musíte zaplatit dopředu.

Začátkem ledna společnost Canonical představila mobilní operační systém Ubuntu. O týden později jsme vám novinku ukázali v pohybu, koncem února firma uvolnila ROM pro Nexus. Pak čas plynul a stále nebylo jasno v tom, jaký záměr Canonical se svým dítkem má. Až teď se na crowdfundingovém (davové financování projektu) webu Indiegogo objevil Ubuntu Edge, projekt toho nejnašlapanějšího smartphonu na světě.

Klepněte pro větší obrázek 
Ubuntu Edge: takhle má vypadat nejlepší telefon světa.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ostré hrany, špičkové materiály a značná míra personalizace. Displej bude krýt safírové sklo.

Více vysvětlí Mark Shuttleworth, člen skupiny Ubuntu (a mimochodem také druhý vesmírný turista, viz Wiki): „Nechceme se stát výrobcem mobilních telefonů, ale chceme vyrobit ten nejlepší smartphone na světě, něco pro opravdové nadšence. A přesně k tomu je skvělý crowdfunding (davové financování projektu), protože jestli se najde tolik nadšenců, ten telefon si prostě nechají vyrobit. Telefon dostanou pouze ti, kteří podpoří kampaň na Indiegogo. Jestli bude tenhle systém fungovat, mohli bychom jej každý rok zopakovat, abychom telefon udrželi na špičce. Abychom dosáhli stanoveného cíle, musíme pokořit všechny rekordy crowdfundingové historie.“

Klepněte pro větší obrázek 
Shuttleworth a spol. nejsou žádní troškaři. Dosavadní crowdfundingový rekord je necelých 6 miliónů dolarů, Canonical na vývoj svého superphonu požaduje 32 miliónů! 

Jak se chce Ubuntu Edge odlišit od konkurence? Nechce dělat kompromisy, nebude se přizpůsobovat potřebám davu a bude drahý. Zapálení fandové ale dostanou to nejlepší, co lze do kapesního zařízení napěchovat. Tak třeba operační paměť bude mít kapacitu 4 GB, tolik ještě žádný mobil nemá. Ani 128GB úložiště není příliš obvyklé. O procesoru ještě není rozhodnuto – až se Canonical pustí do díla, hodlá vzít to nejlepší, co zrovna bude na trhu. Tělo telefonu bude kovové, displej ochrání safírové sklo, které (teoreticky) poškrábe pouze diamant.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ne všechny parametry ale budou nej… Třeba úhlopříčka displeje bude střízlivých 4,5". Tvůrci věří, že větší plocha už by byla zbytečná, ba ke škodě věci. Stejně tak rozlišení displeje nebude trhat rekordy, důležitější prý je kontrast, jas, věrnost barev a čitelnost na slunci. Fotoaparát nebude závodit v počtu megapixelů, zaměří se na kvalitní optiku, rychlou odezvu a schopnosti fotit za horších světelných podmínek. Zajímavě zní zmínka o Li-Ion baterii s křemíkovými anodami – nabídne prý lepší parametry, než obyčejná technologie.

A co software, který vlastně stál u zrodu projektu Ubuntu Edge? Konstruktéři si uvědomují, že by to telefon se zcela novým systémem měl velmi těžké, a tak si při bootování budete moci vybrat. Načte se buď Ubuntu, nebo Android. Data budou oba systémy sdílet. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka z mobilního OS Ubuntu, který jsme nainstalovali na Galaxy Nexus
Klepněte pro větší obrázek 
Tvůrci systému si zakládají na synergii mobilního telefonu a stolního počítače. Chtějí přiblížit dobu, kdy nebude rozdíl ve výkonu a možnostech, pouze ve způsobu použití.

Ubuntu Edge ve zkratce

Jedná se o předpokládané parametry, na projektu se může leccos změnit. Podle tvůrců hlavně k lepšímu…

  • Dual boot: Ubuntu mobile OS & Android. Když telefon zadokujete, na připojeném monitoru se zobrazí plnohodnotná desktopová verze Ubuntu.
  • Mnohojádrový procesor zatím blíže neurčené specifikace.
  • Operační paměť: 4 GB RAM
  • Úložiště: 128 GB
  • Displej: 4,5", 1 280 × 720 pixelů, safírové sklo
  • Fotoaparát: 8 MPx, LED blesk, čelní kamerka o rozlišení 2 MPx
  • Konektivita: dual-LTE, dual-band 802.11n Wi-Fi, Bluetooth 4, NFC, GPS, MHL konektor, 3,5mm jack
  • Další: akcelerometr, gyroskop, senzor přiblížení, elektronický kompas, barometr, stereo reproduktory, dvojitý mikrofon (odstranění okolního hluku)
  • Baterie: Silicon-anode Li-Ion
  • Rozměry: 64 × 9 × 124 mm
Diskuze (141) | Nokia Lumia 625: největší neznamená nejdražší

Témata článku: Android, Smartphony, Kuriozita, Koncepty, Samsung Galaxy Nexus, Desktopová verze, Edge, Značná míra

Určitě si přečtěte

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

** Stojíte o In kartu, ale nikdy se vám nechtělo ji složitě vyřizovat? ** S aplikací Můj Vlak je to snadné, fyzicky už kartu potřebovat nebudete ** 25% sleva na tři roky vyjde na necelou tisícovku, pro mladé 490 Kč

Dnes | Pospíšil Aleš | 14

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

** Vivo všem vypálilo rybník, má první smartphone se čtečkou v displeji ** Vivo začne prodávat v prvním čtvrtletí a brzy dostane řadu konkurentů ** Čtečka od Synaptics pracuje s OLED panely, IPS displeje mají smůlu

Včera | Chroust Martin, Kůžel Filip | 105