U:fon a MEC, operátoři-bratranci

Mají stejné rodiče, přesto prý nejsou bratři. V Polsku se chystá nový operátor, který má lecos společného s U:fonem.

Nejmladší mobilní operátor na českém trhu mohl mít zahraničního sourozence. Česko-slovenské finanční skupině Penta Investments totiž kromě českého U:fona patří i polská společnost Mobile Entertainment Company (MEC). Ta vznikla v srpnu roku 2006 (značka MEC se používá od května 2007), několik měsíců po založení zeleného operátora. Výraznější aktivitu v oblasti telekomunikací společnost začala vyvíjet až nyní. Na lukrativní polský trh Penta vstoupila již před několika lety. Jozef Janov, který zodpovídá za expanzi finanční skupiny do Polska, přednedávnem prohlásil, že pro investiční skupinu má polský trh obrovský potenciál. Svědčí o tom i fakt, že již nyní Penta v Polsku ovládá pět společností. Vlastní sázkovou kancelář Profesjonal (sesterská společnost české Fortuny), mezinárodní síť lékáren Dr. Max, poskytovatele kabelového připojení Stream a obchodní síť Žabka, do které patří téměř dva tisíce obchodů.

Jeden virtuální, druhý s vlastní sítí

Cílem Penty je vybudovat v Polsku konkurenceschopného virtuálního mobilního operátora. Pro finanční skupinu, která spravuje majetek ve výši 860 milionů eur, jistě není problém do světa telekomunikačního byznysu vstoupit ihned. Se svým vstupem na trh ovšem Penta příliš nepospíchala, zřejmě se chtěla vyvarovat některých technických problémů, které se vyskytly u českého U:fona. Ačkoliv oba projekty spolu nesouvisejí, patří pod stejná křídla, jistá souvislost se tedy nabízí.

Zástupci zeleného operátora se dnes dušují, že s výsledky U:fona jsou spokojení a celková čísla jim dávají za pravdu. Operátor zapracoval na posílení sítě, ale co se týče pokrytí, za svými konkurenty pořád ještě zaostává. Pro datové služby U:fon využívá technologii EVDO CDMA 2000 Rev.A, která ve své specifikaci uvádí rychlost stahování 3,1 Mb/s a odesílání 1,8 Mb/s. Jsou to jen teoretické hodnoty, za běžných podmínek nedosažitelné. V reálných podmínkách U:fonův fofr internet pracuje průměrnou rychlosti kolem 1Mb/s (download), což je na mobilní bezdrátové připojení údaj velmi slušný a srovnatelný s HSDPA či T-Mobile 4G. V oblasti datových služeb je tedy nejmladší český operátor svým soupeřům zdatným konkurentem. Pro polskou MEC pak dobrou inspirací.

Polský telekomunikační trh je značně silnější než ten český a na poli mobilních operátorů je v Polsku větší konkurence. Možná i proto se MEC do žádného souboje zatím nevrhá. Se spuštěním virtuálního mobilního operátora se počítá v první polovině tohoto roku. Ke svému startu firma počítá s deseti zaměstnanci. Společnost podepsala dohodu s polským operátorem Polska Telefonia Cyfrowa (patřící německému T-Mobilu), který provozuje sítě ERA a Hevah. MEC se tak stane třetím virtuálním operátorem, který bude využívat sítě PTC. S počtem více než 12 milionů zákazníků PTC patří mezi největší mobilní operátory v Polsku. MEC v současné době zvažuje vstup i na další trhy, podle tiskových materiálů je ve fázi jednání s několika operátory z různých zemí. K poskytování svých služeb virtuální operátor využívá síť některého ze stávajících operátorů, ale provozuje je pod vlastní značkou. Původně chtěla Penta vstoupit nejdříve na slovenský trh, po několikaměsíčním jednání s místními operátory z toho nakonec sešlo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Původní záměry Penty jsou mnohem širší. Kromě Polska a ČR má tato investiční skupina zájem i o trh slovenský a maďarský. Cílem je sjednotit všechny trhy Višegradské čtyřky (V4) a nabízet zákazníkům stejnou nabídku zboží a služeb pod stejnou značkou a logem. Výběr států V4 vychází z podobného vývoje telekomunikačních trhů, což umožňuje sladit nabídku a snadněji řešit různá technická úskalí.

Velmi nás zajímalo, jestli se dá očekávat nějaké sblížení polského virtuálního operátora MEC s českým U:fonem. Podle vyjádření tiskové mluvčí společnosti Penta Investments Jany Studničkové spolu oba projekty nijak nesouvisejí. Jde o investici s odlišným záměrem, proto také nemůžeme očekávat žádné výhody ze spojení. U:fon funguje jako klasický mobilní operátor s vlastní sítí na bázi technologie CDMA. Oproti tomu projekt společnosti MEC má fungovat jako virtuální mobilní operátor (MVNO). Nebude vlastnit žádnou síť a své služby nabídne na základě dohody s už zavedenými polskými operátory. O značce, pod kterou MEC vstoupí na polský trh, se zatím nic neví. Jak uvedla tisková mluvčí, s určitostí nepůjde o U:fon.

Diskuze (4) Další článek: Pěkná televizní reklama od Garminu

Témata článku: Operátoři, U:fon, Bratr, Polský trh

Určitě si přečtěte