Události, které změnily mobilní svět

Připravili jsme přehled nejdůležitějších událostí mobilního světa uplynulých šesti měsíců. Některé z nich měly zásadní vliv, až se zem otřásala. Přišli mohykáni z řad telefonů i operátorů. Navíc se dozvíte, o co byl u nás největší zájem.
Události, které změnily mobilní svět
Kapitoly článku

Květen

Pátý měsíc v roce jste si mohli přečíst obsáhlou recenzi chytré Nokie 6681. Představena byla již v únoru a potvrdilo se nám, že jde zatím o to nejlepší, co Series 60 nabízí.

V květnu se konalo další dramatické zlevňování Motoroly Razr V3, které se podařilo dostat pod magickou hranici deseti tisíc. Při zahájení prodeje se přitom „žiletka“ prodávala za cenu převyšující dvacet tisíc.

Asociace TIPA (Technical Image Press Association) udílela po novu i ceny mobilním telefonům s vestavěnými fotoaparáty. Prvním vítězem nové kategorie se stal Sony Ericsson K750i. Možnosti napsání recenze jsme se nemohli dočkat, fotografie z Clary vypadaly totiž opravdu báječně.

Závan budoucnosti a rozhodně zajímavou podívanou přinesla projekční laserová klávesnice od i-Techu. Cena ovšem nebyla z nejnižších, nedalo se psát česky a bylo potřeba pracovat v šeru, jinak byly kontury kláves málo znatelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily tlačítek laserové klávesnice

Samsung dokázal, že je schopen vyrobit podobně tenký model, jako to umí Motorola se svými leptanými klávesnicemi. Telefon s označením SCH-V740 byl představen v Koreji a už se o něm nějakou dobu šuškalo. Dost možná i toto mělo souvislost s uzavřením technologického paktu mezi zmíněnými dvěma výrobci, ke kterému došlo k němu před pár dny v červenci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung SCH-V740

Velkému zájmu čtenářů se těšila recenze Siemensu M75 a Nokia představila extrémně stylovou (a rovněž extrémně drahou) limitovanou verzi véčka 7270 s označením Versace Edition.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 7270 Versace Edition

Německý časopis Connect zveřejnil výsledky testu poruchovosti mobilních telefonů. V tabulce podle výrobců vycházely jako nejvíce poruchové telefony značky Motorola (23,9 % porouchaných mobilů v rámci značky). Jako vítěz byl označen Sagem se 3,9 % špatně fungujících kusů produkce.

Květen se nesl i v duchu změn logotypů značek Nokia a Eurotel. Zatímco Nokia si změnila pouze písmo sloganu „Connecting People“, Eurotelu přepracoval logo a grafický styl. Nutno říci, že dosti rozporuplně.

Na poslední den měsíce si společnosti TIW a Vodafone ponechali oficiální oznámení, že český Oskar a rumunský MobiFon mají nového majitele. Vodafone zaplatil 3,5 miliardy dolarů a stal se tak stoprocentním vlastníkem českého operátora. Do ČR vstoupila druhá globální značka.

Recenze, které vás v květnu nejvíce zajímaly:

Začal se prodávat nový chytrý telefon: Nokia 6681. Je to hezčí nástupce předchozího modelu, má lepší displej, praktickou krytku objektivu a velice užitečný pohled na aktuální události v kalendáři hned na hlavním displeji. Přečtěte si první recenzi.

Nevadí mu pády, prach ani déšť. M75 je dalším zástupcem v řadě úspěšných odolných telefonů Siemens. V obrněném těle se ukrývá špičková výbava zahrnující megapixelový fotoaparát, Bluetooth, MP3 přehrávač nebo slot pro paměťové karty.

Siemens CX75 je prvním telefon z nové řady, který vstoupí na náš trh. Oproti svému úspěšnému předchůdci se může pochlubit megapixelovým fotoaparátem, Bluetooth, podporou paměťových karet a jemnějším displejem. Navíc přidává mírně extravagantní design.


V červnu Eurotel omezil CDMA, začala vysílat první mobilní televize u nás a konal se souboj roku mezi Nokií 6230i a Sony Ericssonem K750i

Témata článku: Ostatní, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, Motorola MPx220, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Motorola V635, Nokia 3230, Nokia 5140i, Nokia 6020, Nokia 6060, Nokia 6101, Nokia 6111, Nokia 6230i, Nokia 6270, Nokia 6280, Nokia 6681, Nokia 7270, Nokia 7280, Nokia 8800, Nokia 8800 Arte, Nokia 8800 Carbon Arte, Nokia 8800 Gold Arte, Nokia 8800 Sapphire Arte, Nokia 8800 Sirocco


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 129

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 30

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27