Události, které změnily mobilní svět

Připravili jsme přehled nejdůležitějších událostí mobilního světa uplynulých šesti měsíců. Některé z nich měly zásadní vliv, až se zem otřásala. Přišli mohykáni z řad telefonů i operátorů. Navíc se dozvíte, o co byl u nás největší zájem.
Události, které změnily mobilní svět
Kapitoly článku

Únor

Největším šokem – nutno dodat příjemným – bylo brutální snížení ceny Motoroly Razru V3 z původních dvaceti tisíc na částku o šest tisíc nižší. Jak již dnes víme, další pád ceny nás měl ještě čekat.

V únoru společnost Symbian Limited představila novou, devátou verzi operačního systému Symbian pro mobilní telefony. Důraz byl tentokrát kladen na technologie určené pro mobilní sítě 2,5G a 3G.

Poprvé jsme měli možnost vyzkoušet si na vlastní kůži levný smartphone od Nokie s označením 3230, který se na trh chystal teprve v dubnu. Na plnou recenzi jsme tedy teprve čekali, ale již teď bylo jasné, že půjde o velmi schopný chytrý telefon a díky ceně i takříkajíc „lidový“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 3230

Fanoušky značky Sony Ericsson a nejen je jistě potěšily první živé obrázky chystaného nástupce K700i, skvostného modelu K750i – tehdy ještě s kódovým označením Clara.

Únor byl i měsícem velkého soudního sporu. Již delší dobu se totiž táhla kauza, kdy se do Oskara volalo ze sítí Eurotel i T-Mobile dráže, než mezi těmito operátory navzájem. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže po řádném vyšetření celé situace nakonec v únoru uložil Eurotelu a T-Mobilu mnohamiliónové pokuty za zneužití dominantního postavení na trhu. Konkrétně se jednalo o částku 48 miliónů pro Eurotel a 15 miliónů pro T-Mobile, tehdy ještě RadioMobil. T-Mobile spor postoupil ještě nejvyššímu správnímu soudu a podařilo se mu uhájit se. Eurotel však zaplatit musel.

Nokia nám připravila prazvláštní komunikátor 7710. Prazvláštní tedy svým vzhledem, funkcemi vpravdě multimediální. Byl poměrně pomalý, zato s ohromným displejem. Ergonomie ovládání nebyla dobrá, skvěle se ale prohlížel internet. Klady a zápory se tu bily jako o život. Ba co víc, na našem trhu se Nokia 7710 neohřála příliš dlouho.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 7710

Mile nás překvapil Sagem, a to díky svému nejlepšímu mobilu, který zatím vyrobil: MyX-8. Škoda jen až příliš zapuštěného joysticku a pomalejšího ovládání. Displej ale byl opravdu skvostný a i dnes patří mezi nejlepší, na které se mohou uživatelé dívat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sagem MyX-8

Oskar si požádal o licenci pro síť třetí generace a ČTÚ mu ji koncem měsíce přidělil. Právě do konce února měl Oskar na třetí licenci UMTS přednostní právo před ostatními zájemci. Eurotel a T-Mobile licenci vlastní již několik let. Kupovali ji ovšem dráž – Oskara přišla na „pouhé“ dvě miliardy korun.

O největší dění v únoru se ale zaručeně postaral 3GSM World Congress, na kterém řada výrobců představila své novinky. A že jich nebylo málo.

Mezi největší perly patřily bezesporu Samsungy D720 a E720. První zmiňovaný model měl zabudovaný operační systém Symbian a šlo o typicky manažerský, vysouvací mobil. U nás se ho ale nedočkáme, český distributor smartphonům moc nevěří. Samsung E720 pak představoval dobře vybavený mobil véčkové konstrukce a tentokrát již bez operačního systému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung D720 a E720

O velký zájem neměla nouzi ani Nokia se svými chytrými dvojčaty Series 60, modely 6680 a 6681. Druhému jmenovanému chybí pouze podpora sítí 3G a s tím spojená druhá kamera na přední straně. Rozhodně ale oba telefony představují to nejlepší, co chytrá řada Series 60 doposud mohla nabídnout. Nokia se posléze rozhodla model 6680 v České republice neprodávat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6681

Lahůdkou byly bezesporu i novinky od Motoroly, a to především již z dřívějška známá černá varianta Razru, supertenký SLVR V8, anebo neobyčejně kulaté černé véčko PEBL V6 s vertikálně umístěným vnějším inverzním displejem. Jde o luxusní modely, takže na místě je použití leštěných kovů. Motorola navíc představením SLVR V8 ukázala cestu, jakou se budou ubírat nové tenké telefony.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola Pebl V6

Recenze, které vás v únoru nejvíce zajímaly:

Vypadá jako běžný stolní telefon. Navíc se tak i chová: má jednoduché ovládání, velká tlačítka, obrovské písmo na displeji... Je to zkrátka ideální telefon pro seniory. Místo k zásuvce pevné telefonní sítě se do něj ale zasune karta SIM. Přečtěte si recenzi světového výrobku české firmy Jablotron.

Na mobilní telefon jako je Nokia 6020 zřejmě řada lidí čeká. Nabídne jim totiž všechno, co potřebují, a nevypadá jako z cirkusu. Je to střídmý a konzervativní telefon střední třídy, jaký Nokii velmi dlouho chyběl. Přečtěte si podrobnou recenzi.

Je to první Nokia s dotykovým displejem – s obrovským displejem. Má megapixelový fotoaparát, používá novou verzi Symbianu a výrobce nelže, když říká, že je multimediální. Připravili jsme velmi podrobnou recenzi.
 

Březen byl ve znamení CeBITu a představení skvostných novinek Nokie 6230i a Sony Ericssonu K750i

Témata článku: Ostatní, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, Motorola MPx220, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Motorola V635, Nokia 3230, Nokia 5140i, Nokia 6020, Nokia 6060, Nokia 6101, Nokia 6111, Nokia 6230i, Nokia 6270, Nokia 6280, Nokia 6681, Nokia 7270, Nokia 7280, Nokia 8800, Nokia 8800 Arte, Nokia 8800 Carbon Arte, Nokia 8800 Gold Arte, Nokia 8800 Sapphire Arte, Nokia 8800 Sirocco


Určitě si přečtěte

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73

Vybrali jsme 12 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 12 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 12 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 37

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný model ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 36