Učitel WordTiger: Angličanem za měsíc v tramvaji

Vyzkoušeli jsme aplikaci pro výuku cizích jazyků na mobilním telefonu v kombinaci s webem. Platí se jen za přenesená data a pro začátečníky představuje WordTiger velmi zajímavou alternativu drahým jazykovým kurzům.
Učitel WordTiger: Angličanem za měsíc v tramvaji
Tuzemská firma Softmach vyrobila zajímavý produkt pro výuku cizích jazyků takříkajíc „za chodu“. Na jejím vývoji se podílela i známá společnost LANGMaster. Jejich WordTiger je aplikace kombinující výuku přes internet a pomocí mobilního telefonu; začít s lekcí tedy můžete v pohodlí kancelářského křesla, zbylá slovíčka se doučíte cestou v tramvaji.

Dvě stejná prostředí

Nový uživatel se může s programem seznámit pohodlně nejprve na webových stránkách. Potřebná je registrace, ve které je povinná jen přezdívka a heslo. Potom už se můžete rovnou vrhnout do víru anglického a německého světa. K dispozici jsou zatím jen tyto dvě jazykové mutace, v případě oblíbenosti aplikace mezi uživateli se třeba dočkáme i dalších světových jazyků.

Pravé kouzlo výukového programu WordTiger vynikne až tehdy, když jej budete provozovat i na mobilním telefonu. K tomu je potřeba aplikaci stáhnout z webu odesláním objednací SMS zprávy. Stojí 6 korun. K dispozici jsou javová i symbianová verze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Startování WordTiger • úvodní obrazovka

Prostředí aplikace je na chlup stejné jako internetová verze. Dá se tak přecházet při výuce z kanceláře na ulici bez větších potíží – jste ve stále stejné „virtuální třídě“. Vlevo je pruh s hlavními ikonami pro pohyb v aplikaci. Vzhled hlavního okna lze přizpůsobit, některé složky výuky nemusíte mít na očích, pokud nebudete chtít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí hlavní nabídky

Funkce za funkcí a sem tam moucha

Za všemi kategoriemi jsou dvě čísla oddělená lomítkem. První označuje počet aktuálně přidaných slovíček, druhé potom jejich celkový počet v denní lekci. Přidávat můžete do sytosti, možné jsou i stovky výrazů najednou. Velmi mi ovšem vadila nemožnost odebrání „naklikaných“ výrazů. Dá se jenom přidávat.

Při plné nabídce je na prvním místě slovník. Vyhledává výrazy v on-line databázi, rovnou přidává i ukázkové věty. Čerpá je z vytvořených lekcí, takže se se stejnými větami potkáte i během výuky. Velmi užitečné jsou idiomy – ustálená slovní spojení. Pak tu jsou i neúspěšně zopakovaná slovíčka. Pokud budete přidávat do denního kroku pojmy z této kategorie, bude vybráno vždy nejstarší neúspěšně zopakované slovíčko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávání výrazu ve slovníku

V pravé části displeje se zobrazuje stupeň vašeho pokroku ve výuce. Jsou to barevné sloupce s dílky různých barev pro odlišení desítek, stovek a tisíců probraných slov. Čísla pod sloupci udávají celkový počet výrazů probraných na dané úrovni obtížnosti.

Během výuky se zobrazuje v horní polovině displeje anglické zadání. V duchu si jej přeložíte, potom kliknete na otazník a objeví se správný ekvivalent. Podle vlastního svědomí kliknete na „znám“ nebo „neznám“, popřípadě si můžete větu označit pro pozdější přezkoušení. Pokud se vám bude zdát sekce příliš lehká, dá se rovnou celá označit za vyzkoušenou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka anglických zadání a českých ekvivalentů

WordTiger spatřil světlo světa v říjnu tohoto roku, tedy v době nedávné. Proto se při jeho provozu setkáte s „nedodělky“, kdy třeba lišta s otazníkem přeskakuje podle polohy kurzoru do horní části a někdy tak zabraňuje pohodlnému čtení zadání.

Klepněte pro větší obrázek
Otazník občas překrývá zadání

Nejprve chaos, později spokojenost

První setkání s WordTiger budí zmatek i ve zkušeném uživateli mobilního telefonu s operačním systémem. Nikdo z těch, které jsem měl možnost při zkoušení programu sledovat, si nebyl nastavením a pohybem v nabídce jistý napoprvé. Jistě, je těžké vměstnat obsáhlou nabídku na displej telefonu, ale třeba roletkové menu by zafungovalo lépe. Velmi prospěšná by byla i podrobná nápověda, podobná, jaké se vám dostane na webu.

Řekněme tedy, že ovládání chce cvik. Vykoupením za hodiny zvykání je ovšem skvělá synchronizace s webovou verzí programu. V praxi to funguje tak, že začnete s výukou třeba ráno doma, potom jdete do práce a pokud to s učením myslíte opravdu vážně, zapnete si WordTiger třeba na obědě. Veškerá nastavení i výběr slovíček a témat pro daný den mají vliv na webovou i mobilní verzi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti podrobného nastavení vzhledu a chování aplikace

Synchronizace na základě přihlašovacího jména a hesla probíhá prakticky neustále. Kvůli tomu a třeba i kvůli hledání v online slovníku se může hodit paušál pro neomezená data. Pak vás lekce cizího jazyka přijdou opravdu levně, v podstatě za ně nic nezaplatíte.

Pro úplnost přidám hodnoty přenosu za čtyři minuty provozu WordTiger. Za tu dobu jsem stihnul projít jednu tematickou lekci včetně starších slovíček na zopakování, vyhledal jsem dva výrazy ve slovníku a upravil nastavení:

  • upload: 6 kB
  • download: 14 kB

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další ukázka z lekce

Skutečně Angličanem?

Je jasné, že kdo se nebude chtít učit, nebo kdo počítá se zázraky, ten bude z WordTiger zklamaný. Počítejte, že s aplikací se zatím dostanete jen málo přes úroveň začátečníka, okusíte „pre-intermediate“. Je to dáno složitostí výrazů a slovíček, časová souslednost by se na mobilním telefonu učila také poměrně špatně. Učitel, nebo ještě lépe rodilý mluvčí je pro některé jazykové záležitosti nenahraditelný. Obzvláště absence kvalitního anglického hlasu bude nováčkům chybět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výběr tematického okruhu • vnitřní sekce a počet výrazů

WordTiger bych viděl jako výborného pomocníka pro „ruskou“ generaci mobilních uživatelů. Mám teď na mysli ty, kterým povinný jazyk byl ruský a angličtina nebo němčina se jich dotýká až z televize, novin, letáků. S touto aplikací lze při troše píle získat velmi dobrý jazykový základ. Autoři navíc připravují pro následující rok vylepšení v podobě demonstračních videí nebo třeba výkladového slovníku. Doufejme jen, že zůstane u šesti korun za stažení i u volného datového přístupu.

Diskuze (7) Další článek: Sony Ericsson W550i: walkman podruhé a levněji (test)

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Rodilý mluvčí, Měsíc, Word, Učitel


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31