Události, které pohnuly mobilním světem

Připravili jsme přehled nejdůležitějších událostí mobilního světa uplynulých dvanácti měsíců. Některé z nich měly zásadní vliv, až se zem otřásala. Přišli mohykáni z řad telefonů i služeb operátorů. Navíc se dozvíte, o co byl u nás největší zájem.
Události, které pohnuly mobilním světem

Připravili jsme přehled důležitých představení mobilních telefonů, dění mezi operátory, vyzkoušení nejtenčích mobilů na vlastní kůži a dalších podstatných záležitostí, které se minulý rok udály. Díváme se na ně očima MobilManie, tak, jak zprávy redakci zasahovaly. Pro sváteční návštěvníky povinné čtení, pro zkušené uživatele oprášení paměti. Každý měsíc má vyhrazenu zvláštní kapitolu, na konci každé pak najdete tři nejčtenější recenze.

Tip: Celý článek si můžete přečíst nerozdělený v textové verzi

Leden

První měsíc v roce nebyl přívětivý pro výrobce mobilních telefonů Samsung. Na web se totiž nekontrolovaně dostaly informace a zejména obrázky celé nové řady připravovaných telefonů. A to si Samsung dal předsevzetí, že své nové modely nebude představovat o mnoho dříve než před samotným uvedením na trh či výstavou. Někdy se prostě nezadaří.

Eurotel rozjel kampaň na podporu datové technologie CDMA. Třetí měsíc používání byl zdarma. Nabídka měla ale pár háčků – výhodná byla prakticky jenom pro nové zákazníky, kteří si koupili modem za plnou, nedotovanou cenu, anebo pro ty, kteří se Eurotelu upsali na dvě léta.

Do redakce dorazil malý komunikátor od Nokie, model 9300. O sourozenci Nokie 9500 jsme informovali velmi podrobně a průběžně. Sledovali jste fotogalerii, jeho parametry v katalogu, nakonec obsáhlou megarecenzi a bohužel i zprávu o zpoždění uvedení na trh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 9300

V první půli měsíce jsme psali o nově připravovaných levných telefonech Motoroly. V lednu se v Las Vegas konal veletrh spotřební elektroniky CES, na kterém pak výrobce představil kromě již zmíněné levné řady i špičkové modely.

Úspěch i zmar čekal v lednu Siemens. Tomu se podařilo dosáhnout závratné rychlosti v datovém bezdrátovém přenosu do mobilních zařízení, a to celého jednoho gigabitu za sekundu. Zanedlouho poté se však potvrdilo, že nad mobilní divizí Siemensu se začínají stahovat mraky a že nebude trvat dlouho a společnost se bude muset prodat. Aby toho nebylo málo, Siemensu se stalo něco podobného jako ve stejném měsíci Samsungu – unikly obrázky nových telefonů.

Zrecenzovali jsme pro vás i Samsung D500 – špičkový vysouvací model, ve kterém se podařilo odstranit snad všechny výtky, kterými jsme častovali starší modely. Telefon má velmi dobrý megapixelový fotoaparát, přehrávač MP3, obrovskou paměť a skvostný displej.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung D500

Dalším pánem – nebo spíš slečnou – na holení byla extrastylová Nokia 7280. Buřtíkový mobil, do kterého byste jenom stěží řekli, že jde o telefon. Přesto mu nechybělo rádio, Bluetooth, 50 MB paměti, ani fotoaparát. Horší to bylo s psaním zpráv a kvalitou konstrukce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 7280

Nadále se činila i Motorola – po nebývalém úspěchu Razru V3 se pustila do práce na nových telefonech, které budou následovat design a styl „žiletky“. Třikrát větší prodej než se původně očekávalo je docela pádný důvod, proč produkci tenkých telefonů s leptanými klávesnicemi rozvíjet.

Aby se trh oživil ještě před tím, než dorazí nové modely, představil americký výrobce černou variantu Razru. Pro čtenáře, kteří požadují perfektní byznysový telefon a nechtějí se tahat s velkými komunikátory přichystal výrobce špičkovou MPx220 s operačním systémem Windows Mobile.

     
Motorola MPx220 

Do soupeření s MPx220 se pustil chytrý Eurotel Smartphone II. Funkčně byly oba telefony shodné, Eurotel měl výhodu dřívějšího nástupu na trh. Windows Mobile v lednu prostě bodoval.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Eurotel Smartphone II

Recenze, které vás v lednu nejvíce zajímaly:

Bude stačit, když vyjmenuji některé funkce: Bluetooth, přehrávač MP3, velmi dobrý megapixelový fotoaparát, obrovská paměť, naprosto špičkový displej ... To je D500 – první Samsung, který vezme na milost i zhýčkaný technoid. Samsung v něm opravil všechny výtky, které jsme k jeho telefonům kdy měli.

Motorola MPx220 se dostala na úplnou špičku žebříčku mobilních telefonů. Je to smartphone postavený na systému Microsoft Windows Mobile a skvěle spolupracuje se stolním počítačem. Motorola navíc přidala Bluetooth a megapixelový fotoaparát.

Po letech čekání nyní Nokia nabízí dokonce dva komunikátory najednou. Novinka 9300 umí v podstatě totéž jako druhý model 9500 Communicator, je však menší, hezčí a k tomu ještě levnější. Nebo se najdou i nevýhody? Přečtěte si rozsáhlou recenzi, ve které Nokii 9300 také srovnáváme s větším 9500 Communicatorem.


V únoru razantně zlevnila Motorola Razr V3 a Sagem nás překvapil svým modelem MyX-8

Témata článku: Ostatní, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, Motorola E1070 , Motorola MPx220, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Motorola Razr V3i, Motorola Rokr E1, Motorola V635, Neonode N1m, Nokia 3230, Nokia 3250, Nokia 3250 XpressMusic, Nokia 5140i, Nokia 6020, Nokia 6060, Nokia 6101, Nokia 6111, Nokia 6230i, Nokia 6233, Nokia 6270, Nokia 6280, Nokia 6681, Nokia 7270


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 140

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 125

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

** Oficiálně to sice není Xiaomi, ale poměr cena/výkon má skvělý ** Dobrá výdrž, pěkné fotky a spolehlivá čtečka jsou hlavní zbraně ** Zklame horší odladěnost prostředí a slabší výsledky videa

Jakub Vrbacký | 18

Asus Zenfone 6 je futuristický robot. S překlápěcím foťákem budou selfíčka bez kompromisů

Asus Zenfone 6 je futuristický robot. S překlápěcím foťákem budou selfíčka bez kompromisů

** Asus ve Valencii představil vlajkový model Zenfone 6 ** Nejvíce zaujme netradičním řešením překlopného fotoaparátu ** Líbit se bude i futuristický design, špičková výbava a přijatelná cena

Jan Láska, Martin Miksa | 79

Babiš chtěl reálné ceny mobilního internetu. Odpověď operátorů ho naštvala

Babiš chtěl reálné ceny mobilního internetu. Odpověď operátorů ho naštvala

** Operátoři nedodrželi, co slíbili. Babiše mlžení asociace naštvalo ** Dostal jen nic neříkají dokument s veřejně dostupnými daty a grafy ** Premiér teď zkusí jednat s každým operátorem zvlášť

Aleš Pospíšil | 91