Udílení licencí na sítě UMTS klepe na dveře

Zítra zveřejní ČTÚ podmínky pro udělení licencí na provozování sítě UMTS. Jak vidí udílení licencí naši operátoři? Je ČR vůbec dost velká pro čtyři operátory?
Udílení licencí na sítě UMTS klepe na dveře

Co chce vláda

Vláda počítá s příjmem do státního rozpočtu ve výši 20 miliard Kč, což znamená, že každý operátor by měl zaplatit pět miliard Kč jen za to, aby mohl začít investovat ještě několikanásobně větší částky do výstavby sítě. I když se proslýchá, že by cena za licenci mohla být „pouhé“ čtyři miliardy, operátoři ji považují za přehnaně vysokou. Určitě si řeknete: „Takový operátor má spoustu peněz.“ Jenže to není zase až tak přesné. Ano, kupříkladu takový RadioMobil vybere od svých zákazníků 1 480 000 000 Kč měsíčně (průměr za loňský rok), ale jeho čistý zisk za rok 2000 činil pouze 1 712 000 000 Kč. Ostatní finanční prostředky šly do umoření úvěrů a na údržbu a rozvoj stávající GSM sítě. Na licenci za pět miliard Kč by tedy RadioMobil našetřil až za příští tři roky, za předpokladu, že by se mu dařilo tak jako v loňské roce. Pro srovnání: čistý zisk za rok 1999 činil u RadioMobilu „pouze“ 865 milionů Kč.

Chceme vůbec čtyři UMTS sítě?

Zkusme se teď trochu zamyslet nad počtem licencí. ČTÚ chce na UMTS udělit celkem čtyři licence. Tři by měli dostat stávající operátoři sítí GSM a o majiteli čtvrté licence by měla rozhodnout dražba. Otázka ale zní jestli se vůbec najde operátor, který bude natolik velký optimista, že si koupí drahou licenci na provoz sítě UMTS, zaváže se k plnění podmínek ČTÚ a pak začne stavět síť za desítky miliard Kč doslova na zelené louce. Bude totiž muset vybudovat veškerou infrastrukturu, kterou ostatní operátoři již několik let mají. Čtvrtý operátor se tedy asi bude muset spojit s nějakou společností, která má již nataženou po republice vysokorychlostní síť. Je tedy možné, že se setkáme opět s konsorcii jako byl kdysi Nový Mobil, kde bude figurovat nějaký budoucí operátor pevné sítě a nějaká zahraniční telekomunikační společnost.

Podle mého názoru jsou však čtyři licence na UMTS na naši malou zem moc. Když si nedávno nechala společnost Nokia udělat průzkum, kolik Čechů by tak mohlo chtít používat UMTS, vyplynulo z něj, že přibližně 700 tisíc občanů by chtělo rozhodně sítě třetí generace využít, 1,2 milionu obyvatel by mělo o UMTS vcelku zájem a 1,8 milionu obyvatel by o UMTS mohlo uvažovat. Podtrženo a sečteno: ČR má v současnosti v tom naprosto nejideálnějším případě pouze 3,7 milionu potenciálních uživatelů nových sítí, což je pro čtyři operátory neskutečně málo, pro tři operátory hodně málo, pro dva operátory celkem málo a pro jednoho operátora je to zhruba jen tak tak, aby byl schopný nabídnout „rozumné“ ceny. Všichni respondenti tohoto průzkumu se totiž shodli na tom, že by byli ochotni za využívání služeb UMTS platit maximálně 1 050 Kč měsíčně.

Jak by mohlo vypadat UMTS u nás reálně?

ČR je tedy příliš malá i pro dvě či tři efektivně fungující UMTS sítě. Ideálním řešením by pravděpodobně bylo, kdyby UMTS licenci stát prodal nějaké jiné společnosti než jsou stávající provozovatelé sítí GSM a kdyby ten, kdo UMTS licenci získá, měl povinnost uzavřít smlouvu se všemi třemi stávajícími operátory sítí GSM, a to za stejných, pevně stanovených podmínek. Služby UMTS by pak nabízeli celkem 4 operátoři, ale fyzicky by měla ČR pouze jednu síť. Možným řešením by také bylo, když by každý operátor měl za úkol pokrýt 25 procent populace a všichni operátoři by mezi sebou měli vnitrostátní roaming. Nám by to ušetřilo životní prostředí a operátorům finance. Tohle všechno jsou ale pouze vize a to, jak to ve skutečnosti dopadne do jisté míry záleží na zítřejším rozhodnutí ČTÚ.

Témata článku: Operátoři, O2, Vodafone, Ostatní, T-Mobile, Vnitrostátní roaming, UMTS, Vysokorychlostní síť

Určitě si přečtěte

Vánoční ceník O2: slevy za úpis, iPhone X, Nokia 8 a Xiaomi Mi A1

Vánoční ceník O2: slevy za úpis, iPhone X, Nokia 8 a Xiaomi Mi A1

** Kvalitu za rozumnou cenu nabídne Xiaomi Mi A1 za 6 496 Kč ** Štědrý Ježíšek může pod stromeček naložit Nokii 8 ** Chcete-li ušetřit na HW, je tu vánoční akce, ale musíte uzavřít smlouvu

6.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 2

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

** Ve zvýhodněné kategorii „pro věrné“ je tento měsíc 13 modelů ** Prosincovou novinkou je nejvybavenější Nokia s „čistým“ Androidem ** Pokud upíšete duši na dvě léta, dostanete slevu 2 000 Kč

4.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

T-Mobile před Vánoci zvýhodní Samsungy. Ježíšek donese dva za cenu jednoho

T-Mobile před Vánoci zvýhodní Samsungy. Ježíšek donese dva za cenu jednoho

** Novinky nejsou, ale tři roky starý 32GB iPhone 6 koupíte pod 10 tisíc ** Kvalitu za rozumnou cenu nabízí o tisícovku zlevněné Honory 8 a 6X ** Neprohloupíte ani s Nokií 5, která klesla o 500 Kč a stojí pod 5 tisíc

2.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 7