U:fon jde do insolvence. Na vlastní návrh

U:fon vyhlašuje insolvenci. Zákazníků se prý nedotkne. Neúspěch vidí v neochotě ČTÚ a stávajících GSM operátorů. Přesto slibuje světlé zítřky.
U:fon jde do insolvence. Na vlastní návrh

U:fon míří do insolvence. Společnost MobilKom, a.s., provozující síť se zeleným mužíčkem ve znaku, to oznámila před několika okamžiky v tiskové zprávě. Důvodem je očištění operátora od velkého úvěrového zatížení z minulosti a zajištění jeho budoucího fungování. Tento administrativní krok prý nijak neovlivní poskytování služeb stávajícím a novým zákazníkům U:fona.

MobilKom, a. s., český operátor poskytující mobilní a pevné připojení a hlasové služby pod značkou U:fon, projde v příštích měsících restrukturalizací v rámci insolvenčního řízení. Dohodli se na tom dnes vlastník a management společnosti jako na dalším kroku ozdravění provozu čtvrtého mobilního operátora v České republice.“

Nadějný start, úsporný režim a insolvence

U:fon vstoupil na český trh v květnu 2007 jako poskytovatel hlasových a datových služeb. Tehdy byla jeho vlastníkem investiční skupina Penta. U:fon ale vsadil na nekompatibilní technologii sítě CDMA2000 EVDO Revize A, takže pro využívání jeho služeb je třeba speciální hardware.

V roce 2009 se začaly projevovat první náznaky potíží a operátor přešel na úsporný provoz. V únoru letošního roku převzala 100 % akcií MobilKomu čínská společnost Divenno Holdings Limited, která u nás v té době vlastnila společnosti Dial Telecom a Volný.

Klepněte pro větší obrázek
U:fon vstoupil na trh v roce 2007 s ambicí konkurovat třem stávajícím operátorům. Jeho nabídka byla cenově výhodnější, odrazovala však nekompatibilní technologie

Dle managementu MobilKomu má insolvence očistit společnost od úvěrové zátěže z minulosti a umožnit její budoucí fungování a prosperitu. Ten dále tvrdí, že k dnešnímu dni nemá žádné finanční závazky po splatnosti vůči státu a zaměstnancům a díky aktivní zákaznické bázi je schopen hradit běžné provozní náklady, tedy i závazky vůči dodavatelům. Insolvenční návrh proto obsahuje současně propracovanou koncepci restrukturalizace společnosti.

Žába na prameni jménem ČTÚ

Příčinu neúspěchu vidí MobilKom v ČTÚ. Ten mu prý neumožnil poskytovat služby prostřednictvím standardní technologie GSM, a to ani ze strany ostatních operátorů (tzv. národní roaming). I přes dva roky trvající snahu vedení MobilKomu neučinil ČTÚ žádné kroky, které by v brzké době umožnily vstup virtuálních mobilních operátorů na trh nebo vedly k odkládané aukci nových frekvencí.

Tyto frekvence by MobilKomu umožnily nejen nabízet hlasové služby na bázi GSM, ale také datové služby na bázi LTE. Jde tak o jeden z podstatných důvodů, proč je vedení společnosti MobilKom nuceno nyní postupovat cestou vlastního návrhu na insolvenci.

U:fon slibuje světlé zítřky

Na závěr MobilKom deklaruje, že insolvenční návrh společnosti je pouze administrativním krokem, který nikterak negativně neovlivní poskytování hlasových a datových služeb stávajícím a budoucím zákazníkům operátora U:fon a vyzdvihuje atraktivní vánoční nabídky na poli datových služeb. Na začátek příštího roku slibuje U:fon další tarify, nabídky a uvedení nových přístrojů.

Diskuze (27) Další článek: Android 4.0 neumí Flash, zatím ani nejde doinstalovat

Témata článku: Operátoři, U:fon, Nadějný start, Speciální hardware, Mobilkomu, Úsporný provoz, Budoucí zákazník, Insolvenční řízení


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 14

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62